واكنش اولیانوف به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

واكنش اولیانوف به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران نماینده روسیه در وین در پیامی توییتری به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین بعد از گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران در صفحه توییترش نوشت: متاسفانه همه چیز در روابط ایران و آژانس پیچیده است. با وجود این، قدردان این هستیم سطح ضروری همکاری را حفظ می کنند. برمبنای دلایلی باور داریم که مشکلات موجود موقت هستند.
اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارش فصلی خود به کشورهای عضو برجام اعلام نموده است که ایران نتوانسته است درباب ذرات اورانیوم یافت شده در چندین سایت اعلام نشده توضیحی عرضه نماید.
در این گزارش رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که رویترز آنرا رصد کرده، آمده است: بعد از چندین ماه، ایران نتوانسته توضیحات لازم را درباب ذرات هسته ای در سه سایتی که آژانس از آنها بازرسی انجام داده، عرضه نماید.
گروسی همین طور نسبت به حصول پیشرفت در مذاکرات قبل از جلسه هفته آتی شورای حکام ابراز امیدواری کرد.
همین طور خبرگزاری ای اف پی در توییتی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ایران ۱۶ برابر سقف تعیین شده در برجام می باشد.
آسوشیتدپرس هم در توییتی نوشت که آژانس بین المللی انرژی اتمی در سند محرمانه خود اعلام نموده است که از اواخر ماه فوریه به داده های مهم برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران دسترسی نداشته است.
در پی این گزارش، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، اظهار داشت: این گزارش در پرتو توقف اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی از طرف ایران از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ تهیه شده است.
مدیرکل در این گزارش تصریح کرده است که کارهای راستی آزمایی و نظارتی آژانس در رابطه با اجرای برجام، تحت تأثیر تصمیم ایران به توقف اجرای تعهدات هسته ای تحت برجام شامل پروتکل الحاقی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: آنچه که جمهوری اسلامی ایران انجام داده است، در امتداد اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت بوده است. وی اظهار داشت: این گزارش نیز به خوبی مبین اجرای تصمیم ۲۳ فوریه ایران می باشد. در این گزارش، همچون به موارد زیر اشاره شده است:
آژانس از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ به داده های جمع آوری شده توسط تجهیزات نظارتی خود دسترسی نداشته است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، ایران پروتکل الحاقی را اجراء نکرده است و همین طور اظهارنامه های خود در این رابطه را بروز رسانی نکرده است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، آژانس قادر به انجام هیچ دسترسی تکمیلی تحت پروتکل الحاقی در سایت ها و اماکن ایران نبوده است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، ایران کد اصلاحی ۱/۳ را اجراء نکرده است.
آژانس قادر نبوده است تا دسترسی روزانه از فردو و نطنز انجام دهد.
ایران موجودی آب سنگین و تولید آب سنگین را به اطلاع آژانس نرسانده و به آژانس نیز اجازه نداده است تا بر ذخایر و میزان تولیدی آب سنگین نظارت نماید.
ایران به انجام برخی کارهای غنی سازی در مغایرت با برنامه بلندمدت غنی سازی خود، که در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ به آژانس ارائه شده است، ادامه داده است.
آژانس به اطلاعات مربوط به سانتریفیوژها و زیرساخت های آنها در انبار دسترسی نداشته است.
آژانس به اطلاعات مربوط به خروج ماشین های آی.آر ۱ از انبار برای جایگزینی با ماشین های معیوب دسترسی نداشته است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، ایران اظهارنامه های مربوطه به تولید و موجودی روتورهای سانتریفیوژ و بیلوز را ارائه نکرده و همین طور به آژانس اجازه راستی آزمایی از این اقدام را نداده است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، آژانس قادر نبوده راستی آزمایی نماید که آیا ایران ماشین های جدید آی.آر ۱ را برای جایگزینی با ماشین های معیوب ساخته است یا نه.
آژانس قادر به راستی آزمایی مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده ایران نبوده است و آنچه که در این گزارش در این مورد اعلام شده، برمبنای برآوردها می باشد.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، آژانس به اطلاعات مهر و موم الکترونیک و سامانه های نظارتی غنی سازی دسترسی نداشته است.
از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، هیچ اطلاعاتی یا دسترسی به اقدامات نظارتی در ارتباط با انتقال UOC به یو. اف.۶ برای آژانس فراهم نشده است.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در آخر اشاره کرد: آمار و ارقامی که در این گزارش درباب نصب ماشین ها و یا ذخایر اورانیوم غنی شده آمده است، یا برمبنای برآوردهای آژانس بوده و یا این که در قالب راستی آزمایی های پادمانی حاصل شده است و ارتباطی با اقدامات فراپادمانی ندارد.1400/03/11
10:28:43
5.0 / 5
575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز