پس لرزه های اظهارات علی مطهری در كلاب هاوس

پس لرزه های اظهارات علی مطهری در كلاب هاوس به گزارش سنج نیوز برنا نوشت: یک فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: من فکر می کنم بحث هایی که در هفته آتی اتفاق می افتد، فضای سیاسی کشور داغ تر می شود و توجه مردم به مسئله انتخابات بیشتر خواهد شد.«سعید شریعتی»، فعال سیاسی اصلاح طلب، درباره کاندیداتوری برخی چهره ها برای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار نمود: تعلیق در انتخابات ریاست جمهوری دلیلهای مختلفی دارد. مکانیزم های انتخاباتی در ایران به شکلی است که به سبب بحث نظارت استصوابی انتخابات دو مرحله ای داریم، یعنی اول شورای نگهبان انتخابات را انجام می دهد و بعد مردم در نتیجه انتخاب شورای نگهبان، انتخابات خودرا برگزار می کنند. این نوع نظارت همیشه انتخابات را تا روز اعلام صلاحیت ها در تعلیق نگه می دارد و هیچ چیز شفافی نمی توان در این مورد گفت. سال 96 در فروردین ماه صحبت از ردصلاحیت دکتر روحانی جدی بود یعنی رئیس جمهور مستقر هم معلوم نبود تایید صلاحیت می شود یا نه.
او عنوان کرد: در ادواری که چهره های برجسته و درجه یک کاملا شناخته شده که حرف و حدیثی هم چندان پشت سر آنها نیست اعلام آمادگی نکنند سرنوشت انتخابات خیلی معلوم نیست. در مورد انتخابات 1400 دو مسئله وجود دارد یکی در حقیقت پیوند خوردن تصمیم و اراده رجال سیاسی و کسانی است که توانمندی اداره کشور را در موقعیت ریاست جمهوری می بینند. همین طور نسبت به تصمیماتی که در مورد سیاست خارجی کشور و حل مسئله برجام گرفته می شود این تصمیم گیری برای رجال سیاسی در این سطح در تعلیق و ابهام قرار دارد.
شریعتی افزود: کسی که می خواهد سکان کشور را در دست بگیرد باید یک چشم اندازی داشته باشد که این بحران حل می شود یا نمی گردد، آیا راه برون رفتی از این بحران وجود دارد یا نه تا بتواند تصمیم بگیرد. از این هفته یک بارقه هایی از امید برای حل مسئله یا بازگشت به برجام و رفع تحریم ها به وجود آمده که انتظار می رود مقداری از این ابهامات بکاهد.
او اشاره کرد: دلیل سوم هم بحث های ناشی از پاندمی کرونا و تضعیف اقتصاد است که دغدغه مردم را خیلی متوجه عرصه سیاسی نمی کند و موجب می شود در عموم موضوع انتخابات به موضوع داغ و پر هیجان تبدیل نشود اما همه این ها به مدلول این نیست، ما بتوانیم قاطع اظهارنظر نماییم که مردم در انتخابات شرکت نمی کنند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: روندهای پیمایش های عمومی که در بررسی میزان توجه مردم به مقوله انتخابات صورت گرفته، نشان میدهد روند مشارکت مردم بیشتر شده و تفاوت قابل توجهی با نظرسنجی های آذرماه دارد. من فکر می کنم بحث هایی که در هفته آتی اتفاق می افتد، فضای سیاسی کشور داغ تر می شود و توجه مردم به مسئله انتخابات بیشتر خواهد شد.
او متذکر شد: اینکه لفظ توجه را عامدانه به کار می برم و نه مشارکت را چون دو معنا و قابل تفکیک هستند. یعنی مردم به موضوع انتخابات می پردازند اما اینکه در انتخابات شرکت خواهند کرد منتظر خواهند ماند که ببینند سبد رقابتی انتخابات چگونه است. اگر انتخابات معنادار نباشد و یک انتخابات یک طرفه بخواهد اجرا شود برخورد مردم با انتخابات چیزی شبیه انتخابات مجلس در سال 98 خواهد بود.
شریعتی افزود: بین گزینه های مطرح شده برای انتخابات هیچکدام مناسب ریاست جمهوری نیستند به این علت که هیچکدام مطرح نیستند؛ فعلا نظامیان جلو آمده اند. مطهری با مجموعه مواضع سیاسی و اجتماعی در کلاب هاوس که بازتاب جدی داشت بیان کرد برای رئیس جمهور نشدن حرف می زند، هرچند او تایید صلاحیت نمی گردد.
27219


منبع:

1400/01/21
11:41:01
5.0 / 5
564
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , برجام , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز