طناب كشی شورای وحدت و شورای ائتلاف بر سر جبهه پایداری

طناب كشی شورای وحدت و شورای ائتلاف بر سر جبهه پایداری سنج نیوز: یک روز جمنا، یک روز شورای ائتلاف و حالا هم شورای وحدت با میزبانی جامعه روحانیت مبارز پرچم وحدت اصولگرایان را به دست گرفته اند و خودرا فانوس راه معرفی می کنند اما این چند پدری خود به معضلی بزرگتر تبدیل گشته است.به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، «کثرت کاندیدا و کثرت پدر»؛ این معضلی است که این روزها بر سر جناح راست آوار شده است و دست از سرشان بر نمی دارد. هرچه در این دوره از ناحیه رقیب احساس خطر نمی کنند و خیالشان راحت است که دیگر هیچ «تَکراری» نمی تواند فوج مردم را پای صندوق های رای بیاورد اما اختلافات درون خانوادگی آنقدر زبانه کشیده است که صدای خیلی از اصولگرایان را هم درآورده. یک روز جمنا، یک روز شورای ائتلاف و حالا هم شورای وحدت با میزبانی جامعه روحانیت مبارز پرچم وحدت اصولگرایان را به دست گرفته اند و خودرا فانوس راه معرفی می کنند اما این چند پدری خود به معضلی بزرگتر تبدیل گشته است. کثرت پدران اصولگرا
نیمه دوم سال ۹۷ وقتی هنوز اخبار دقیقی درباره انتخابات مجلس یازدهم نبود ابراهیم رئیسی شورای وحدت اصولگرایان را کلید زد تا بتواند با کنار زدن جمنا و ایجاد یک تشکیلات جدید برای یازدهمین انتخابات برنامه ای دقیق بریزد اما حکم رهبر انقلاب برای ریاست قوه قضائیه سبب شد تا از فعالیت جناحی فاصله بگیرد. با کنار رفتن رئیسی، غلامعلی حدادعادل تصمیم گرفت تا کار نیمه تمام رئیسی را به پایان برساند؛ هرچند ریاست او بر شورای ائتلاف بارها از طرف مهدی چمران تکذیب شد اما در نهایت بر سر عنوان «ریاست اداره شورای ائتلاف» توافق شد.
با اما و اگرهای بسیار و چانه زنی های دقیقه ۹۰ فهرست انتخابات ۹۸ بعنوان دستاورد شورای ائتلاف در یازدهمین انتخابات مجلس به مدد کاهش مشارکت مردم و ردصلاحیت گسترده جناح رقیب توانست پیروز میدان شود البته پیروزی ای که اختتام حرف و حدیث ها نبود از همان زمان انتقادها به شورای ائتلاف با شدت و حدت بیشتری ادامه پیدا کرد.
با نزدیک شدن به انتخابات ۱۴۰۰ جامعه روحانیت مبارز که از دو ساز و کار «جمنا» و «شورای ائتلاف» کنار زده شده بود و این گلایه و دلخوری را بخاطر وحدت اصولگرایان مطرح نکرده و به دوش کشیده بود پیش از اینکه قرار باشد ساز و کار دیگری امور انتخابات و وحدت اصولگرایان را به دست بگیرد آستین ها را بالا زد و «شورای وحدت» را با محوریت یا به قول خودشان با میزبانی جامعه روحانیت مبارز تشکیل دادند؛ تشکلی که در جلسات رایزنی ها کوشش کرد تا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را هم به میدان بیاورد و بدین جهت کفه ترازو را به نفع ریش سفیدان دست راستی سنگین کند. البته جامعه مدرسین همچنان ترجیح داد که بیرون گود بماند و دخالتی در انتخابات نداشته باشد. آغاز دوئل شورای وحدت و شورای ائتلاف
«مشکل ما این است جامعه روحانیت مبارز مستقل راه افتاده و می گوید می خواهد میزبانی کنم و محور وحدت شوم می گوییم تجربه موفقی به نام شورای ائتلاف وجود دارد چرا این را نادیده می گیرید؛ یک گرفتاری چدماهه داریم تلاش می نماییم این کثرت متولی کار دستمان ندهد؛ ما از یک سو با کثرت نامزد طرف می باشیم از یک سو با کثر پدر» این ها انتقادات تند و تیزی است که غلامعلی حدادعادل در راس شورای ائتلاف خطاب به جامعه روحانیت مبارز و سازوکار تازه تاسیس شورای وحدت می گوید.
این صحبت های حدادعادل بدون پاسخ باقی نماند و حسین ابراهیمی عضو جامعه روحانیت مبارز اظهار داشت: « ما شورای ائتلاف را نادیده نمی گیریم قبلا آقایان با جامعه روحانیت هماهنگ بودند و نام آنها در انتخابات تشکل های همسو با جامعتین بود. تشکل های همسو در تقابل با جامعه روحانیت نبودند. امروز هم من عقیده دارم چه در پوشش ائتلاف و چه در پوشش وحدت باید جمع شوند در هر صورت حمایت خواهیم کرد و خود ما نه ادعا، نه کاندیدا و نه مساله پدرخواندگی نداریم. این حرکت تلاشی بود که از پس از انقلاب هم بود و اهتمام در انسجام در جامعه داشتند و ما جز این تلاش، خواسته دیگری نداریم.» او ادامه می دهد؛ « ما انتظار نداریم آقای حداد عادل بگویند تقابل نه تقابلی وجود ندارد ما حامی هستیم اگر ائتلاف بتواند به جایی برسد که ببینیم واقعا می تواند بار را بردارد، ما جز حمایت چیز دیگری نداریم.»
با اینکه اعضای شورای وحدت همچنان منتظرند که شورای ائتلافی ها روی صندلی های جلسات آنها بنشینند اما مدتی پیش غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف اظهار داشته بود: «از شورای وحدت می خواهیم در کنار شورای ائتلاف بایستد.» گفته ای که با واکنش اعضای جامعه روحانیت مبارز همچون محمد تقی رهبر روبرو شد. او اظهار داشته بود: «جامعه روحانیت نباید در گوشه و کنار بایستد بلکه در عرصه باشد حال اینکه جامعه روحانیت باید در کنار شورای ائتلاف بایستد یا بالعکس، تصمیمی است که جامعه روحانیت باید بگیرد بر این باورم جامعه روحانیت همانطور که همیشه مطرح بوده نقش پدری ایفا کند.»
بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه هم معتقد می باشد شورای ائتلاف باید در کنار شورای وحدت بایستد و همراه شود نه بالعکس. طناب کشی بر سر جبهه پایداری
سال ۸۸ وقتی نطفه جبهه پایداری در مجلس هشتم از طرف حامیان محمود احمدی نژاد شکل گرفت هیچ کسی فکرش را هم نمی کرد که یک روز همین تشکل به یک معضل جدی در جریان راست تبدیل گردد اما این صورت گرفت و هر انتخاباتی که از راه می رسد بخش اعظمی از توان و انرژی اصولگرایان صرف همراه کردن این جبهه با تصمیم جمع می شود موضوعی که تا امروز تنها درمورد انتخابات ۹۶ و پشتیبانی از ابراهیم رئیسی رخ داده است.
انتخابات ۱۴۰۰ هم باز در بر همان پاشنه می چرخد با این تفاوت که این دفعه شورای ائتلاف از یک سو و شورای وحدت از طرف دیگر تلاش می کند تا نظر موافق پایداری ها را به خود جلب نماید که البته در این طناب کشی شورای وحدت موفق تر عمل کرده است و آنطور که منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت می گوید جلساتی را هم با پایداری ها داشته اند و بر سر مصادیق هم صحبت کرده اند. او می گوید: « ما با شورای ائتلاف و پایداری و جامعه مدرسین صحبت کردیم جامعه مدرسین تا الان بنای ورود به جزئیات و مصادیق را ندارد و فقط در حد بیان شاخص ها و کلیات به انتخابات ورود داشته است. با پایداری گفت و گو و بررسی داشته باشیم اما شورای ائتلاف در زمانی که مطرح کردیم پاسخ مثبت نداشت »
هر چند هر دو طرف تلاش می کنند تا این تشکل سرکش اصولگرا را متقاعد کنند و با خود همراه کنند اما بنظر می رسد پایداری ها چندان بنای سازگاری ندارد و این مساله را می توان به وضوح در صحبت های صادق محصولی دبیرکل این جبهه مشاهده کرد. او می گوید: « محصولی و جبهه پایداری اهل بده و بستان نیستند برای همین ممکنست حرفهایی هم درباره ما بزنند. بعضی می گویند اگر با ما وحدت کردید درست است ولی اگر وحدت نکردید وحدت شکن هستید! ما معتقدیم جریانی می خواهد تحت عنوان پدرسالاری برای حزاب اصولگرا تصمیم بگیرد ولی ما زیر بار این جریان نمی رویم. رویای وحدت ۱۰۰ درصدی
«هیچگاه به وحدت ۱۰۰ درصدی درباره انتخابات نرسیده ایم» این اعترافی است که محمدرضا باهنر در مصاحبه اش با تسنیم به زبان می آورد. او درباره اختلاف شورای وحدت و شورای ائتلاف می گوید: « در رابطه با احتمال وحدت طیف های مختلف جریان اصولگرایی، ما در هر دوره برای مذاکره وحدت بخش چشم انداز را اینطور درنظر می گیریم که ۱۰۰ درصد اصولگرایان با هم به تفاهم برسند. حالا بعضی اوقات به تفاهم ۸۰ یا ۹۰ درصدی می رسیم و گاهی اوقات نیز به پایین تر از این مقدار بسنده می شود. اما آنچه که مشخص است هیچ وقت به وحدت ۱۰۰ درصدی درباره انتخابات نرسیده ایم. با همه این تفاسیر شورای ائتلاف و شورای وحدت پس از انتخابات مجلس مذاکراتی را با هم داشتند که تا زمان تاسیس حزب فراگیر، ساختار ثابتی را در کشور تعریف نماییم تا به این واسطه دیگر در فصل انتخابات بخش قابل توجهی از ظرفیت جریان اصولگرایی صرف دستیابی به وحدت نشود.»
باهنر مشکل اصلی وحدت را در مصادیق می داند و با کنایه به شورای وحدت و حمایتش از قالیباف می گوید: « مثلا شورای ائتلاف می گوید اگر بهر دلیلی آقای رئیسی کاندیدا نشد گزینه مناسب برای ریاست جمهوری چه کسی باشد؟ حالا من نمی خواهم اسم ببرم ولی کاندیدای مطلوب آنها کاملا مشخص است که چه شخصی است.»
البته باهنر تنها در یک صورت معتقد می باشد که رویای وحدت صد در صدی در انتخابات ۱۴۰۰ می تواند در اردوگاه اصولگرایی رقم بخورد و آن اینکه ابراهیم رئیس برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود. پایداری در دو راهی وحدت یا ائتلاف
فاصله تا انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری زیاد نیست، آیا فرزندان معنوی آیت الله مصباح مستقل از دو سازوکار مسیر انتخابات را تا اختتام پیش خواهند رفت یا به سمت یکی از این دو سازوکار متمایل خواهند شد؟ شاید همانطور که باهنر می گوید جبهه پایداری باز هم تا شب آخر صبر کند و پس از گرفتن سهم تصمیم خودرا بگیرد.
۲۱۶۲۱۶
منبع:

1399/12/07
12:30:23
0.0 / 5
560
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز