درخواست كمك جهانگیری از سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واكسن

درخواست كمك جهانگیری از سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واكسن به گزارش سنج نیوز ایرنا نوشت: معاون اول رئیس جمهوری ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا ضد ایران اظهار داشت: اگر ایران در برهه کنونی با تحریم ها مواجه نبود جزو اولین کشورهایی بود که واکسن لازم برای مقابله با کرونا و تأمین ایمنی مردم را تهیه می کرد.اسحاق جهانگیری ظهر چهارشنبه در دیدار مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ضمن انتقاد از سیاست های رئیس جمهوری سابق آمریکا، اظهار نمود: تحریم ها ضد ایران از سوی شخصی انجام شد که همان برخوردهای تند را با سیاست ها و عملکرد سازمان جهانی بهداشت داشت، این تحریم ها که بر ضد حقوق اولیه انسان ها برای تأمین سلامتی آنهاست، ضدانسانی و ضد حقوق بشری است و متاسفانه فریاد ملت ایران ضد این رفتارهای ظالمانه در سطح جهانی خوب پژواک نیافته است.
معاون اول رئیس جمهوری با تکیه بر اینکه ایران کشوری ثروتمند است و نیازمند کمک نیست، اظهار داشت: آمریکایی ها راه های دسترسی به سرمایه و دارایی های ما را مسدود کردند، ما در زمانی که درگیر تحریم ها هستیم باید مانند بقیه کشورها با شیوع بیماری کرونا هم مقابله نماییم. اما امکان ارسال تجهیزات پزشکی که با همکاری سازمان جهانی بهداشت خریداری شد، پس از یک سال به علت مسدود بودن منابع مالی فراهم نشده است.
جهانگیری اضافه کرد: هم اکنون ایران در کشورهای آسیایی ده ها میلیارد دلار پول دارد که در بانکهای آنها مسدود مانده است و برای ارسال ۵۰ میلیون دلار پیش قسط خرید «کواکس» مدت ها معطل شدیم تا مسیری برای انتقال پول پیدا نماییم.
وی خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم سازمان جهانی بهداشت محدودیت های ایران را در تأمین واکسن مورد نیاز متوجه باشد و به ما برای تهیه مقدار لازم این واکسن کمک نماید، نباید شرایط ایران را با کشورهای دیگر که در وضعیت عادی قرار دارند، مقایسه کرد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه انتظار دیگر ایران از این سازمان طرح این مورد است که تحریم های آمریکا سیاستی است که مبارزه با ویروس کرونا را تضعیف می کند، اظهار داشت: باید تلاش شود تا آمریکایی ها از این اقدام غیرانسانی دست بردارند.


جهانگیری ضمن قدردانی از حمایت های سازمان جهانی بهداشت از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، اظهار داشت: ما به این سازمان به عنوان مجموعه ای تخصصی که در بحران های منطقه ای و جهانی اثرگذار است، نگاه مثبتی داریم. کشور ما ظرفیت خوبی در بخش بهداشت و درمان دارد و ایران از این ظرفیت نه تنها برای مردم خود بلکه در مواردی که در منطقه نیاز باشد برای کمک به ملت های همسایه استفاده خواهد نمود.
وی تصریح کرد: انتظار داشتیم در زمان وقوع بحران کرونا، ایران بتواند به لحاظ انسانی به کشورهای نیازمند کمک نماید اما آمریکایی ها دست ما را در این عرصه بسته اند.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه با وجود محدودیت ها، کادر پزشکی و درمانی کشورمان در مبحث مقابله با کرونا اقدامات شگفت انگیزی انجام داده اند، اظهار داشت: در این حوزه مردم ما هم به خوبی همراهی کردند، خوشبختانه دانشمندان ما گام های بزرگی در حوزه سلامت برداشته اند و گروه های مختلفی برای تولید واکسن فعالیت می نمایند. بطور قطع این توانمندی فرصت خوبی برای مقابله به بیماری کرونا در منطقه فراهم می آورد.
در این دیدار که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور حضور داشت، احمد سلیم المنظری با قدردانی از فرصت فراهم شده برای انجام این دیدار از دستاوردهای ایران در حوزه بهداشت و درمان تجلیل نمود و اظهار داشت: ایران در بخش بهداشت و درمان بازیگری بسیار مهم در سطح منطقه و جهان است و در مجامع جهانی و کمیته های منطقه ای از دستاوردهای ایران استقبال می شود.
وی ضمن اشاره به مقالات و تحقیقات دانشمندان ایرانی برای توسعه و پیشرفت علم پزشکی و هم مراکز علمی و درمانی پیشرفته، عنوان کرد: امروز از یکی از مراکز بهداشتی ایران که خدمات مختلفی در حوزه دندانپزشکی، روانشناسی، اطفال و ایمنی عرضه می کند، بازدید کردم. چنین مراکزی در سطح منطقه کم سابقه است.
سلیم المنظری با تکیه بر تلاش خود و همکارانش برای انتقال دانش تخصصی و تجربه ایران در حوزه بهداشت و سلامت به کشورهای دیگر از کمک سازمان جهانی بهداشت برای افزایش ظرفیت ایران در تولید واکسن کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: در مبارزه با کرونا امروز همه کشورها با چالش و دشواری دست و پنجه نرم می کنند اما ایران با وجود تحریم ها توانسته است پیشرفت زیادی داشته باشد.
وی همینطور برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فازبندی انجام شده برای واکسیناسیون را ستایش آمیز خواند.
216216


منبع:

1399/11/29
23:14:14
0.0 / 5
625
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ایران , ایمنی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز