حدادعادل در رویای یك تجربه شكست خورده برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰

حدادعادل در رویای یك تجربه شكست خورده برای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ حدادعادل یکی از این افراد است که از روزهای آغازین دی ماه، رسما به جرگه فعالین انتخابات 1400پیوست؛ آن وقت که نخستین نطق سیاسی خودرا در جلسه شورای راهبردی شبکه سازی اجتماعی ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، با چشم انداز دولت سیزدهم انجام داد.مریم جمشیدی: هر روز که به انتها سال ۹۹ نزدیک تر می شویم، به فهرست چهره های سیاسی که تا قبل از این حدودا سکوت اختیار کرده و حالا سکوت خودرا با هدف کارهای انتخاباتی می شکنند، افزوده می شود. حدادعادل یکی از این افراد است که از روزهای آغازین دی ماه، رسما به جرگه فعالین انتخابات ۱۴۰۰پیوست؛ آن وقت که نخستین نطق سیاسی خودرا در جلسه شورای راهبردی شبکه سازی اجتماعی ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، با چشم انداز دولت سیزدهم انجام داد.
حدادعادل که این دفعه هم با عنوان رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی وارد این دوره از کاروزار سیاسی شده، فعالیت انتخاباتی خودرا همانند همفکران خود با حمله به دولت و رئیس جمهور شروع و البته اصرار کرد که « انتخابات آینده باید ذیل عنوان شورای ائتلاف مدیریت شود ». استارت انتخاباتی با چاشنی انتقاد از دولت
حدادعادل همین طور در همایش روسا و دبیران استانهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی افزود که «از مردم خجالت می کشم»! و در تشریح علت خجالت زدگی خود هم، این موارد را اظهار داشت: « چون یک روز بحث گوشت و یکی روز فولاد و و روز دیگر بحث بورس است و روی هرچه دست می گذاریم، می بینیم که هم کم کاری و هم بدکاری و هم ناهماهنگی است.»
او ضمن تداوم حمله به دولت روحانی با افزودن این جمله که « بعید نیست که مقداری ارز آزاد کنند یا قولش را بدهند یا با معادلات پولی و مالی بازی کنند و قیمت ارز و سکه پایین بیاید و مردم به یک سمت و سوی بروند»؛ صراحتا نقش تحولات آمریکا و حذف ترامپ از معادلات جهانی و اثرگذاری تحریم های کاخ سفید را نفی کرد. در ادامه، به زعم خود "الگوی خوب" هم برای دولت سیزدهم بعنوان نمونه، ذکر کرد و ابراز امیدواری هم می کند که در ۱۴۰۰ دولتی مانند مجلس انقلابی سرکار بیاید. مجلسی که بگفته وی در کمتر از یک سال، کارهای مثبتی! انجام داده است؛ کارهایی مثل « تصویب قوانینی مانند مالیات بر خانه های خالی، بحث هسته ای و اصلاح قانون انتخابات ». نقد عملکرد مجلس مورد تایید حدادعادل
اما نقطه اوج سخنان حدادعادل که سابقه ریاست مجلس و کمیسیون فرهنگی در دوره های هفتم و هشتم را هم، در کارنامه خود دارد؛ آنجاست که میگوید: « مسلما نظام سلطه راضی نیست که ما در انتخابات ۱۴۰۰دولتی از جنس مجلس داشته باشیم و حتما آنها به جهت اینکه این نتیجه به دست نیاید برنامه اقتصادی و سیاسی دارند و با افکار عمومی بازی می کنند.»!
همین بخش از سخنان حدادعادل کافی بود تا مورد نقد به خصوص در فضای مجازی قرار بگیرد. دامنه این انتقادات، هم به مسائل امروز اشاره دارد و هم عملکرد مجلس و دولتی را با چالش مواجه میکند که در روزگاری نه چندان دور، مورد حمایت حدادعادل و هم طیفانش قرار داشت.

بالا ماندن قیمت ارز و سکه به نفع کیست؟
بیشترین انتقادها با طرح این سوال بیان شد که « بالاماندن قیمت دلار و ارز و سکه برای حدادعادل و یارانش چه آورده ای دارد که اینطور نگران پایین آمدن قیمتش هستند؟ »
نکته جالب دیگری که مورد توجه قرار گرفت، این بود که حدادعادل در حالی به مصوبه مجلس درباره "مالیات بر خانه های خالی " بعنوان یک دستاورد قابل افتخار اشاره می کند که این مصوبه در ابتدا به سبب وجود برخی ابهام ها و مغایرتها، توسط شورای نگهبان رد شد و پس از دو بار رفت و آمد میان بهارستان و شورای نگهبان، سرانجام درحالی به تصویب رسید که بخاطر تغییرات اِعمال شده، نتوانست نقشی در ساماندهی بازار مسکن ایفا کند.
در عین حال، برخی طرح ها و پیشنهادهای مجلس یازدهم، چنان با واکنش منفی افکار عمومی روبه رو شده که در حقیقت تبدیل به ضد تبلیغ شده و بعنوان عملکرد منفی مجلس تا اینجای کار، برشمرده می شوند. موافقت با پیشنهاد حذف بودجه طرح غربالگری زنان حامله در بودجه ۱۴۰۰ که این روزها زمزمه آن مطرح است، تازه ترین از این دست موارد است. رویای یکدست شدن مجلس و دولت به کجا می رسد؟
اما موضوع مهمی که حدادعادل موقع بیان اظهاراتش، آنرا فراموش کرده بود در نظر بگیرد؛ این نکته است که وی در حالی آرزوی تشکیل مجلس و دولتی همسو و از یک جنس را باردیگر بر زبان میراند که قبل از این یک دفعه، رویای او و دوستانش محقق شده بود. رویایی که در سال ۸۴ و ۸۸ تعبیر شد و در نتیجه آن، هم اکنون، کمتر شخصیت سیاسی وجود دارد که بتواند وبخواهد با افتخار بگوید حامی روز گذشته محمود احمدی نژاد بوده است.
در عین حال همسویی دولت و مجلس در آن مقطع به لحاظ پایگاه سیاسی، نه فقط موجب توسعه کشور در آن سالها نشد بلکه جامعه را با خسارتهای اقتصادی و بداخلاقی های سیاسی مواجه کرد که آثار آن، کماکان پابرجاست؛ به شکلی که حتی خود حدادعادل نیز در اظهارات اخیرش با بیان این جمله که «ما برای پیروز شدن تهمت نمی زنیم ولی مثال های بی تدبیری و نگاه های سیاسی نسبت به مسائل بین المللی از یکی دوتا گذشته است »، اهتمام کرد تاثیرپذیری اش از میراث فرهنگی به جامانده از دوره احمدی نژاد را نفی کند و خودرا مبرا از بیان انتقادهایی نشان بدهد که فقط رنگ و بوی سیاسی دارد.
البته این تلاش حدادعادل، پیشاپیش با شکست روبه رو شده است برای اینکه مردم سهم او و همکفرانش را در به وجودآمدن مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور در همسویی با دولت احمدی نژاد و سکوتی که در آن ۸ سال داشتند، از یاد نبرده اند.
۲۷۲۷

1399/10/28
17:27:45
0.0 / 5
754
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , تحریم , ترامپ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز