در نشست مسئولان استان و سفیر ایران در باكو؛

راهكارهای مشاركت آذربایجان شرقی در توسعه همكاریهای اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی گردید

راهكارهای مشاركت آذربایجان شرقی در توسعه همكاریهای اقتصادی با جمهوری آذربایجان بررسی گردید آذربایجان شرقی در ارتباط تصویری مسئولان و فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، راهکارهای مشارکت سرمایه گذاران و بخش خصوصی استان در بازسازی منطقه قره باغ و همین طور توسعه همکاری ها و مبادلات اقتصادی ایران با آذربایجان بررسی گردید.


استاندار آذربایجان شرقی در دیدار سفیر کشورمان در باکو که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار نمود: با جدیت و اهتمام ویژه به دنبال توسعه روابط و همکاریهای مشترک بین کشورمان با جمهوری آذربایجان هستیم.

محمدرضا پورمحمدی افزود: از کوشش های دستگاه دیپلماسی کشورمان در آخر مناقشه قره باغ و درگیری های کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان تشکر می کنم.

وی اظهار داشت: ضرورت دارد فعالان اقتصادی ایران از نزدیک با فعالان اقتصادی جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو داشته باشند که برای این منظور هفته آتی برنامه ای از طرف اتاق بازرگانی در تبریز تدارک دیده خواهد شد.

وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی استانی کم نظیر از لحاظ موقعیت ژئوپولتیکی و به لحاظ توانمندی های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی و معدنی است و قابلیت بسیار خوبی برای توسعه همکاری با کشورهای همسایه به خصوص جمهوری آذربایجان دارد.

استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: کمتر کشوری در دنیا وجود دارد که به اندازه جمهوری آذربایجان به لحاظ سوابق فرهنگی، اعتقادی و مذهبی به ما نزدیک باشد و باید از این مزیت ها استفاده نمائیم.

وی اظهار نمود: وزیر صمت، محوریت و مسوئلیت همکاری با کشورهای همسایه را به عهده آذربایجان شرقی قرار داده که البته از ظرفیت استان های مجاور آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان نیز در این راستا بهره مند خواهیم شد.

وی افزود: در آذربایجان شرقی بیش از پنج هزار واحد صنعتی فعال است که از این تعداد ۱۳ واحد خودروسازی است و ۳۵ درصد قطعات خودرو کشور در این استان تولید می شود.

پورمحمدی با اعلان اینکه تبریز بعنوان پایتخت شیرینی و شکلات ایران نامگذاری شده و محصولات آن به ۸۰ کشور صادرات انجام می گیرد، اظهار داشت: معادن این استان با هشت میلیارد تن ذخایر مکشوفه در کشور کم نظیر هستند؛ صنعت ساختمان و بخش کشاورزی ما بسیار فعال بوده و قابلیت های بسیاری دارد.

وی افزود: ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی و یک شهرک سرمایه گذاری خارجی در استان آذربایجان شرقی فعال است که ۴۰ درصد واحدهای شهرک سرمایه گذاری، شرکت های خارجی بوده و سرمایه گذار ۱۰ واحد تولیدی مستقر در این شهرک از جمهوری آذربایجان است که نزدیک به ۴۷ میلیون دلار سرمایه گزاری نموده اند.

وی اظهار داشت: پیشنهاد می نماییم یک مرکز تجاری و شرکت سرمایه گذاری مشترک برای پشتیبانی از کارهای اقتصادی و حضور موثر و توسعه روابط اقتصادی با جمهوری آذربایجان ایجاد شود.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: نیاز است کمیته ویژه ای برای پیگیری توافقاتی که در کمیسیون همکاریهای مشترک تهران و باکو انجام گرفته، تشکیل گردد.

وی اظهار داشت: حدود پنج سال قبل بیشترین گردشگران استان ما گردشگران سلامت از جمهوری آذربایجان بودند که حالا کاهش یافته و می توان تسهیلاتی برای تورهای سلامت فراهم نمود.

وی افزود: بستر برگزاری نمایشگاه مجازی در آذربایجان شرقی برقرار است و می توان از این فرصت برای به نمایش گذاشتن توانمندیگهای استان مان در جمهوری آذربایجان بهره مند شد تا اطلاعات طرف مقابل درباب توانمندی های ایران به روز رسانی شود.

پورمحمدی اظهار نمود: باید تسهیلاتی برای تسریع امور گمرکی همچون تعرفه های ویژه و تردد اتباع دو کشور به خصوص رفت و آمدهای خودرویی فراهم نمود.

وی به ایجاد پنجره واحد مشترک گمرکی بین دو کشور همسایه اشاره نمود و اظهار داشت: اگر نمایندگان اتاق های بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان از هر دو طرف در تبریز و باکو مستقر شوند، سبب افزایش تعاملات بیشتر خواهد بود.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: شهرک صنعتی مشترک در مرز دو کشور و صنایع تکمیلی در جمهوری خودمختار نخجوان ایجاد شود و توسعه روابط دانشگاهی می تواند تسهیل گر ارتباطات شود.

به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، وی افزود: موافقت نامه هایی در زمینه ایجاد نهادهای مالی و بیمه ای و یا در زمینه حمل و نقل می تواند به توسعه همکاری ها کمک نماید.

پورمحمدی با اشاره به اینکه بستر ایجاد بازارچه مشترک در منطقه جلفا و خداآفرین برقرار است، اظهار داشت: به دنبال ایجاد گمرک جدید خداآفرین هستیم که به توسعه هر چه بیشتر همکاریهای دو کشور کمک می نماید.

وی اشاره کرد: مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ نیازمند بازسازی است و صنعت ساختمان ما با ظرفیت های بالای تولید مصالح ساختمانی همچون سیمان، گچ و قیر و انواع سنگ های ساختمانی می تواند برای شروع کار و حضور موثر در جمهوری آذربایجان کمک نماید.
1399/10/05
01:01:44
5.0 / 5
1034
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , بیمه , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز