امیر سرتیپ الهامی:

سامانه موشكی جوشن امسال عملیاتی می شود

سامانه موشكی جوشن امسال عملیاتی می شود به گزارش سنج نیوز جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان با این که سامانه موشکی جوشن سال جاری عملیاتی می شود، اظهار داشت: پدافند هوایی ارتش به دانش های نوظهور همچون لیزر، کوانتوم و دسترسی به فضا وارد شده است.به گزارش سنج نیوز به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ علیرضا الهامی، جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباب پیشرفت های اخیر این نیرو، گفت: نقطه عطف پیشرفت های پدافند هوایی که بصورت جهشی پدافند را ارتقا داد، تدبیر و راهبرد کلان فرمانده معظم کل قوا بود که موجب استقلال و جداشدن از ساختار قبلی نیروی هوایی بود.
وی ادامه داد: این تدبیر کلان ایشان که توام با حمایت های بسیار سازنده و اثرگذار سلسله مراتب در ستاد ارتش و ستاد کل نیروهای مسلح بود موجب رشد جهشی و شایان توجه پدافند هوایی شد. واقعا باید نقطه اصلی و رمز پیشرفت پدافند هوایی را همان عنایت ویژه فرمانده معظم کل قوا و نگاه تیزبینانه و همین طور تشخیص بموقع ایشان در استقلال پدافند هوایی ارتش دانست و تدابیر ایشان در پیشرفت های پدافند هوایی ارتش بسیار موثر است.
امیر سرتیپ الهامی افزود: ماموریت پدافند هوایی صیانت و دفاع از مرزها و آسمان جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه تهدید هوایی است؛ بدین سبب همه تجهیزات پدافند هوایی ارتش و سامانه هایی که در سازمان رزم ارتش به حساب می آیند فقط شامل سامانه های راداری و موشکی نیستند. بلکه سامانه های دیگری هم هستند که جزو سامانه های پدافند هوایی هستند، ولی در شناخت عامه مردم مغفول مانده و یا اطلاعات بسیاری کمی از آن در دسترس قرار دارد.
وی اظهار داشت: در زمینه سامانه های راداری فعال (ACTIVE) و غیر فعال (PASSIVE) دستاوردهای بسیار ارزشمندی را در سال قبل رونمایی و به چرخه عملیاتی اضافه کردیم. در زمینه سامانه های درگیری نیز یک سامانه موشکی جدید با نام سامانه جوشن را در اواخر سال قبل طراحی نموده ایم و امیدوارم بتوانیم امسال بعد از آزمایش های نهایی به چرخه عملیاتی خود اضافه نماییم. سامانه کنترل فرماندهی کاملا ایرانی را هم با تجربیات داخلی ساخته ایم.
جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اشاره کرد: فرزندان این کشور در پدافند هوایی ارتش در کنار همه رزمندگان سالهای دفاع مقدس نقش خودشان را برای دفاع از مرزهای کشورمان ایفا کرده اند و در این راه جانباز یا شهید شدند و برخی هم خانواده های خودرا از دست دادند. اما امروز افتخار می نماییم که نگذاشتیم وجبی از خاک کشورمان به دست دشمن بیفتد. شاید سخت بتوان یک برش خاص از سالهای دفاع مقدس را برای پدافند هوایی جداکرد. چونکه در سالهای دفاع مقدس بیش از ۶۰۰ فروند از هواگردهای دشمن بعثی را منهدم کردیم و بیش از ۲۵ هزار عملیات هوایی را ناکام گذاشتیم.
امیر سرتیپ الهامی اظهار داشت: ما در زمینه دانش بنیان بودن نیز کارهای بسیاری انجام دادیم. چون تهدیدات لحظه به لحظه و روز به روز تغییر می کند باید خودمان را متناسب با تهدیدات ارتقا بدهیم. چون تهدید از تکنولوژی استفاده می نماید پس ما هم باید در لبه تکنولوژی دنیا باشیم تا خودمان را حفظ نماییم. وگرنه نمی توانیم نیاز کشورمان را در زمینه پدافند هوایی تامین نماییم و در مقابله با تهدیدات تکنولوژیک دشمن ایستادگی نماییم. در حقیقت یکی از الزامات برای پدافند هوایی این است که خودرا با پیشرفته ترین علوم روز دنیا سازگار کند.
وی گفت: امروز با افتخار به مردم عزیز ایران اسلامی عرض می نماییم که با ایجاد بستر نخبه پروری، همکاری و هماهنگی در مجامع علمی و پژوهشی کشور خصوصاً در شرکت های دانش بنیان در مقابل فرار مغزها و انتقال نخبگان کشور به خارج از کشورمان ایستادگی کردیم. یکی از نخبگان عزیز ما اظهار داشت که اگر در یکی از پروژه های جدید قرارداد امضا نمی کردم، اگر شما این تکلیف کاری را به من محول نکرده بودید تمام کارهای من برای سفر به خارج از کشور انجام شده بود. این مورد یکی از افتخارات نیروی پدافند هوایی است که با ایجاد بستر همکاری برای نخبگان و فعال شدن آنها که سبب حفظ آنها در کشور است که دانش و آموخته های آنها برای کشورمان حفظ شود.
جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اشاره کرد: یکی از قدیمی ترین و پیشتازترین نیروها در جلب همکاری با دوستان عزیزمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستیم، چونکه این یک تکلیف برای ماست. در ماموریت ابلاغی برای ما آمده است که حراست و صیانت از آسمان کشور با بهره بردن از همه ظرفیت های ممکن. وقتی این ماموریت صریح به ما در نیروی پدافند هوایی ارتش ابلاغ گردیده یعنی این که می توانیم این ماموریت را با همکاری و استفاده از دستاوردهای برادران عزیزمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که دستاوردهای خوبی در زمینه های پدافند هوایی دارند به خوبی انجام دهیم. از سالهای بسیار دور که ریشه آن در سالهای دفاع مقدس است با هم همکاری داریم و این فعالیت ها علاوه بر تعمیق بیشتر، حوزه های بیشتری نیز پیدا کرده است.
امیر سرتیپ الهامی اظهار داشت: ما هم در کارگاه ها و مراکز ساخت اختصاصی نیروی پدافند هوایی ارتش تعدادی از پهپادهای خودمان را طراحی، تولید و به سازمان رزم یگان های خود الحاق کرده ایم. تعدادی از این پهپادها نیز تولیدات وزارت دفاع هستند که بعد از بازدید از آنها و تغییر تعدادی از آنها مطابق نیاز پدافند هوایی ارتش به وزارت دفاع اعلام نموده و بعد از اعمال این تغییرات، محصول مورد نیاز ما به نیروی پدافند هوایی ارتش تقدیم می شود.
وی افزود: یکی از افتخارات ارتش جمهوری اسلامی ایران، اجرای ماموریت های مردم‍یاری است. در این ماموریت پرافتخار خود هر آنچه ازعهده ما برآید برای آرامش و آسایش مردم عزیزمان انجام می دهیم. هنگامی که مردم نیاز به کمک بدنی دارند ما بازوان پرتوان ارتش را در اختیار آنها قرار می دهیم. در سختی هایی که طی چند سال اخیر بر مردم ایران وارد شد در کنار آنها بودیم. در موضوع بیماری کرونا نیز سعی کردیم در کنار مردم باشیم و توانستیم کارهایی مانند تولید ماسک، تولید مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی معابر، تجهیز بیمارستان ها و اختصاص فضای آنها به مردم، ایجاد بیمارستان های صحرایی، ایجاد تخت های نقاهتگاهی ویژه و هرآنچه توانستیم را برای خدمت گذاری به مردم در اختیار آنها قرار خواهیم داد.
منبع:

1400/04/05
23:09:02
5.0 / 5
546
تگهای خبر: ایران , تكنولوژی , روابط , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز