جانسون:

بدهی انگلیس به ایران و آزادی زندانیان دو مساله جدا هستند

بدهی انگلیس به ایران و آزادی زندانیان دو مساله جدا هستند نخست وزیر انگلیس و معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه و آفریقا مواضع لندن را درباره پرداخت بدهی ۴۲ سال پیش انگلیس به ایران بر سر یک معاهده تسلیحاتی میان دو کشور و آزادی نازنین زاغری بیان نمودند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه در یک کارزار انتخاباتی پارلمانی اظهار داشت که تداوم زندانی بودن نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی که به اتهامات امنیتی در ایران زندانی است و کشمکش بر سر یک معاهده تسلیحاتی ۴۲ سال قبل با ایران «دو مساله کاملا جدا از هم» هستند.
جانسون در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبعا ما اطمینان حاصل می نماییم که هر کاری از دستمان بر می آید برای حفاظت از منافع نازنین و تمام پرونده های دو تابعیتی بسیار بغرنجی که در تهران داریم، انجام دهیم.

جیمز کلِوِرلی وزیر کشور در امور خاورمیانه و شمال آفریقای انگلیس هم تایید نمود که بحث های قانونی در زمینه پرداخت بدهی در ارتباط با خرید تانک های چیفتن توسط ایران از انگلیس ادامه دارد اما این مورد کاملا از مساله زندانیان متمایز است.
کلورلی در اینباره به اسکای نیوز اظهار داشت: ما همیشه گفته ایم که نباید از شهروندان دو تابعیتی انگلیسی بعنوان یک اهرم فشار سیاسی استفاده نمود.

این مقام انگلیسی همینطور درباره مرتبط بودن پرونده این زندانیان به پرونده بدهی ایران، بیان نمود: ما اصلا با چنین چیزی و گفتن این که به این منازعه ی قانونی مرتبط هستند موافق نیستیم، نمی گردد که هر دوی آنها باشد. ما به وضوح موضعمان را بیان می نماییم. آزادی این افراد به اختیار تهران است و آنها باید آزاد شوند.

به تازگی خبرگزاری فرانسه اعلام نموده بود که انگلیس پذیرفته که به علت قرارداد فروش تانک های چیفتن به ایران بدهکار است اما ظاهرا به خاطر تحریم های آمریکا با محدودیت هایی برای پرداخت این بدهی مواجه می باشد.
چندی قبل جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده برای بیشتر از دهمین بار به تعویق افتاد تا بار دیگر وضعیت شکایت ایران از انگلیس برای دریافت ۴۰۰ میلیون پوند از این کشور برای قراردادی که متعلق به زمان قبل از انقلاب اسلامی است نامعلوم باقی بماند.
پرونده در ارتباط با این بدهی بعد از آن شکل گرفت که لندن قرارداد فروش تانک های چیفتن به تهران را بعد از سقوط شاه به حالت تعلیق درآورد و هیچگاه این تانک ها را تحویل نداد.
پیش از این برای نخستین بار در دولت انگلیس، بن والس وزیر دفاع این کشور بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک های چیفتن تایید نمود و با کوشش برای مرتبط کردن این مورد به زندانی بودن نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی در ایران، اظهار داشت که فعالانه به دنبال پرداخت این بدهی به دولت ایران است و این مورد می تواند به اطمینان حاصل کردن از آزادی شهروندان دو تابعیتی انگلیسی همچون نازنین زاغری کمک نماید.
والس در گفتگو با وکلای این خانواده ها مدعی شده است که دولت انگلیس به دنبال مجرایی قانونی برای پرداخت این بدهی است.
منبع:

1400/02/14
14:05:53
5.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز