ظریف:

هیچكس در جنگ پیروز نمی گردد

هیچكس در جنگ پیروز نمی گردد وزیر خارجه كشورمان در سخنرانی خود در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل تصریح كرد: وقت تغییر مسیر فرا رسیده است تا از هدر رفتن خون و سرمایه مردم آمریكا و رنج بیشتر جهان جلوگیری شود.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، متن کامل سخنرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در سازمان ملل به این شرح است:
آقای رئیس،
هفتاد و پنج سال پیش، سازمان ملل متحد تاسیس شد تا صلح و امنیت بین المللی را بعد از دو جنگ دهشتناک احیا کند. اما تا چه میزان موفق بوده ایم؟
بر اساس پژوهشی جدید، در نتیجه «جنگ های همیشگی» آمریکا از سال 2001 میلادی—«سال ملل متحد برای—سی و هفت میلیون نفر آواره شده اند.
هشت جنگ مرگ بار که آمریکا از سال 2001 ذیل عنوان جنگ ضد ترور به راه انداخته یا به آن پیوسته است، به از دست رفتن جان صدها هزار نفر از مردمان بیگناه، جوامع و خانواده های بی شمارِ نابود شده، دولت های متعددِ فرومانده و در حال فروپاشی و افراطی گری بی سابقه انجامیده است.
از این رو، امروز ما باید از خود بپرسیم:
آیا امروز جهان ما ایمن تر—یا ناامن تر— از سال 1945شده است.
چگونه می توانیم با یکجانبه گرایی و عناد با حقوق بین الملل از جانب قلدری که تنها یاد گرفته تهدید به زور نماید و با تکبر سخن بگوید، مقابله نماییم.
چگونه می توانیم رژیمی را متوقف نماییم که بیشتر از 220 سال از تاریخ 244 ساله اش را در جنگ بوده است: از جنگ های ضد بومیان آمریکا تا جنگ ضد بخشی از مردم خود که آنها را به بردگی کشانده بود—که هنوز هم در نهایت وحشی گری ادامه دارد، تا 39 درگیری نظامی و همینطور نزدیک به 120 جنگ اقتصادی—که برای مقبولیت بخشی آنرا به دروغ "تحریم" می نامد—از 194. ضد هر کس که تسلیم هوی و هوس آمریکا نشده است.
جالب است که ایالات متحده در اغلب این "جنگ های همیشگی" شکست خورده است.
در واقع، هیچکس در جنگ پیروز نمی گردد.
وقت تغییر مسیر فرا رسیده است تا از هدر رفتن خون و سرمایه مردم آمریکا و رنج بیشتر جهان جلوگیری شود.
دوستان عزیز،
تن دادن دیگران به خواسته های آمریکا به مثابه اکسیژنی است که ایالات متحده برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است. کوشش برای جلب رضایت آمریکا از راه پذیرش قانون شکنی آن کشور ضد دیگران—به امید در امان ماندن از خشم آمریکا—صرفا اشتهای این کشور را تشدید می کند.
دوستان من، این روش کار نمی کند.
ملل متحد ما در 75 سالگی باید بار دیگر خویش را متعهد به ایستادگی– یک پارچه– در مقابل جنگ و یکجانبه گرایی نماید.
متشکرم!1399/08/05
22:59:11
5.0 / 5
1654
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , تحریم , ظریف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز