با حضور در مجلس بیان شد

دلیلهای خاموشی های اخیر از زبان وزیر نیرو

دلیلهای خاموشی های اخیر از زبان وزیر نیرو سنج نیوز: وزیر نیرو افزایش دما و تولید رمزارز را دو علت اصلی خاموشی های اخیر عنوان نمود و اظهار داشت که بر طبق گزارش مراجع جهانی 10 درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها مربوط به ایران است.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در جلسه علنی بامداد امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه ی گزارشی درباره علل خاموشی های اخیر اظهار نمود: سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ که از اول مهرماه گذشته شروع شده از خشک ترین سال ها در ۵۰ سال اخیر بوده است. وقتی من در آبان ماه سال ۱۳۹۶ کارم را شروع کردم سال آبی ۱۳۹۶ – ۱۳۹۷ هم خشک ترین سال در ۵۰ سال اخیر بود. حجم مفید مخازن سدها که نیروگاه برق آبی دارند مشخص است. امسال حجم مفید ما نسبت به پارینه ۵۰ درصد کاهش یافته و این سبب ۳۵۰۰ مگاوات کاهش ظرفیت برق شده است.
وی افزود: اتفاق دوم گرمای زودرس است، زودتر گرم شدن هوا باعث شده دستگاه های سرمایشی هم زودتر به کار بیفتند و نیروگاه ها نیز توان خروجی اندک تری داشته باشند به نحوی که در روز ۲۹ اردیبهشت ماه سال جاری ما به اوج مصرف ۵۳ هزار و ۸۰۰ مگاوات رسیدیم، در صورتیکه در سال قبل این اوج مصرف در روز ۲۴ خردادماه و در سالهای قبل در یکم و نهم تیرماه صورت گرفت.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ متوسط مصرف انرژی روزانه ۲۲.۵ درصد بالا رفته، افزود: در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ به نسبت سالهای ۱۳۹۹ – ۱۳۹۸ افزایش ۱۷.۹ درصدی را شاهد بودیم، همچنین عامل سوم که غافلگیر کننده بوده بحث رمزارزهاست. شاید در افکار عمومی خیلی مفهوم روشنی نداشته باشد، پس ترجیحم این است که بگویم صادرات انرژی است اگر استخراج گر با مجوز این کار را می کند صادرات انرژی انجام می دهد و اگر هم پنهانی است این کار غیرقانونی می باشد. وقتی تولید رمزارز بصورت پنهان انجام می شود مصرف انرژی هم بمراتب بیشتر است.
اردکانیان افزود: از تیرماه پارینه تا فروردین ماه ۱۴۰۰ با کمک نیروی انتظامی سیر کشف دستگاه های رمزارز غیرقانونی رو به افزایش است و ۱۷۵ هزار دستگاه ضبط شده است. بر طبق آخرین گزارش مراجع جهانی ۱۰ درصد انرژی مصرفی تولید رمزارزها در جهان مربوط به ایران است و این یعنی حداقل ۲۰۰۰ مگاوات صرف تولید رمزارز می شود در صورتیکه مطابق مصوبه هیات وزیران آن تعدادی که مجوز گرفته اند ۳۲۱ مگاوات بیشتر نیست. پس انتظار می رود به زودی در این زمینه تدابیری با هماهنگی دستگاه های مربوطه اندیشیده شود.
وزیر نیرو تصریح کرد: جمع بندی کمیته مربوطه توسط شورای امنیت کشور و همین طور شورای عالی امنیت ملی معطوف به این است که افزایش دما و رمزارزها علت اصلی خاموشی ها هستند که ان شاءالله با همکاری قوه قضاییه به این مساله پرداخته خواهد شد. همین طور خشکسالی، کمبود آب در سد برای تولید برق و افزایش دمای سریع و استفاده از رمزارز سبب شد برخلاف همه سالهای قبل رشد مصرف مان ۱۹ درصد باشد، یعنی اوج مصرف ما تا آخر اردیبهشت سال جاری نسبت به سال قبل ۸۵۰۰ مگاوات افزایش یافت.
اردکانیان همین طور اشاره کرد: حالا سوال این است که تدبیر چه بوده و آیا کوتاهی از حیث سستی در انجام وظایف صورت گرفته یا نه؟، ما هر سال از آخر شهریورماه واحدهای نیروگاهی را به مرور برای تعمیرات تا آخر خردادماه سال بعد می فرستیم که امسال سرعت بیشتری به تعمیرات دادیم همین طور تلفات شبکه که از شروع دولت ۱۴.۵ درصد بود به ۹.۲ درصد رسیده و راندمان نیروگاه کشور نیز بالا رفته است.
ادامه دارد...منبع:

1400/03/09
10:20:11
5.0 / 5
385
تگهای خبر: ایران , دستگاه , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز