اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می شوند یا اصلاح طلبان؟

اصولگرایان پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می شوند یا اصلاح طلبان؟ به گزارش سنج نیوز محمدرضا خباز، چهره سیاسی اصلاح طلب می گوید: پس از انتخابات اسفند 98، هر تحلیلگر سیاسی که می خواهد درباره انتخابات 1400 و میزان مشارکت مردم اظهارنظر کند دست و دلش می لرزد.محمدرضا خباز، عضو حزب اعتماد ملی درباره احتمال عبور مردم از اصولگرایان و اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ به خبرگزاری خبرآنلاین، اظهار داشت: در چهل و دو سالی که از عمر انقلاب اسلامی می گذرد و با مرور انتخابات های گذشته، می بینیم که به جز آقای احمدی نژاد که وابسته به جریان اصولگرایی بود، سایر روسای جمهور یا اصلاح طلب بودند یا معتدل یا فراجناحی اما اصولگرا نبودند. به بیانی دیگر نه خودشان مدعی چنین سخنی بودند و نه گروه هایی که از آنها حمایت می کردند چنین ادعایی داشتند.
وی اظهار داشت: از اسفند سال ۹۸ که انتخابات مجلس با مشارکت حداقلی انجام شد هر تحلیلگر سیاسی که می خواهد اظهارنظر کند به تعبیری دست و دلش می لرزد در خصوص اینکه آیا پیش بینی او درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰، درست از آب در خواهد آمد یا خیر؟
خباز اظهار داشت: دلیل آن هم این است که اساسا مردم همانند اسفند سال ۹۸، نمی خواهند در انتخابات شرکت نمایند. بدین سبب یا همان چهل و دو درصد از مردم واجدین شرایط، در انتخابات شرکت می کنند یا اینکه در مجموع مردم متوجه شده اند چون در انتخابات مجلس شرکت نکرده اند با عدم مشارکتشان در انتخابات، مجلسی روی کارآمده که با سخنرانی ها، مصوباتش، اعلام نظرهای خرد و کلانش، برای آنها ایجاد مشکل می کند و بهتر است در ۱۴۰۰ مشارکت داشته باشند.
عضو حزب اعتماد ملی اشاره کرد: تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور هم دو دسته هستند؛ عده ای که معتقد به انتخابات حداکثری هستند که در کلام رهبری هم به آن اشاره شده اما عده ای با وجود اینکه ادعای حمایت و طرفداری از بیانات رهبری را می کنند و به تعبیری خودشان را ذوب در ولایت می دانند، اما رسما اعلام می کنند انتخابات حداکثری، خاصیتی ندارد بلکه انتخابات حداقلی هم کافی است. بدین سبب انتخابات، اگر با مشارکت حداقلی همراه باشد نه اصلاح طلب می تواند روی آن حسابی باز کند و نه اصولگرا. در حقیقت با مشارکت حداقلی، معین نمی باشد، انتخابات چه نتیجه ای به همراه داشته باشد.

خباز اظهار داشت: اگر مردم پای صندوق ها بیایند یعنی بالای ۶۰ درصد مردم واجدین شرایط در انتخابات شرکت نمایند تجربه نشان میدهد که مردم به اصولگرایان رأی نمی دهند جز همان زمان احمدی نژاد که او هم ماجرای خاص خودرا دارد. در دور دوم آقای احمدی نژاد، کسانی که حامی او بودند یکی بعد از دیگری، عقب نشینی کردند و در مجلس هشتم حتی در کمتر از نیم ساعت، طرح عدم کفایت سیاسی او را با بیش از ۱۵۰ امضا کلید زدند. هرچند از خارج از مجلس، این قائله به پایان رسید.
این چهره اصلاح طلب اظهار داشت: از میان کاندیداهایی که هم اکنون اعلام آمادگی کردند به جز یک نفر آن، بقیه اصولگرا هستند و خودشان افتخار می کنند اصولگرا هستند. اصلاح طلبان نیز تا حالا اظهارنظر نکرده اند. باید ببینیم تا زمان انتخابات چه اتفاقی رخ می دهد. بدین سبب چگونه می توان گفت مردم نه به اصلاح طلبان و نه به اصولگرا رأی می دهند در حقیقت این سخنی است که مبنای علمی و تجربی ندارد چون وقتی کاندیداهای اصولگرا و اصلاح طلب در انتخابات حضور داشته باشند نیازی نیست به کاندیدایی رأی بدهیم که نه اصولگرا است و نه اصلاح طلب. بدین سبب چنین چیزی وجود خارجی ندارد.
استاندار پیشین دولت روحانی اظهار داشت: اگر مردم در انتخابات شرکت کردند بدین معناست که طبیعتا می خواهند به یکی از کاندیداهای موجود رأی بدهند. حال کاندیداهای موجود ممکنست یا اصلاح طلب باشد یا اصولگرا. در حقیقت کاندیدایی نیست که بگوید من نه اصلاح طلب هستم و نه اصولگرا. چنین ادعایی را تا حالا نداشتیم ممکنست یک کاندیدا، اصولگرا یا اصلاح طلب بودنش را کتمان کند به تعبیری «جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت». یا ممکنست کاندیدایی اصولگرا باشد اما برای رأی آوری نگوید اصولگرا است اما پیشینه، نیت، فکر و زمینه شغلی اش، نشان میدهد که او اصولگرا است. بعنوان مثال کاندیدایی که هم اکنون با مجموعه اصولگرایی کار می کند نمی تواند بگوید اصولگرا نیست. او می تواند اینگونه وعده بدهد که اگر برگزیده شد در کابینه اش، از همه نیروهای متفکر جامعه استفاده می نماید این بحث دیگری است.
وی اشاره کرد: بدین سبب همه باید کمک نماییم مردم، پای صندوق های رأی بیایند. در حقیقت بجای اینکه به این مسئله فکر نماییم که مردم به چه کسی رأی می دهند باید به نکته دقت کنیم که هر کس در حد توان خود از مردم برای حضور در پای صندوق های رأی دعوت کند بدین ترتیب که اگر در انتخابات، حضور پیدا کنند خیلی از مسائل کشور همچون انسجام داخلی، همدلی در داخل، توطئه دشمنان خارجی مقابل کشور، حل خواهد شد که از آثار و برکت انتخابات حداکثری برای کشور است.
۲۷۲۱۹


منبع:

1400/01/20
12:51:08
5.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز