دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

تصویب سند علم و فناوری در زمینه دفاعی و امنیتی كشور

تصویب سند علم و فناوری در زمینه دفاعی و امنیتی كشور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب سند علم و فناوری در زمینه دفاعی و امنیتی پس از 10 سال در این شورا آگاهی داد و اظهار داشت: اجرای این سند را به نیروهای مسلح دادیم که نتایج خوبی داشت.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه کمیته تخصصی تدوین سند ملی فرهنگ جهاد، مقاومت، دفاع، ایثار و شهادت ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: سالگرد رحلت امام خمینی(ره) و سالگرد شروع رهبری مقام معظم رهبری را گرامی می داریم. لازم است روی الگوی رهبری، امام خمینی و رهبری حکیم انقلاب کار کارشناسی همه جانبه ای صورت بگیرد و مراکز پژوهشی توجه ویژه ای روی تبیین الگوی رهبری داشته باشند.

وی با تاکید بر این که برخی کشورهای کوچک و ضعیف راجع به رهبران خود کتاب ها می نویسند، اشاره کرد: به فاخرترین عناصر رهبری در الگوی رهبری مقام معظم رهبری در این ۳۰ سال رسیده ایم. رهبری معظم له در تاریخ رهبری های جهان بی نظیر است و بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به این امر مهم که آموزه ای اثرگذار در زمینه حکمرانی سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، توجه کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اعلان اینکه امیدواریم این اقدام با همکاری جامعه دانشگاهی کشور صورت گیرد، بیان کرد: ۴۳ سند در نقشه مهندسی فرهنگی مطرح شده و در ستاد مهندسی فرهنگی تصویب گردید که در مرحله اول ۸ سند اولویت دار توسط دستگاه های ذینفع تدوین شود. ۳ سند در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درحال تدوین بوده که پیشرفت هایی داشته ایم و اقداماتی صورت گرفته است و ساختار آن باید تابع بخشنامه تدوین اسناد باشد. در سایر حوزه ها نیز پیشرفت هایی شاهد بوده ایم، سند علم و فناوری در زمینه دفاعی و امنیتی پس از ۱۰ سال در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب گردید و اجرای آنرا به نیروهای مسلح دادیم که نتایج خوبی داشت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند ملی فرهنگ دفاع، مقاومت، ایثار، جهاد و شهادت، اشاره کرد: برای تدوین سند ملی فرهنگ دفاع، مقاومت، ایثار، جهاد و شهادت از رییس بنیاد شهید تشکر می نماییم. در محتوای این سند از تجربه متراکم این سال ها استفاده شده و جای تشکر دارد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی ادامه داد: درباره تدوین اسناد، رویکرد این بوده که کسی که خودش ذی نفع است، سند را تدوین کند. اگر بخواهیم سند ایثار و شهادت را بنویسیم، بطور قطع بسیاری از کسانی که دست علمیاتی در این کار دارند، باید در تدوین آن سهیم باشند؛ پس از ابتدا تدوین اسناد توسط ذی نفعان را اصل قرار دادیم و مداخله شورا، برای نظارت بر استانداردها و کیفیت کار است.
دکتر عاملی افزود: برای اجرای سند هم باید ببینیم وزن کار در کجا قرار می گیرد و اجرا را هم به همان نهاد بدهیم. بر طبق توافق و تفاهمی که وجود دارد، اصل را باید بر این بگذاریم که کار در بنیاد حفظ و نشر آثار و ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس متمرکز شود. با سپردن کار به بنیاد حفظ و نشر آثار، هم ساختار جدیدی ایجاد نشده و هم تامین کننده مشارکت همه کارگزاران است و امکان اجرائی سازی سند در آن فراهم می شود. باید توافق نماییم با توجه به این که بنیاد حفظ و آثار هم در وظیفه اش و هم ظرفیتی که در این نهاد وجود دارد و سازوکار اجرای این سند را دارد، به بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس واگذار شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی ۱۲ هزار قانون دارد و تنقیح قوانین بحث جدی مجلس است و مواردی هست که بحث تعارض قوانین را داریم. رییس مجلس در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قول دادند اصلاحاتی که در قوانین مدنظر است را ظرف مدت کوتاهی عملیاتی کنند؛ پس اگر لازم باشد اصلاحیه ای در ماده ۶۳ قانون جامع خدمات ایثارگری صورت بگیرد، پیشنهاد آنرا به مجلس می دهیم.1400/03/19
10:53:33
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز