كاندیداهای انتخابات 1400 معمای رابطه ایران و آمریكا را حل می كنند؟

كاندیداهای انتخابات 1400 معمای رابطه ایران و آمریكا را حل می كنند؟ سنج نیوز: انتخابات 1400 و تعین تکلیف برای سیزدهمین دولت و هشتمین رئیس جمهور بر سر راه قرار دارد و این سوال همچنان به قوت خود پایدار می باشد که داوطلبان ریاست جمهوری برنامه شان برای «برجام» چه خواهد بود و برای پرونده اختلافات ایران و آمریکا و معمای رابطه دو جانبه این دو کشور چه در سر دارند؟


به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، انتخابات که از راه می رسد بسیاری قبای خدمت به تن می کنند و در صف داوطلبان کرسی ریاست جمهوری می ایستند آن هم با تابلویی در دست که بر روی آن شعاری خوش خط و خال حک شده است تا شاید بخت و اقبال به آنها رو کند و آن شعار بتواند رأی گروه بیشتری از مردم را به خود جلب نماید. گرچه شعار برچیدن بساط بیکاری و آوردن رونق اقتصادی با چاشنی پول نفت بر سر سفره ها غوغا می تواند جذاب باشد اما موضوع دیپلماسی و روابط خارجی مسئله ای نیست که از یادها فراموش شود؛ آن هم وقتی حکایت اختلافات ایران و آمریکا وارد پنجمین دهه خود می شود و حکایت پس از آمدن و رفتن ۱۲ دولت همچنان باقی است. روحانی و اصلی ترین شعار یازدهمین انتخابات
«چرخ سانتریفیوژ باید بچرخد به شرطی که چرخ زندگی مردم هم بچرخد» کمتر کسی است که این جمله و گوینده آنرا از یاد برده باشد. حسن روحانی وقتی در بحبوحه انتخابات سال ۹۲ این را در مناظره های انتخاباتی به زبان آورد یک دفعه توجهات زیادی را به سمت خود جلب کرد. مردمی که ۸ سال مذاکره برای مذاکره دولت محمود احمدی نژاد و خط و نشان کشیدن او برای دنیا را تجربه کرده بودند، تشنه شنیدن چنین شعاری بودند؛ برای همین هم شعار رابطه و تعامل با دنیا به گوششان خوش آهنک بود و همین شعارها یخ حاکم بر فضای انتخابات را ذوب کرد.
به فاصله کوتاه پس از روی کار آمدن دولت روحانی، هم کوشش های اولیه به بار نشست و متن اولیه برجام به امضا رسید و در نهایت وقتی دولت به نیمه راه خود رسید پرونده هسته ای ایران در جریان تصویب برجام تا حدودی حل و فصل شد. هرچند ورق با کنار رفتن دولت اوباما و روی کار آمدن ترامپ برگشت و آمریکا از این توافق خارج شد و یک دفعه بار مضاعفی در نتیجه وضع تحریم های جدید بر دوش اقتصاد ایران بار شد. رابطه ایران و آمریکا موضوع داغ انتخابات
بیش از چهل سال است که از عمر جمهوری اسلامی ایران می گذرد و ایضا سال هایی که رابطه ایران و آمریکا سر به تاریکی گذاشته است. در تمام این سال ها همیشه موضوع حل و فصل اختلافات میان دو کشور یکی از مباحث داغ در جریان انتخابات ها بوده است موضوعی که تنها با روی کار آمدن دولت ها گاهی از یخبندان محض خارج شده است و گاهی به حالت خصمانه نمود پیدا کرده است. اما در این میان می توان به جرات گفت هیچگاه تنش ها میان دو کشور مانند زمانی که مذاکرات ایران و ۵ +۱ از طرف وزارت امورخارجه دولت یازدهم پی گرفته شد کاهش نیافت. البته این کاهش تنش ها هم عمر چندان طولانی نداشت و با روی کار آمدن دونالد ترامپ مواضع دو طرف تا سر حد جنگ نظامی نیز پیش رفت.
حالا با همه این تفاسیر انتخابات ۱۴۰۰ و تعین تکلیف برای سیزدهمین دولت و هشتمین رئیس جمهور بر سر راه قرار دارد و در بین شعارهای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی شعار دریچه سیاست خارجی خودنمایی می کند و این سوال همچنان به قوت خود پایدار می باشد که داوطلبان ریاست جمهوری برنامه شان برای «برجام» (که چه خوششان بیاید و چه بدشان بیاید جزوی از واقعیت سیاست خارجی امروز کشور است) چه خواهد بود یا برای پرونده اختلافات ایران و آمریکا و معمای رابطه دو جانبه این دو کشور چه در سر دارند؟ از حلال و حرام رابطه تا احتمالات برای نرمش قهرمانانه
برای پی بردن به سوالات ریز و درشت درباره مواجهه کاندیداهای ریاست جمهوری با برجام و موضوع رابطه باآمریکا کافی بود مروری برنظرات و دیدگاه های آنها در یکسال اخیر داشته باشیم. هرچند مرور این اظهار نظرها نمی تواند بیان کننده سیاست های قطعی باشد و گوش و چشممان پر است از شعارهایی که سر داده شده اما عوامل دیگر مسیر را به سمت دیگری هدایت کرده است. اظهار نظرهایی که در شکل بیانش تفاوت هایی با هم دارند البته همه آنها یک نقطه اشتراک هم داشت و آن لغو تحریم ها برای بازگشت به برجام و رابطه با آمریکا بود.
در ادامه می توانید تعدادی از این اظهار نظرها را بخوانید؛
کاندیدا
برجام
رابطه با آمریکا علی مطهری اقدام کمیسیون مشترک برجام در برگزاری نشست وین برای بازگشت آمریکا و ایران به برجام یک گام مثبت است. رفع یکجای تحریم ها ایده آل است، اما در صورت ضرورت ایران نباید بازگشت گام به گام دو طرف به برجام را رد کند. به احتمال قوی ظرف چند ماه آتی برخی از تحریم ها برداشته می شود و دو طرف گام به گام به برجام نزدیک می شوند. رابطه ایران با آمریکا، به صلاح ماست. به هر حال زور دارد چونکه ما می توانیم لابی خوبی در کنگره آمریکا داشته باشیم، عده ای در داخل نمی خواهند این اتفاق رخ دهد. اگر رئیس جمهور شوم تلاش خواهم کردم روابط ما با غرب و آمریکا بهتر شود. باید از عالم خیالات و توهمات بیرون بیاییم و قبول نماییم که امریکا یک قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی و سیاسی در دنیاست.


عباس آخوندی
*هیاهوها به یک سو می روند و آنچه به سود مردم است باقی می ماند. چه حنجره هایی که مرگ برجام را فریاد می کشیدند و الان خواسته شان بازگشت بی قیدوشرط به برجام است. به هوش باشیم که برای حفظ منافع ملی ایران هیچگاه تسلیم غوغاسالاران نشویم و از مذاکره کنندگان پشتیبانی نماییم.
سیاست خارجی ایران حساس ترین وضعیت خودرا این روزها طی می کند و نیاز است که دستگاه سیاست خارجی قدرت ابتکار عمل حداکثری داشته باشد. حفظ امنیت ملی، امکان تجارت و مبادله مالی بین ایران و سایر ملت ها با عنایت به تغییر و تحول هایی که در صحنه ی سیاست بین المللی با تغییر ترامپ و آمدن بایدن در حال اتفاق است، همچون بستگی کامل به تدبیری دارد که دولت ایران در این روزها برمبنای منافع ملی و با هماهنگی رهبر معظم انقلاب اتخاذ می کند دارد.


حسین
دهقان
اگر آمریکایی ها به دنبال مصالح مردم خود هستند و به آنچه می گویند متعهدند قاعدتاً باید به تعهدات خود در برجام برگردند.
*مخالف مذاکره با آمریکا نیستم. ما حالا هم در حال مذاکره با آنها هستیم البته فقط بوسیله میکروفون، دوربین و در روزنامه ها مواضع خودرا به یکدیگر اعلام می نماییم.
*با عادی شدن روابط بین ایران و آمریکا خیلی فاصله داریم؛ چونکه آمریکایی ها باید بدهی خودرا به مردم ایران بپردازند. این بدهی ها فقط مالی نیست بلکه شامل جبران گذشته خسارت بار و جنایت کارانه مقابل کشور ما هم می شود. ما نمی توانیم چشم خودرا بر این مورد ببنیدیم وقتی آنها هنوز به اقدامات ظالمانه خود افتخار می کنند. آمریکایی ها نشان داده اند که در چهار دهه گذشته از هیچ صدمه ای به مردم ایران فروگذار نکرده اند. تنها در صورتی می توان با آمریکا یی ها مذاکره کرد که آنها ایرانِ اسلامیِ مقتدر را بعنوان یک نظام سیاسی برآمده از خواست مردم با همه ابعاد آن بپذیرند.
محسن رضایی
ایران اماده ی از سر گرفتن مذاکرات بر سر برجام با آمریکا و سایر قدرت های اروپایی است، البته مشروط به اینکه آنها «سیگنال مشخصی» ارسال نمایند که تحریم ها در عرض یک سال لغو می شود.
آمریکایی ها باید کلا تحریم ها را برداشته و به تعهدات خود عمل کنند. من شخصاً معتقدم آمریکایی ها سبب ضررهایی برای ما شده اند و آنها باید خسارات را جبران کنند. اما درباره ضرورت جبران خسارت از طرف امریکا، اختلاف نظر وجود دارد که آیا باید جبران خسارت هم در کنار بازگشت به تعهدات خود کنند یا نه.ابراهیم رئیسی

*امروز جمهوری اسلامی ایران حرف اول را در منطقه می زند، «قوی شدن» در همه عرصه ها را لازمه خنثی سازی تحریم ها دانست؛ قدرت اقتصادی، قدرت سخت افزاری و نرم افزاری و همین طور دارا بودن یک نظام اداری قوی، می تواند موجب خنثی سازی تحریم ها و عقب راندن دشمنان به عقب شود.
* «قوی شدن» را چاره اصلی حل مشکلات کشور است آنها که احساس می کنند مشکلات کشور با مذاکره حل می شود اشتباه می کنند.


عزت الله ضرغامی
تکلیف ما با آمریکا از همیشه روشن تر است. برداشتن کامل تحریم ها شرط اولیه ورود آنان به برجام است. این شرط، دموکرات و جمهوریخواه نمی شناسد. مقدم داشتن هر موضوع دیگر، دور کردن ملت ایران از مطالبات قانونی و بازی در زمین دشمنان آنان است.

محمدرضا عارف
برجام نشان داد ما اهل مذاکره هستیم ظرفیت مذاکرات داریم و حقیقتاً در مذاکرات دست برتر را داریم. به هر حال یک کشوری مانند ایران با همه قدرت های بزرگ برجام مذاکره کرد، پس ابا و ترسی از مذاکره نداریم به شرطی که این که مذاکره به مفهوم واقعی خودش صورت گیرد نه اینکه جلسات تشکیل گردد و یک نفر از موضع بالا تفکرات خودرا تحمیل کند
ما اهل مذاکره و تعامل هستیم شکی نیست اما این کار باید بسیار شفاف و روشن صورت گیرد. چارچوب تعامل ما هم عزت، حکمت و مصلحت است.
رستم قاسمی
اینکه برجام خوب بود یا بد موضوعی است که من نمی خواهم به آن ورود کنم چون تصمیم حکومتی بود ولی اینکه معاهده ای بین المللی با کوشش های فراوان منعقد شد اهمیت دارد.
به نظر نمی رسد ایران بپذیرد که باردیگر با شرطی وارد بحث برجام شود تا تحریم ها لغو نشود. آمریکایی ها باید بدون قید و شرط به برجام برگردند این چیزی است که آمریکایی ها خود امضا کردند و همین دولت پای برجام را امضا نموده است. بایدن راهبری تحریم ها را بر عهده داشت.
درباره رابطه با آمریکا هم من فکر می کنم مسئولان کشور بارها اعلام نموده اند که ما به جز با رژیم صهیونیستی با همه دنیا می توانیم رابطه داشته باشیم و منعی وجود ندارد. اما در مورد آمریکا هم زمانی حاکمیت با مذاکره با آمریکا مخالفت نکرد یعنی همان «نرمش قهرمانانه» ای که صورت گرفت تا اولا به دنیا و به داخل ثابت کند اهل مذاکره وگفت وگو است و درثانی به خود آمریکایی ها ثابت کند که ما به دنبال تنش زدایی هستیم.
محمدباقر قالیباف
برجام برای ما توافقنامه مقدس نیست بلکه با شروطی مورد پذیرش جمهوری اسلامی قرار گرفته است تا تحریم ها را رفع کند. پس بازگشت آمریکا به برجام برای ما اهمیتی ندارد بلکه برای ما فقط و فقط رفع عملی تحریم ها موضوعیت دارد.
مجلس یازدهم استکبار ستیزی را هم آرمانی اعتقادی و هم منفعتی راهبردی می داند. مذاکره و سازش با آمریکا بعنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می نماید.
راهبرد ما در برخورد با آمریکای تروریست تکمیل زنجیره انتقام خون شهید سلیمانی است؛ کاری که با همه بی سابقه به پایگاه عین الاسد آغاز شد و با شکسته شدن هیبت پوشالی آمریکا در عدم توان پاسخ به اقدام جمهوری اسلامی ادامه یافت، با اخراج کامل ارتش تروریست آمریکا از منطقه، تکمیل خواهد شد

مصطفی کواکبیان
قبل از برجام، نگاه دنیا نسبت به ما خوب نبود. برجام موجب بهتر شدن این نگاه شد. آنها فکر می کردند ما به دنبال بمب هسته ای هستیم و...

با گفتاردرمانی، مشکلات ما با آمریکا حل نمی گردد باید به رفتار عملی آنها توجه کرد. حقیقتاً آمریکایی ها در عرصه دیپلماتیک بسیار بد با ایران برخورد می کنند. بعنوان مثال در مذاکرات هسته ای همه می دانند که مشکل ما فنی و حقوقی نیست بلکه سیاسی است و آمریکایی ها به آن دامن می زنند.
مذاکره با آمریکا نه شرعاً حرام است نه شرعاً واجب است بلکه بستگی به منافع ملی دارد. معتقدم باید به دنبال این مورد برویم.

رامین مهمانپرست
قطعا تنها وظیفه دستگاه سیاست خارجی حل کردن مسائل برجامی و مذاکره پیرامون آن نیست، هر چند دستگاه دیپلماسی خارجی نیز نباید در بحث برجام از جانب آمریکایی و اروپایی برای انجام تعهدات خود خواهش یا درخواست کند، بلکه برای توسعه اقتصاد کشور بیش از آنکه به بازگشت آمریکا یا اروپا به برجام بها دهیم باید به روابط دو جانبه یا چند جانبه با سایر کشورهای جهان در حوزه اقتصادی بیشتر دقت نماییم.

ما فارغ از اینکه آمریکا چه روابطی را برای خود تعریف می کند باید منافع و سیاست های خودرا دنبال نماییم و تاثیری از تصمیمات امریکا نگیریم. ۲۱۶۲۱۶


منبع:

1400/01/15
11:35:54
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز