اورشلیم پست در گزارشی نوشت

چالش های داخلی و خارجی دولت بایدن برای احیای برجام

چالش های داخلی و خارجی دولت بایدن برای احیای برجام یک روزنامه صهیونیستی در یادداشتی به چالش های داخلی و خارجی دولت بایدن برای احیای توافق هسته ای پرداخته و بیان کرد که هیچ یک از مخالفت های داخلی و اقدامات سیاسی خارجی مانع بازگشت آن به توافق هسته ای نخواهد شد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست در یادداشتی به قلم سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در آمریکا درباره احیای توافق هسته ای که مذاکرات پیرامون آن بتازگی در وین در جریان بوده است، نوشت: دولت بایدن احیانا تا الان متوجه شده است که احیای توافق هسته ای با ایران، موسوم به برجام، آن طور که انتظارش را داشت، آسان نبوده است. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا قبل تر در ماه جاری گفته بود که «آمریکا و ایران به یک توافق نزدیک نیستند» و «هنوز اختلافاتی در مسئله تحریم ها و محدودیت هایی وجود دارد که ایران خواهد پذیرفت تا اطمینان حاصل شود که هیچگاه به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کنند». اظهارات مشابهی نیز از طرف رون کلِین، رئیس کارکنان کاخ سفید عنوان شد. همچنین، همانطور که در اظهارات درز پیدا کرده محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران[در یک فایل صوتی] گفته است، سپاه پاسداران در تصمیمات مهم سیاسی نفوذ دارد و از ین جهت، مذاکره کنندگان وزارت امور خارجه ایران عجله ای برای عمل به درخواست های آمریکا ندارند و براین باورند که بایدن بیش از ایران به این توافق احتیاج دارد.
در ادامه این یادداشت با مطرح شدن ادعاهایی مقابل نقش ایران در منطقه آمده است که دولت بایدن واقعا می ‎خواهد مانع دست یابی تهران به توان هسته ای در زمینه نظامی شود. همچنین، نگران آن چه کارهای تروریستی ایران و بلندپروازی های هژمونیک آن در خاورمیانه خوانده شده، است.
اورشلیم پس همین طور مطرح می ‎کند: اما این کاهش حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه و متمرکز کردن منابع اصلی راهبردی اش روی چین است که برای واشنگتن اولویت دارد. دولت بایدن بر این عقیده است که توافق با ایران، هرچند بی نقص نباشد، بعلاوه خروج برنامه ریزی شده نظامیان آمریکایی از افغانستان، این هدف آمریکا را تسهیل خواهدنمود.
در ادامه این یادداشت درباره موضع کنگره آمریکا در زمینه احیای توافق هسته ای و اختلافاتی که دولت بایدن دراین زمینه با کنگره دارد، آمده است: نه فقط جمهوری خواهان اعلام نموده اند که اقداماتی در امتداد جلوگیری از لغو تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا انجام خواهند داد، احیانا بوسیله متوسل شدن به مفاد توافق هسته ای که اختیار نظارت بر توافق را به کنگره داده است و دولت اوباما آن موقع برای اعمال آن تلاش نموده بود تا حمایت گروهی از دموکرات های منتقد توافق را جلب نماید، بلکه دموکرات هایی نیز در کنگره هستند که در احتمال رسیدن به توافقی با ایران که اجابت کننده خواسته های اعلام شده دولت آمریکا باشند، گرفتار تردیدند. اگرچه، از جانب دیگر هم دولت بایدن تحت فشار رو به افزایش دموکرات های جناح چپ است که بیشتر ضد اسرائیل و گاهی ضد یهود هستند تا در راه احیای توافق با سرعت جلو برود.
این روزنامه افزود: با این تفاسیر، با یک ارزیابی واقع بینانه وضعیت به این نتیجه می رسیم که باوجود تمامی شک ها و موانع، دولت بایدن مصمم است که هیچ چیز، نه مخالفت های داخلی نه تلاش ها و اقدامات سیاسی و دیپلماتیک بیرونی، مانع بازگشت آن به توافق نخواهد شد. جهان عرب، یا قسمتی از آن به این مساله واقف است. بدین شکل، می توان اظهارات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را در خصوص اینکه کشورش مایل به بهبود روابط با ایران است، تعبیر کرد. اخبار تایید نشده ای نیز حاکی از آنند که عربستان سعودی به ایران قول داده است، روابطش با اسرائیل را نرمال سازی نخواهد کرد.
در ادامه این یادداشت آمده است: دولت بایدن در تلاش است به کشورهای خلج فارس اطمینان خاطر دهد که توافق با ایران به منافع آنها صدمه ای نخواهد رساند، بااینکه اینکه آنها از این طریق قانع شده اند یا نه جای تردید دارد. مسلما توجه واشنگتن تا حد زیادی متمرکز بر اسرائیل است و گواه آن هم سفر لیود آستین وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل و مذاکرات مهم انجام شده در واشنگتن با حضور یوسی کوهن رئیس موساد و مِیر بن شابات مشاور امنیت ملی اسرائل است. موضع اسرائل مهم می باشد، هم به خاطر اینکه از متحدان نزدیک آمریکاست و روابط نزدیکش با کشورهای حاشیه خلیح فارس و هم به خاطر روابطش با هر دو طرف در گذرگاه سیاسی آمریکا. نه اینکه بایدن نگرانی های اسرائیل را راجع به طرح های خصومت آمیز ایران نادیده بگیرد، اما او می داند که منافع جهانی آمریکا باید در اولویت باشند.
مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات در هفته های اخیر برگزار شده است. آمریکا و ایران مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته اند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام دراین زمینه رایزنی می کنند.
اقدامات لازم برای احیای توافق هسته ای بوسیله بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به آن در دو کارگروه مجزا بررسی می شود که شامل بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی اش و لغو تحریم های یک جانبه آمریکا مقابل ایران می باشد. این تحریم ها بعد از خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته ای مقابل ایران اعمال یا بازگردانی شدند.
ایران خواهان لغو تمامی تحریم های اعمال شده مقابل خود است و دولت آمریکا تا حالا بیان کرده آماده لغو تحریم های ناسازگار با برجام است.
آمریکا در زمان دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای به بهانه ناقص بودن آن خارج شده و ضمن بازگرداندن تحریم های لغو شده تحت توافق، تحریم های مختلفی را بر ایران اعمال کرد.

منبع:

1400/03/02
13:02:20
5.0 / 5
550
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز