سیاری خبر داد

حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس

حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس به گزارش سنج نیوز معاون هماهنگ کننده ارتش اظهار داشت: ناوگروه نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوبندر مکران و ناوشکن بومی سهند توانست برای نخستین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشورها وارد اقیانوس اطلس شود و این حضور مقتدرانه دریایی حاکی از اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی ایران است.به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش اظهار داشت: حضور در آب های بین المللی حق مسلم نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران می دانیم و این مسیر را با اقتدار ادامه می دهیم.

وی اضافه کرد: الان هفتاد و هفتمین ناوگروه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن تمام ایرانی سهند و ناوبندر مکران برای اولین بار و به منظور نشان دادن توانمندی های نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریانوردی در اقیانوس اطلس حضور دارد.

رئیس ستاد ارتش تصریح کرد: این ناوگروه در تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال جاری از بندرعباس حرکت کرده و پس از طی مسیر طولانی و عبور از دماغه امید نیک و دور زدن آفریقا و با طی شش هزار مایل دریایی یعنی نزدیک به ۱۲ هزار کیلومتر بعد از سی روز دریانوردی الان در اقیانوس اطلس حضور دارد و مسیر خویش را برای اجرای طولانی ترین مأموریت دریایی به سمت اقیانوس اطلس شمالی ادامه می دهد.

دریادار سیاری با تکیه بر این که حضور ناوگروه های نیروی دریایی ارتش در آبهای آزاد مطابق مقررات بین المللی دریایی انجام می شود، اضافه کرد: ناوبندر مکران که بعنوان یک پایگاه دریایی متحرک در نیروی دریایی ارتش به حساب می آید توانسته است به همراه ناوشکن بومی سهند برای نخستین بار و بدون پهلوگیری در بنادر دیگر کشورها وارد اقیانوس اطلس شود و این حضور مقتدرانه حاکی از توانمندی دریایی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

معاون هماهنگ کننده ارتش اظهار داشت: علت اینکه این دریانوردی طولانی مدت در این مقطع زمانی که شرایط جوی اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی نامساعد است صورت می گیرد، در جهت ارتقای توان دریانوردی و اثبات قدرت ماندگاری طولانی مدت در دریاهای نامساعد است.

وی تصریح کرد: زمانی که اعلام کردیم می خواهیم به اقیانوس اطلس برویم برخی کشورها همچون استکبار جهانی اعلام کردند، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توان انجام چنین کاری را ندارد، اما در عمل دیدند که این کار را با اقتدار انجام دادیم.

دریادار سیاری همینطور اظهار نمود: مأموریت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران دفاع از مرزهای آبی و صیانت از منابع و منافع جمهوری اسلامی ایران در دریاهاست که تابحال نیروی دریایی ارتش ماموریتش را با موفقیت انجام داده است.

وی اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس بیشتر از ۱۰ هزار کشتی تجاری و نفتکش توسط نیروی دریایی ارتش در راه جزیره خارک و بندر امام خمینی با موفقیت اسکورت شدند بگونه ای که خللی در اقتصاد کشور به وجود نیامد.

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۷ که فرمانده معظم کل قوا لقب راهبردی به نیروی دریایی ارتش اطلاق کردند سه مأموریت ویژه در دستور کار نیروی دریایی ارتش قرار گرفت اضافه کرد: حضور در آب های آزاد، توسعه دیپلماسی دریایی و هم حضور در خلیج عدن به منظور تأمین امنیت خطوط مواصلاتی کشور در مقابل تروریسم دریایی همچون این مأموریت ها به حساب می آید.

دریادار سیاری افزود: نیروی دریایی راهبردی ارتش در همین راستا تابحال با اعزام ۷۶ ناوگروه به آب های آزاد و بین المللی حدود ۴ هزار و ۷۰۰ کشتی تجاری و نفتکش را به سلامت از مناطق خطر عبور داده و اسکورت کرده که این همراهی در امنیت اقتصاد دریایی بسیار موثر بوده است.

وی اظهار داشت: در بحث حضور در آب های آزاد و دریاهای دیگر و هم توسعه دیپلماسی دریایی هم نیروی دریایی ارتش با عبور از جنوب هند، سریلانکا و اقیانوس آرام در آب های شرق جهان حضور یافته است.
معاون هماهنگ کننده ارتش اظهار داشت: پیش از این و در سالهای گذشته، حرکت به سمت غرب جهان هم با عبور از خلیج عدن، باب المندب، دریای سرخ، دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق صورت گرفته است.

منبع:

1400/03/20
12:41:09
5.0 / 5
286
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز