سی.ان.ان به نقل از مقامات و تحلیلگران آمریكایی :

واشنگتن نزدیك به دو هفته است حركت دو كشتی ایران به سمت قاره آمریكا را زیر نظر دارد

واشنگتن نزدیك به دو هفته است حركت دو كشتی ایران به سمت قاره آمریكا را زیر نظر دارد شبکه سی. ان. ان در گزارشی به نقل از مقامات و تحلیل گران گوناگون آمریکایی به موضوع حرکت ناو بندر مکران و ناو محافظ آن، دو کشتی نظامی ایران در آب های بین المللی و نگرانی هایی که به ادعای آنها برای آمریکا به وجود آورده است، پرداخت.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، شبکه سی. ان. ان، در گزارشی ادعا کرد که پنتاگون[وزارت دفاع آمریکا] و خدمات اطلاعاتی آمریکا درحال ردگیری دقیق دو کشتی نظامی ایران هستند که تهران گفته است به سمت ونزئلا در حرکت ند. مقامات پنتاگون و دیگر خدمات آمریکایی گفته اند که هم اکنون عبور این کشتی ها نگران کننده نیست اما زیر نظر هستند و جامعه اطلاعاتی آمریکا درحال ارزیابی این است که قصد ایران از اعزام این کشتی ها چیست. ونزوئلا و ایران که هر دو تحت تحریم آمریکا قرار دارند، متحد و شرکای تجاری یکدیگر هستند که به هم در حوزه ایستادگی در مقابل اقدامات آمریکا کمک کرده اند.
در این گزارش طبق گفته چند مقام رسمی آمریکایی، با توجه به این که هنوز مشخص نیست کشتی ها حامل سلاح باشند، ادعا شده که تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که یکی از این کشتی ها حامل نوعی قایق کوچک حمله سریع است که ایران با آنها به ناوهای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نزدیک می شد و ایجاد دردسر می کرد. تحلیل گران می گویند که اگر کشتی های ایرانی توان رسیدن به اقیانوس اطلس را پیدا کنند، گام رو به جلوی مهمی برای نیروی دریایی این کشور خواهد بود که در گذشته نتوانسته است این کار را انجام دهد.
طبق گفته مقامات، آمریکا نزدیک به دو هفته است که کشتی ها را رصد می کند. کشتی ها در چند روز گذشته در سمت ساحل شرقی آفریقا پیش رفته اند. در صورتیکه اول انتظار می رفت کشتی ها دماغه گود هوپ در آفریقای جنوبی را در بازه ۹ تا ۱۱ ژوئن دور بزنند، کارشناسانی که حرکتشان را دنبال می کنند، می گویند که انتظار نمی رود تا جولای به آن جا برسند.
جان کِربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در اطلاعیه ای به سی. ان. ان اظهار داشت: در صورتیکه وزارت دفاع درباره مسائل اطلاعاتی نظری نمی دهد، متذکر می شویم که تحویل تسلیحات یک عمل تحریک آمیز و تهدیدی مقابل شرکای ما در این نیم کره خواهد بود. از ین جهت، حق ما برای انجام دادن اقدامات مناسب در هماهنگی با شرکایمان برای جلوگیری از تحویل یا نقل و انتقال چنین تسلیحاتی محفوظ خواهد بود.
یکی از کشتی ها، ناو نظامی مکران در تصاویر ماهواره ای ثبت شده از بندر عباس هفت قایق کوچک حمله سریع روی عرشه اش داشته است. ناو کوچک تری که مکران را همراهی می کند، یک ناو محافظ است. نگرانی آمریکا این است که ایران قایق های حمله سریع را به ونزوئلا منتقل کند.
مقامات تاکید می کنند که از وجود تسلیحات در هر یک از این ناوهای ایرانی مطمئن نیستند. یک مقام وزارت دفاع آمریکا اظهار داشت: نگرانی از این است که این قایق ها قایق حمله موشکی باشند. چنین تسلیحاتی، از نوعی هستند که نمی خواهیم نزدیک سواحلمان باشند.
نسبت به مسیر حرکت کشتی ها اطمینانی وجود ندارد. یک مقام آمریکایی به سی. ان. ان اظهار داشت که در ایام اخیر، به شکلی گیج کننده حرکت کرده اند که مراقب ها را دراین زمینه که آیا در راه اقیانوس اطلس پیش خواهند رفت، گرفتار سردرگمی کرده است.
به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، اظهارات مقامات آمریکایی در این زمینه در پی این مطرح می شود که نشریه پولیتیکو به نقل از منابع آمریکایی که می خواستند نامشان فاش نشود، نوشت: سازمان های امنیتی این کشور درحال نظارت بر تحرکات کشتی هایی ایرانی هستند که ممکنست مقصد نهایی شان ونزوئلا باشد. پولیتیکو می گوید، این مساله ممکنست اقدامی تحریک آمیز در موقعیتی متشنج در روابط ایران و آمریکا باشد.
این منابع همین طور ادعا کرده اند که یک ناو جنگی به همراه کشتی مکران (ناوبندر مکران)، در امتداد سواحل شرقی آفریقا به سمت جنوب درحال حرکت بوده اند.
بگفته این منابع، مقامات آمریکایی از مقصد این کشتی های ایرانی مطمئن نیستند اما گمان می کنند که در نهایت ممکنست به سمت ونزوئلا بروند. این منابع همین طور گفته اند که قصد ایران از فرستادن کشتی به این مسیر نیمکره غربی و محموله آنها هنوز مشخص نیست.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان بتازگی در کنفرانس خبری اش در پاسخ به سوالی در رابطه با اخبار انتشار یافته در خصوص حرکت ناوهای ایرانی به سمت ونزوئلا و اظهارنظر مقامات آمریکایی در این ارتباط اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مانند هر کشور دیگری در نظام بین الملل این حق را دارد که از تمام حقوق بین الملل استفاده نماید و در آب های بین المللی حضور داشته باشد و هیچ کشور نمی تواند به این حق تعدی کند.
وی افزود: هشدار می دهیم که هیچ کسی دراین زمینه مرتکب اشتباه محاسباتی نشود و کسانی که در خانه های شیشه ای نشسته اند سنگی راپرتاب نکنند.1400/03/14
13:00:33
5.0 / 5
349
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تحریم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز