در ابتدای سال پشتیبانی و مانع زدایی از مسیر تولید رقم خورد:

بازدید رئیس قوه قضائیه از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

بازدید رئیس قوه قضائیه از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون رئیس قوه قضاییه به منظور رفع موانع تولید و صادرات کشور و استفاده از ظرفیت های دستگاه قضائی در این راستا، در سفری از پیش اعلام نشده از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بازدید نمود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، امروز با سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در این منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت.
بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همینطور شرکت در جلسه شورای تأمین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضایی آنها از دیگر برنامه های سفر آیت الله رئیسی به شهرستان تایباد بود.
استاندار خراسان رضوی و رئیس کل دادگستری استان هم در این سفر رئیس قوه قضاییه را همراهی کردند.
دوغارون با مساحت ۸۷۰۰ هکتار یکی از بزرگ ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور محسوب شده و نقش مهمی در روند تسهیل صادرات تولیدات ایرانی به کشور همسایه افغانستان دارد
قوه قضائیه طی دو سال قبل کوشیده در رفع مشکلات حقوقی و قضائی بخش تولید و صادرات کشور اهتمام ویژه ای داشته و موانع را از پیش پای این بخش برطرف نماید.
آیت الله رییسی در ابتدای ورود، به پاسگاه مرزی منطقه رفت و مرزبانان را دلاورمردانی دانست که نقش اصلی را در تأمین امنیت ایجاد می کنند.
رئیس دستگاه قضا همینطور در جریان بازدید از مرز اظهار داشت: انتظار مقام معظم رهبری امسال بیشتر از سالهای گذشته است و در سال ۱۴۰۰ همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در جهت رونق تولید در کشور انجام دهند.
آیت الله سید ابراهیم رییسی مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و افزود؛ این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی می باشد و هم امنیتی و از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.
وی گفت؛ وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آنها در این مرز باید قانونمند و ضابطه مند باشد و زیرساخت های موجود برای اجرای این ترددها لازم است ترمیم و بازسازی شود.
رئیس دستگاه قضاء به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشورهای منطقه و بخصوص همسایگان اشاره نمود و افزود؛ تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جزء سیاستهای مهم نظام است و روان سازی کارها در این مرز کمک به تولید کننده و صادرات و واردات می کند.
ایت الله رئیسی در ادامه در جمع مسئولین محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تأمین تایباد تصریح کرد: تولید کنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم های اداری شوند و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.
رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲ کارخانه و واحد تولیدی طی سال قبل با اقدام قضایی و کمک و همراهی دولت و دستگاههای متولی امر تصریح کرد در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط استراتژیک مرزی یک به یک برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود به ترانزیت کالا به صورت مستقیم از کشور به افغانستان اشاره نمود و اظهار داشت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند باپوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار صورت گیرد این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن را گرفت و در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی هاست نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود.
رئیس قوه قضاییه به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره نمود و افزود؛ با عنایت به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری تعلل در راه اندازی هر چه سریعتر ان با عنایت به تاخیر قبلی جایز و قابل بخشایش نیست.
آیت الله رییسی تصریح کرد: بسیاری از استان ها به دنبال تصویب منطقه ویژه هستند اما در این منطقه مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده و باید پیگیری لازم صورت گیرد تا سبب رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه ودر این راستا باید کار جهادی صورت گیرد تا مشکل بیکاری در منطقه هم به سرعت مرتفع شود.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ماشین های توقیفی نباید در پارکینگ های گمرکات معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا وضعیت آنها تعیین تکلیف شود.
آیت الله رییسی با تکیه بر ضرورت به کارگیری دیپلماسی اقتصادی افزود؛ اولویت نظام، ارتباط جدی و موثر با کشورهای منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می تواند هم در داخل رونق تولید ایجاد نماید و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد و شناسایی و و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.
وی مرز دوغارون را یکی از فعالترین مرزهای کشور دانست و گفت؛ کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد و با مراقبت و حسابکشی، باید کار مردم تسهیل شود و با نگاهی که در استان است خیلی از گره ها درحال باز شدن است و کارهای اساسی که در مرز انجام می شود در تحقق شعار سال نقش آفرین است.
رئیس دستگاه قضاء یکی از جلوه های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود؛ وحدت و انسجام، زمینه مهم توسعه در منطقه است و نقش علما و فرهیختگان در این حوزه بسیار برجسته است.
رییسی تصریح کرد: اساسا در هر منطقه وحدت می تواند عامل رشد و توسعه باشد و درگیر شدن با مسائل بی اهمیت میتواند اقدامات موثر به نفع مردم را خنثی کند.
بازدید از مجموعه های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولید کنندگان و صادر کنندگان از برنامه های دیگر رئیس قوه قضاییه در مسافرت یکروزه به شهرستان تایباد بود.
منبع:

1400/01/02
13:58:07
5.0 / 5
780
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , حقوقی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز