سقوط بورس های جهان

سقوط بورس های جهان سنج نیوز: همه فاكتورهای مهم بورسی جهان نزولی شدند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از بلومبرگ، تنش ها بین چین و آمریکا بار دیگر به میزان زیادی بالا رفته است. هوا چون یینگ- سخنگوی وزارت خارجه چین در نشستی خبری گفته است این کشور تصمیم دارد چهار مقام آمریکایی را تحریم کند. هنوز مشخص نیست که پکن تصمیم دارد کدام مقامات آمریکایی را تحریم کند اما این تصمیم بعد از آن گرفته می شود که منابع خبری از احتمال تحریم سومین شرکت بزرگ نفتی چین توسط آمریکا به سبب ارتباط آن با ارتش چین خبر دادند. رویترز همین طور از احتمال تحریم غول تراشه سازی چین یعنی اس ام آی سی به سبب مشابه توسط دولت ترامپ آگاهی داده است. این تراشه ساز چینی در اطلاعیه ای ارتباط با ارتش چین را رد و تاکید کرده است محصولات ساخت آن تنها کاربرد غیرنظامی و تجاری دارد.
آمارهای منتشرشده از وضعیت تجارت خارجی کشورهای مختلف نشان میدهد که در خیلی از آنها شاهد رشد محسوس در میزان واردات و صادرات نسبت به ماه های قبل بوده ایم و این مساله، امیدواری ها نسبت به تقویت زنجیره تجارت و تامین را در جهان افزایش داده است. با بازگشایی مجدد کسب وکارها علاوه بر بهبود وضعیت تجارت، شاهد افزایش تقاضا برای نیروی کار نیز بوده ایم و این مساله موجب خواهد شد تا فشار کمتری به منابع مالی دولت ها و بانکهای مرکزی در سراسر جهان برای کساتن از تبعات اقتصادی و اجتماعی ویروس کرونا وارد شود و شرایط بیش از پیش قابل کنترل به نظر برسد.
در شرایطی که دست کم نتایج بالینی اولیه سه واکسن برای مقابله با کرونا چشم گیر گزارش شده است، روز به روز شماری بیشتری از مردم جهان جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به این ویروس مرگبار از دست می دهد اما همچنان امیدواری ها به تغییر جدی وضعیت در فصل بهار سال آینده وجود دارد. در اروپا خبر شرکت نکردن مجدد آنگلا مرکل برای صدراعظمی آلمان در انتخابات ۱۰ ماه دیگر این کشور بر روی روند معاملات اثرگذار بوده است. مرکل طولانی ترین دوره صدراعظمی را در تاریخ آلمان داشته است و یکی از سرسخت ترین طرفداران اتحادیه اروپا محسوب می شود. وی در دوران صدراعظمی خود کوشید تا جایگاه تحادیه اروپا را تقویت کند و ممکنست جانشین بعدی وی خیلی معتقد به این مساله نباشد.
در روندی که میتواند روی مخارج مصرف کننده و به دنبال آن روی رشد اقتصادی آمریکا تاثیر منفی بگذارد، متوسط درآمد شهروندان آمریکایی تا اختتام ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افت کرده که این رشد منفی، اولین عقب گرد سه ماه اخیر شمرده می شود. در آمریکا بار اصلی رشد (حدود دو سوم کل وزنه رشد) بر روی دوش مخارج مصرفی قرار دارد و این نگرانی وجود دارد که روند رو به رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال آهسته تر شود. اقتصاد آمریکا هنوز به سطح پیش از آغاز بحران کرونا باز نگشته است.
بازارهای جهانی متاثر از اخبارهای مربوط به پیشرفت های دارویی در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی معتدل تر در آمریکا نسبت به آینده امیدوارتر شده اند. طبق اعلام بایدن، ژانت یلن، رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا بعنوان وزیر خزانه داری دولت وی فعالیت خواهدنمود. این مساله خصوصاً از آن جهت اهمیت دارد که هم اکنون، اختلاف نظرها بین مقامات آمریکایی بر سر تداوم حمایت های اقتصادی بالا گرفته است و استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا از رویکرد فعلی بانک مرکزی این کشور در قبال کسب وکارها انتقاد کرده و گفته است کسب وکارها نیازمند دریافت کمک های بلاعوض هستند تا وام هایی با شروط بازپرداخت سنگین و الان کنگره باید با ورود به این موضوع، راه را برای تغییر مسیر مجدد مسیر نقدینگی و هدایت آن به بخش های نیازمند اقتصادی هموار کند.
تا حالا بیش از ۶۳ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۴۱۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۶۱۵ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۷۳ هزار و ۶۱۸ نفر، برزیل با ۱۷۲ هزار و ۸۶۶ نفر، هند با ۱۳۷ هزار و ۶۴۹ نفر، مکزیک با ۱۰۵ هزار و ۶۵۵ نفر و انگلیس با ۵۸ هزار و ۴۴۸ نفر بوده است.
مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۵ درصد بزرگ شده که این رشد، بهترین رشد اقتصادی آلمان در طول یک دهه اخیرمحسوب می شود. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۱۸.۳ درصد بیشتر شده است.
یوسف عباسی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس اظهار داشت: هم اکنون بازارهای جهانی خودرا در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از طرف دیگر این خوشبینی وجود دارد که بعد از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۲۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۵۴۶.۵۷ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۷۵ درصد کاهش تا سطح ۳۶۱۱.۱۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۴ درصد ریزش در سطح ۱۲ هزار و ۱۷۵.۹۴ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۵۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۶۶.۱۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۳۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۹۱.۱۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقب گرد ۱.۴۲ درصدی در سطح ۵۵۱۸.۸۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۳۹ درصد پایین رفت و به ۸۰۷۶.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۷۹ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۴۳۳.۶۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۲.۰۶ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۴۱.۴۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۴۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۶۰.۲۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۲۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۵۱۷.۸۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۶۹ درصد ریزش به ۴۴.۷۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۱.۴۷ درصدی به ازای ۴۷.۷۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۶۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۰.۷۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۱۸ درصدی به ازای ۲۲.۷۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/09/11
13:25:09
5.0 / 5
1421
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , تحریم , ترامپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز