آیت الله حسینی بوشهری:

آیت الله یزدی از دار دنیا یك خانه داشت كه همان راه هم وقف كرد

آیت الله یزدی از دار دنیا یك خانه داشت كه همان راه هم وقف كرد به گزارش سنج نیوز قم دبیر شورای عالی حوزه های علمیه آیت الله یزدی را عالمی مجاهد توصیف کرد که همه زندگی و عمر و مال خودرا وقف انقلاب و دین و راه امام کرده است و اظهار داشت: آیت الله یزدی همیشه نگران بود که نکند که نفوذی های دشمن همه آن زحماتی که برای انقلاب کشیده شده بود را مصادر کند.


آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری امشب در مراسم ترحیم و بزرگداشت ارتحال آیت الله محمد یزدی رئیس فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که به صورت مجازی در حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، با ذکر این مطلب که آن محروم شخصیتی پارسا و مسئولیت پذیر بود اظهار داشت: اعلام تسلیت مقام معظم رهبری درباب ایشان که فرمودند «ایشان ایمانی راسخ به مبانی انقلاب و استقامت در این راه داشت و دارای غیرت دینی و انقلابی بود» یک تابلو به تمام معنا است.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه اضافه کرد: در شکل گیری شخصیت انسان ها، عناصر مختلف و گوناگونی نقش آفرین هستند که هر کدام می توانند بیان کننده شخصیت آن فرد باشند. هم روایات و هم قرآن کریم شاخص هایی را برای چنین انسان های کمال یافته ای مطرح نمودند که اگر مروری به زندگی این شخصیت ها و بعضی از خاصیت های آنها را به نسبتی بیان نماییم گویای شخصیت آنها است.
وی اظهار داشت: قرآن روی مساله علم، دانش، بصیرت، آگاهی، جهاد، مبارزه و ثبات قدم تکیه می کند که چه کسانی از آغار تا انجام در میدان می مانند و چه کسانی صحنه را در میانه و آغاز راه ترک می کنند.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به این نکته که قرآن در 80 نقطه درباب علم و عالم سخن گفته است، اظهاکرد: قرآن یکی از درجات مومنان را به نسبت علم آنها بیان کرده است. پیامبر اکرم(ص) بیان نمودند که علما دژهای تسخیر ناپذیر اسلام هستند.
وی اظهار داشت: بزرگان دین ما فرمودند، فقه، فهم همه جانبه احکام و اخلاق و باورها و اعتقادات بسیارم هم است، برای اینکه فقه کلید بصیرت و آگاهی است. تعلم فقه، تمام العباده است.
دبیر شواری عالی حوزه بیان کرد: امام رضا(ع) بیان کرد که فقیه کسی است که خیرش به مردم برسد و علمای بزرگ ما این خاصیت را دارند. علما مرزبانان مرزهای اسلامی هستند و هر زمانی که کژی و دور شدن از مسیر هدایت و مستقیم الهی را حس کنند، عالمان دین فریادمی کشند و اخطار می دهند.
نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه اظهار داشت: مرحوم آیت الله یزدی هم پیش و هم بعد از انقلاب در راه حفظ دین پویا و فعال بود. ایشان همیشه در گفت و گو با علما، اساتید و طلاب روی هر گونه نفوذی در دین و مسایل فرهنگی در کشور هشدار می داد.
وی با اشاره به ارزش و جایگاه جهاد بیان کرد: خیلی از افراد ممکنست در مبارزه قرار گیرند، ولی جدیت و تلاش آنها به هدر می رود. این جهاد مدلول گسترده ای دارد که قرآن کریم به آن اشاره می کند. آیت الله یزدی هم با نفس خود جهاد کرد و هم در مقابل دشمن جهادگر بود. چه در پیش و چه بعد از انقلاب.
امام جمعه قم، اظهار داشت: ایشان عالمی دارای موضع و نقش آفرین بود. ایشان در حوزه خدمات اجتماعی نیز بسیار فعال بود. زمانی که از حوزه اصفهان وارد حوزه علمیه قم شد و امام(ره) را شناخت تا اختتام در راه امام ایستاد. می گفت امام راحل شروع سال تحصیلی را با درس اخلاق آغاز می کرد و اختتام درس نیز با اخلاق بود و طلاب در درس ایشان از اوج جذابیت سخن و گیرایی مباحث گریه می کردند.
وی اظهارکرد: آیت الله یزدی زندان و تنبیهات دشمن و آوارگی خود و فرزندانش را به جان خرید. به شکلی که فرزندان ایشان دروسشان را در تبعید گذراندند و گاهی نیز همسر ایشان هیچ خبری از ایشان نداشت، برای اینکه ایشان را دستگیر می کردند و می بردند و نیز مجبور می شد برای اطلاع از وضعیت زنده بودن به ساواک رفته و کسب اطلاع کند.
وی اظهار داشت: ایشان در تنگناهای شدید اقتصادی در راه امام و انقلابش ماند، آیت الله یزدی ثابت کرد که تا کجا به ارزش ها پایبند بود. آن عالم فرزانه، اجازه اجتهاد از امام راحل داشت و نزدیک به 100 تالیف داشت.
آیت الله حسینی بوشهری بیان کرد: ایشان کتب بسیار جالبی در حوزه های مختلف علمی و فرهنگی و تاریخی داشت. کتابی با عنوان «حسین بن علی(ع)» را بهتر بشناسیم را در زمانی نوشت که کسی جرأت چنین کاری نداشت. این کتاب کمیاب شد و مورد خشم ساواک بود برای اینکه مقایسه ای بین امام حسین(ع) و زمانه خویش کرده بود.
این استاد حوزه بیان کرد: آیت الله یزدی دو دوره رئیس قوه قضائیه بود و در مجلس شورای اسلامی، عضو شورای نگهبان و ریاست جامعه مدرسین و... حضور داشت که هر کدام از این مسئولیت ها انسانی بسیار وزین وقوی می طلبد. آیت الله یزدی رئیس هیئت امنای مهدیه تهران که پایگاه مهدی یاوران و مهدی باوران است بود. مردم قم این شخصیت را به خاطر سخنرانی های تاریخی ایشان می شناختند. معتمدین شهر و مردم به وی اعتماد داشتند و در بزنگاه های انقلاب به وی رجوع می کردند. ایشان انسانی دغدغه مند و معتقد به مسایل انقلاب بود.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه اظهار داشت: آیت الله یزدی همیشه نگران بود که نکند که نفوذی های دشمن همه آن زحماتی که برای انقلاب کشیده شده بود را مصادر کند.
وی اظهار داشت: باید قدر الگوهای خودرا بدانیم. آیت الله یزدی شخصیتی بود که برای نسل امروز حوزه ما یک الگوی تمام عیار است. اگر الگوهای خودرا نشناسیم و مسیر الگوهایمان را طی نکنیم باخته ایم.
آیت الله حسینی بوشهری اضافه کرد: این میدان میدان استقامت است. در کنار امام و رهبری به همراه ساده زیستی بسیار مهم می باشد. برای اینکه این مقامات هیچ وقت ایشان را، از جایگاه طلبگی خارج نکرد و این نشانه بزرگی یک انسان است. می اظهار داشت که این ایام می آید و می رود ولی باید در راه خدا مستحکم بود. ایشان خانه و کتاب خودرا وقف حوزه کرده است. همسر ایشان هم سه دانگ منزل خودرا به حوزه وقف کرد.
منبع:

1399/09/21
22:30:12
5.0 / 5
1130
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز