موافقت وزیر كشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیشتر از ۲۰ خانوار دارای شورا

موافقت وزیر كشور با ایجاد دهیاری در روستاهای بیشتر از ۲۰ خانوار دارای شورا به گزارش سنج نیوز معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، از موافقت وزیر کشور با صدور مجوز ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار که دارای شورا هستند، با اولویت روستاهای مرزی، اطلاع داد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد با بیان این خبر، در چهل و دومین نشست ملی مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها، اظهار نمود: با عنایت به نیاز جامعه روستایی کشور به توسعه خدمات در مناطق روستایی، پیشنهاد ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار بعد از بررسی های کارشناسی و دریافت نظرات صاحبنظران و دست اندرکاران امر نهایتاً مورد موافقت وزیر کشور قرار گرفت.
وی ادامه داد: به باعث قانون تاسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور مصوب ۱۴ تیرماه سال ۱۳۷۷ وزارت کشور اجازه دارد تا نهاد عمومی و غیردولتی "دهیاری" را با شخصیت حقوقی مستقل در مناطق روستایی کشور راه اندازی کند و در جهت اجرای این قانون از سال ۱۳۸۲ تا کنون ۳۷ هزار و ۱۱۹ دهیاری در روستاهای بالای ۳۰ خانوار کشور راه اندازی شده و ۹۴ درصد از جمعت روستایی کشور تحت پوشش خدمات این نهاد واقع شده اند.
جمالی نژاد افزود: طبق موافقت اخیر وزیر کشور در خصوص صدور مجوز ایجاد دهیاری در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور، جمعیتی در حدود ۴۰۰ هزار نفر تحت پوشش این خدمات این نهاد عمومی قرار خواهند گرفت.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اضافه کرد: بر مبنای موافقت اخیر، اولویت در صدور مجوز تأسیس دهیاری برای روستاهای مرزی حائز شرایط خواهد بود که برای تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار، همچنان داشتن شورای اسلامی و دریافت تأیید معاونت سیاسی وزارت کشور در مورد تطبیق با ماده «۲» قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشور و تخصیص کد تقسیماتی، شرایط الزامی خواهند بود.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۲۵ دستگاه در حال عرضه خدمات در روستاها هستند، خاطرنشان کرد: دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها در حقیقت مسئول هماهنگی و تمرکز این اقدامات در روستا هستند و سایه قوی آنها باید بر تمامی فعالیتهای روستایی دیده شود تا در نهایت هموطنان روستایی طعم شیرین خدمات و اجرای طرح ها در روستاها را بچشند و شاهد ارتقای شاخصهای توسعه روستایی در کشور باشیم.
جمالی نژاد همینطور ضمن اشاره به ابلاغ ساختار سازمانی و ضوابط تشکیلاتی دهیاری ها از جانب وزیر کشور به استانداران در آذر ماه سال جاری از دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها خواست تا ضمن هماهنگی با معاونت امور دهیاری ها و دفتر تحول اداری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و رعایت دستورالعمل ها و شیوه نامه های ابلاغی، ساختار سازمانی چابک و پرتحرک دهیاری ها را در زمان مقرر تهیه و به این سازمان ارسال نمایند تا زمینه اجرای اقدامات بعدی همچون هماهنگی برای برگزاری آزمون بکارگیری نیرو در دهیاری ها هرچه زودتر فراهم گردد.
وی خاطرنشان کرد: در تدوین ساختار سازمانی دهیاری ها باید از افزایش بدون پشتوانه نیروی انسانی که منجر به افزایش هزینه های جاری میشود، جلوگیری نمود و دفاتر امور روستایی استانداری ها باید در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با تکیه بر گرامی داشت شایسته ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در روستاها و افتتاح پروژه های دهیاری ها در این دهه با رعایت دستورالعمل های ابلاغی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد مقابله با کرونا تاکید نمود: دهیاری ها در مدت زمان باقی مانده تا خاتمه کار شوراهای پنجم باید برای تحقق برنامه های مصوب اقدامات لازم را انجام دهند و دفاتر امور روستایی استانداری ها هم باید نظارت های لازم را به عمل آورند.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به تصویب پرداخت ۵۰۸ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای اجرای بیشتر از ۱۲۶۰طرح درآمدزا و تهیه انواع ماشین آلات عمرانی و خدماتی به دهیاری ها در این دولت، از دفاتر امور روستایی استانداری ها خواست تا حمایت های لازم را از دهیاری ها و شرکتهای تعاونی دهیاری ها برای دریافت این تسهیلات به عمل آورند.
جمالی نژاد همینطور اظهار داشت: لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده تاسیس دهیاریهای خودکفا که از جانب وزارت کشور تقدیم دولت شده، بعد از بررسی در کمیسیون های مربوطه در نوبت طرح در جلسه هیات وزیران قرار دارد و امید است که با تصویب آن، خلاءهای قانونی موجود برای تقویت حداکثری مدیریت نوین روستایی و ارتقای خدمات دهیاری ها مرتفع شود.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن اشاره به تشکیل اولین جلسه شورایعالی توسعه روستایی و عشایری کشور به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور تنی چند از وزرا، از دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها خواست تا پیشنهادها و ایده های کاربردی در رابطه با حوزه مدیریت روستایی را برای طرح در این شورا به این سازمان ارسال نمایند.
جمالی نژاد همینطور ضمن اشاره به تاکیدات بیانیه گام دوم انقلاب در خصوص بهره گیری از ظرفیت جوانان خلاق و نوآور از امضای تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف بهره گیری از توان بیشتر از ۵۶۰۰ شرکت دانش بنیان در اجرای پروژه های شهرداری ها و دهیاری ها اطلاع داد و اظهار داشت: برای توسعه خدمات در مناطق روستایی و افزایش شاخصهای مدیریت روستایی باید زمینه بهره گیری از جوانان نوآور بیشتر از پیش فراهم گردد و دفاتر امور روستایی باید به این مباحث توجه ویژه ای داشته باشند.
وی ضمن اشاره به اینکه در آستانه سده جدیدی هستیم، اظهار داشت: بدون تردید برای اصلاح امور و تسریع روند توسعه نیازمند نگاه، افکار و راهبردهای جدید و همینطور بازاندیشی، بازخوانی و بازآفرینی برنامه ها و سیاست ها و نگرش ها هستیم.
منبع:

1399/11/01
22:38:25
0.0 / 5
1107
تگهای خبر: تبلیغات , حقوقی , خدمات , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز