اصولگرایان و روزهای پرابهام انتخاباتی

اصولگرایان و روزهای پرابهام انتخاباتی به گزارش سنج نیوز ایرنا نوشت: موضوعات مبهم درون اصولگرایی نیازمند ابهام زدایی است و به نظر می آید جز اعلام داوطلبی اعضای کابینه نهم و دهم، ثبت نام، اعلام حضور، نحوه و امکان اجماع در این جریان حداقل تا زمان نام نویسی و حداکثر تا خود انتخابات مبهم بماند.یک هفته دیگر در چنین روزی تکلیف داوطلبان قطعی انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم مشخص می شود. بر مبنای اعلام وزرات کشور داوطلبان نامزدی در سیزدهمین دوره این انتخابات باید سه شنبه بعد، عازم ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران شوند و در فرایند انتخابات نام نویسی کنند. با این توصیفات میتوان گفت روزهای منتهی به ۲۱ اردیبهشت با عنایت به جو نه چندان پررونق انتخاباتی، باید روزهای مهمی باشد و دست کم شور انتخاباتی حداقلی در کشور ایجاد شود.
جریان های سیاسی مختلف شامل اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی (مستقل) هم، احیانا هفته پرخبری برای رسانه ها خواهند ساخت. این احتمال هم وجود دارد که برخی چهره ها تا ساعات ابتدایی و حتی انتهایی زمان ثبت نام، داوطلبی خویش را آشکار نکرده و به سوژه شگفتی ساز تبدیل شوند. هم اکنون احزاب اصلاح طلب ۱۴ چهره مورد نظر خویش را به نهاد اجماع ساز جبهه اصلاحات پیشنهاد کرده و منتظر ادامه فرایند تصمیم گیری هستند. جریان اصولگرا گرچه خویش را آماده تر نشان داده است اما اظهارنظرهایی از جانب بعضی از آنان هم نشان از لاینحل بودن برخی موضوع هایی چون نگه داشتن «علی لاریجانی» در جبهه اصلاحات و حتی زمزمه هایی از حمایت شورای وحدت دارد.
این میان عزم مدیران و وزرای کابینه «محمود احمدی نژاد» در اعلام داوطلبی از دیگر اصولگرایان جزم تر به نظر می آید و بیشترین نام ها در لیست ۵۰ نفره از نامزدهای بالقوه و رسمی، متعلق به آنهاست. دو شورای وحدت و ائتلاف همچنان امیدوار اعلام داوطلبی، حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی و راه نجات آنها از تفرق های حال و آینده است. اینکه علی لاریجانی می تواند بار دیگر در قامت اصولگرای تعریف شده سیاست ورزی کند، اینکه دولتمردان بهاری با چه انگیزه و امید پای به میدان انتخابات گذاشته اند، اینکه رئیس مجلس در صورت اعلام داوطلبی با چه روبرو خواهد بود و اینکه آیا جبهه پایداری به پای گزینه اصلح خود باقی خواهد ماند یا نه، ابهاماتی هستند که برای رفع آن، هفته های آتی بسیار مهم هستند. لاریجانی و باردیگر اصولگرایان؟
اگر «این» یا «آن» نیایند؛ لاریجانی می تواند گزینه حمایتی اصولگرایان باشد. میتوان در جای کلمات این و آن نامهای مختلفی چون حجت الاسلام رییسی یا «محمدباقر قالیباف» یا حتی «سعید جلیلی» و «سعید محمد» قرار داد اما اجماع همه اصولگرایان درباره رئیس پیشین مجلس چندان محتمل به نظر نمی رسد. مدت هاست که اصولگرایان و البته طیفی از آنها، لاریجانی را در دسته خودی ها جای نمی دهند اما موسم انتخابات است و راههای رفته و نرفته باید مورد آزمون قرار گیرند. «امیدواریم ایشان را در جریان اصولگرایی حفظ کنیم» این اظهارنظر «حسن غفوری فرد» عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، گمانه زنی ها درباره احتمال حمایت باردیگر اصولگرایان از علی لاریجانی را افزایش داده است. غفوری فرد در ادامه تصریح کرده است که او هنوز هم در اردوگاه اصولگرایان است و اگر گلایه ای هم وجود دارد قابل حل و فصل است.
«محمدرضا باهنر» دبیرکل جبهه پیروان خط امام (ره) و رهبری و عضو شورای وحدت، امکان حضور لاریجانی میان گزینه های شورای وحدت را ممکن دانسته است و برخی خبرهای تایید نشده درباره حمایت «مصطفی پورمحمدی» دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز کشور از لاریجانی این گمانه را تقویت می کرد اما «غلامرضا مصباحی مقدم» سخنگوی جامعه روحانیت با رد این شایعات، گفته که اولویت این جامعه در انتخابات ریاست جمهوری، رییسی است و منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت هم در واکنش به این خبرها اعلام نمود که بطور قطع شورای وحدت از نامزدی علی لاریجانی حمایت نخواهد کرد. همینطور دیگر شورای تصمیم ­گیر اصولگرایان، یعنی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هم چندان رغبتی به حضور و پشتیبانی از لاریجانی نشان نمی دهد.
مواضع معتدل رئیس مجلس نهم و دهم برابر دولت اعتدال، چالش میان طیف­ های رادیکال اصولگرا با او را افزایش داد که اوج آن، فرایند تصمیم گیری درباره برجام و حمایت لاریجانی از این توافق بود. ابنکه آیا لاریجانی ۱۴۰۰ با لاریجانی ۱۳۹۴ تفاوتی کرده است معلوم نیست و لاریجانی بعد از آخر مجلس دهم به سکوتی خودخواسته در عرصه سیاست فرو رفته و هرآنچه درباره داوطلبی وی در رسانه ها منتشر می شود، گمانه ها و شنیده هاست.
صف مردان بهاری در راه پاستور
وزرا و مدیران دولت های نهم و دهم از مهم­ترین گروه هایی هستند که تابحال برای حضور در انتخابات اعلام داوطلبی کرده اند. «رامین میهمان پرست»، «محمد ناظمی اردکانی»، «محمد عباسی»، «رستم قاسمی»، «صادق خلیلیان»، «محمدحسن نامی» همگی از دولتمردان پیشین هستند که به منظور حضور در انتخابات به شکل رسمی اعلام داوطلبی کرده اند. نام هایی چون «علی نیکزاد» و «غلامحسین الهام» هم گزینه های غیررسمی بهاریون هستند. هرچند خیلی از این چهره ها خویش را مستقل از رئیس پیشین خود می دانند اما تنها نقطه مثبت اجرایی خیلی از آنها طی سالهای گذشته همین عضویت در دولت های نهم و دهم بوده است. داوطلبی تلویحی و انتظار
هر نوشته و اظهارنظری از جانب داوطلبان بالقوه و رسمی انتخابات ریاست جمهوری موجی از تحلیل ها را به همراه دارد. برای مثال پست اینستاگرامی رئیس مجلس و مددی که او از امام علی (ع) خواسته است، از جانب فعالان رسانه ای و سیاسی تعبیر به داوطلبی در انتخابات شده است. قالیباف اما به سیاق دیگر چهره های مطرح این روزها موضع گیری دقیقی از حضور و یا عدم حضورش در انتخابات عرضه نداده است، گرچه بسیاری او را از همان روزهای نخست ریاست بر مجلس، آماده حضور در رقابت های ریاست جمهوری می دانستند. برخی رویدادهای اخیر مجلس نشان از آن دارد که حتی در صورت نامزدی شهردار پیشین تهران، توافق برای پشتیبانی از او به راحتی نخواهد بود. شاهد این مدعا هم شمشیری است که پایداری های مجلس در داستان بودجه ضد او از رو بسته اند و هیچ تضمینی برای از غلاف بیرون نکشیدن آن در روزهای انتخابات وجود ندارد. پایدارهای مستقل، با سعید جلیلی می آیند؟
به نظر می رسد امیدهای شورای وحدت از همراه ساختن جبهه پایداری کم رنگ تر از همیشه شده است و از آن روست که حجت الاسلام «غلامرضا مصباحی مقدم» سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، جدایی این جریان از شورای وحدت و مستقل آمدن آنها را محتمل دانسته است. اینکه آیا چنین استقلالی با بیان داوطلبی حجت الاسلام رییسی هم تداوم خواهد یافت یا نه، محل ابهام است. آیا جبهه پایداری رئیس قوه قضائیه را اصلح می داند؟ ابهام بزرگتر اما زمانی است که حضور انتخاباتی حجت الاسلام رییسی در مقام داوطلب انتخابات منتفی شود، در صورت آن استقلال و این عدم حضور به نظر می آید «سعید جلیلی» گزینه اصلحی باشد که پایداری ها بار دیگر برای راهیابی وی به پاستور تلاش خواهند کرد. اینکه میان صف نامزدهای مدعی اصولگرا شانس جلیلی تا چه اندازه است، معلوم نیست همانگونه که میزان رای وی در صورت عدم اجماع و حمایت اصولگرایان مشخص نیست. اجماعی که به نظر می آید حتی در حد نشانه های ظاهری هم به وجود نیامده که «صادق محصولی» دبیر کل حزب پایداری نخستین و مهم ترین مشکل جریان اصولگرایی را پدرخواندگی می داند.
216219


منبع:

1400/02/14
20:54:17
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز