عباس عبدی:

انجام مصاحبه ظریف اساسا اشتباه بود

انجام مصاحبه ظریف اساسا اشتباه بود سنج نیوز: عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: انتشار نوار آقای ظریف که همزمان با مذاکرات وین است، از اهمیت خاصی برخوردار شده است. متاسفانه اجرای این گفت و گو در قالب طرح تاریخ شفاهی نه فقط غیرعلمی بود، بلکه غیرمعقول هم بود.


علت آن بسیار روشن است. بازتاب گسترده این سخنان نشان میدهد که موضوعات آن به تاریخ نپیوسته اند و همچنان در سیاست و امور روزمره زنده هستند. کدام یک از مطالب موردبحث ظریف به تاریخ پیوسته است؟ برجام؟ اصول و راهبرد روابط خارجی؟ هواپیمای اوکراینی؟ اختلافات و تنش های داخلی؟ همه اینها موضوعات در دستور کار سیاست هستند و نمی توان آنرا در قالب بی طرفی تاریخی بیان کرد. به همین علت ظریف نیز از بیان نکات بسیاری پرهیز کرده است. پس اصل چنین طرحی اشتباه بوده است. اشتباه بعدی تصور آنان از امکان محرمانه ماندن بخش هایی از متن گفت و گو است. این امکان بااینکه و به لحاظ منطقی وجود دارد ولی با ساختار نهاد برگزارکننده باید انتظار می داشتند که دیر یا زود منتشر شود. نکته عجیب اینکه نوار خام و اصلی انتشار یافته است. چون معلوم است که آقای لیلاز برحسب عادت تکه پرانی و شوخی، در موارد زیادی گفتارهایی داشتند که بطور قطع در یک متن رسمی حذف می شوند و او نیز به این خیال خام بوده که نوار قبل از ویرایش، منتشر نخواهد شد. اشتباه بعدی و مهم تر پذیرش چنین گفت وگویی از طرف آقای ظریف است. جایگاه وزیر خارجه با همه وزرای دیگر فرق دارد. او باید فرض را بر انتشار می گذاشت. شاید ۱۰ سال بعد چنین سخنانی را می گفت ایرادی نداشت، ولی هم اکنون فقط می تواند در جلسات رسمی حکومت این سخنان را بگوید. شاید مجموعه سخنان آقای ظریف ذاتا واجد نکته ای نبود که بسیاری ندانند، ولی انتشار آنها از زبان آقای ظریف مشکل پیش آورده است. گرچه مشخص نیست، چرا و چگونه این نوار انتشار یافته است. ولی در دنیای دیجیتال که به یک چشم به هم زدنی هر فردی امکان تکثیر و انتقال فایل را دارد، هیچ نهاد عادی نمی تواند ادعای حفظ محرمانگی چنین فایل هایی را بکند. چه کسی از انتشار این نوار سود جسته که مبادرت به آن کرده است؟ به نظرم حالا پاسخ دقیق دادن به این پرسش خیلی دشوار است، ولی ضرورتی ندارد که به نظریه های پیچیده پناه ببریم. بااینکه ممکنست اقدام برنامه ریزی شده و هماهنگی برای این کار صورت گرفته باشد، ولی به همان میزان نیز احتمال دارد ناشی از بی دقتی های رایج در نظام اداری ایران باشد، چون به دست آوردن و انتقال فایل های مشابه، بسیار راحت و غیرقابل کنترل است. فایلی را که با یک کلیک ساده می توان برای هر کسی که می خواهید بفرستید، نباید محرمانه تلقی کنید. انتشار آن می تواند ناشی از انگیزه های جاه طلبانه و خودنمایی فردی باشد. اهمیت یافتن این نوار بیان کننده این حقیقت است که شفاف شدن حکمرانی در همه ابعاد یک ضرورت است، در غیر این صورت در عصر دیجیتال هر نوع حکمرانی غیرشفاف در لبه تیغ قرار دارد و هر آن ممکنست با چنین ضربه هایی مواجه و به پایین پرت شود. شفافیت متعارف مانع از اهمیت یافتن چنین نوارهایی می شود، برای اینکه در هر موضوعی، هر چه بوده قبل تر گفته و اصل پرونده آن بسته شده است.
به نظر بنده احیانا این فایل اثری در سیاست داخلی نمی گذارد، ولی حداقل نتیجه آن نفی قطعی حضور احتمالی آقای ظریف در انتخابات است. گرچه قبل تر نیز چند بار عدم حضور خودرا اعلام نموده بود و در همین گفت و گو نیز علت را توضیح می دهد. فراتر از این نکته، این نوار یک چیز را با صدای بلند فریاد می زند: «آقایان این طوری نمی گردد حکمرانی کرد.» 17302

1400/02/07
11:10:31
5.0 / 5
375
تگهای خبر: ایران , برجام , روابط , روزنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز