سفیر ایران در مسكو:

در رابطه با همكاری نظامی با روسیه برنامه ای تهیه كرده ایم

در رابطه با همكاری نظامی با روسیه برنامه ای تهیه كرده ایم به گزارش سنج نیوز سفیر ایران در مسكو، اظهار داشت: قطعا با كشورهای علاقمند در حوزه همكاریهای فنی- نظامی و در مسئله خرید تجهیزات لازم برای ایران، همكاری خواهیم كرد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، کاظم جلالی در مصاحبه با خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه اظهار نمود: ما روابط خیلی خوبی با مسکو داریم و روسیه کمک زیادی به ما کرده و با قطعنامه آمریکایی ها مقابله نمود و به آن رای منفی داد و ما رایزنی های بسیار نزدیکی را در این مسئله انجام می دهیم. درباب همکاریهای نظامی باید بگویم که البته ما برنامه ای در این رابطه تهیه کرده ایم و انشاالله این برنامه ها با گذشت زمان اجرا خواهند شد.
متن مصاحبه سفیر ایران در روسیه با این خبرگزاری روس به شرح زیر است:
سوال: 18 اکتبر تاریخ اعتبار تحریم تسلیحاتی در ارتباط با ایران تمام می شود و همانطوری که بارها در مسکو اعلام نموده اند، محدودیتها در حوزه همکاریهای فنی- نظامی روسیه و ایران به انتها می رسند. اهمیت کاربردی این امر برای ایران چه خواهد بود؟ آیا ایران تصمیم دارد که دست به خرید کلی تسلیحات در خارج از کشور بزند و از چه کشورهایی می خواهد خرید کند؟ آیا توافقات مشخصی در این مسئله با روسیه وجود دارد؟
پاسخ: در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد بصورت واضح و روشن گفته شده است که از تاریخ 18 اکتبر تحریم های تسلیحاتی ضد جمهوری اسلامی ایران رفع می شوند. امریکایی ها تلاش بسیار زیادی کردند تا این قطعنامه را خنثی کنند، اما خوشبختانه در این مسئله در منزوی ماندند. جامعه جهانی توانست در این مسئله با امریکایی روبرو شود و روسیه و چین تلاشهای زیادی از خود نشان دادند. طی دهه های گذشته و از زمان جنگ تحمیلی از جانب صدام حسین، در آن زمان خیلی از کشورها از او حمایت می کردند و ما در دریافت تسلیحات تجهیزات جنگی محرومیت های زیادی را تحمل کردیم. آن زمان برای ما روشن شد که لازم است که خودمان در این صنعت سرمایه گذاری نماییم و در زمینه دفاعی آماده باشیم. بنا بر این توانایی خودمان در زمینه تولید تسلیحات نظامی و تجهیزات جنگی در داخل کشور را افزایش دادیم و ما کاملا در خیلی از صنایع خودکفا می باشیم. اما البته که ما قطعا با کشورهای علاقمند در حوزه همکاریهای فنی- نظامی و در مسئله خرید تجهیزات لازم برای ما، همکاری خواهیم کرد. برای ما محدودیتی وجود نخواهد داشت و ما با تدبیر از این مسئله استفاده خواهیم کرد.
سوال: آیا هم اکنون چیز مشخصی در حوزه همکاریهای فنی- نظامی بین مسکو و تهران وجود دارد؟
پاسخ: ما روابط خیلی خوبی با مسکو داریم و روسیه کمک زیادی به ما کرد و با قطعنامه امریکایی ها مقابله نمود و به آن رای منفی داد و ما رایزنی های بسیار نزدیکی را در این مسئله انجام می دهیم. درباب همکاریهای نظامی باید بگویم که البته ما برنامه ای در این رابطه تهیه کرده ایم و انشاالله این برنامه ها با گذشت زمان اجرا خواهند شد.
سوال: تا چه اندازه وضعیت مالی در ایران در شرایط تحریم های بی سابقه به تهران اجازه خرید تسلیحات را می دهد؟ و آیا الان در مجموع با احتساب اینکه واضح است که ایران تولیدات خودرا در این عرصه دارد، چنین ضرورتی وجود دارد ؟
پاسخ: در خیلی از حوزه های تامین تجهیزات نظامی توانسته ایم به سطح بالایی دست یابیم. علاوه بر آن پتانسیل صادرات تجهیزات نظامی خودمان را نیز داریم. با احتساب رفع محدودیتها ما خواهیم توانست تسلیحات خودرا صادر نماییم، می توانیم آنها را بفروشیم و سود خودرا از آن کسب نماییم. اگر نیازی به خرید برخی تسلیحات داشته باشیم، هیچ محدودیتی برای ما وجود نخواهد داشت و ما آماده خواهیم بود که در این عرصه کار نماییم.
سوال: در اواخر ماه سپتامبر شما اعلام کردید که ایران و روسیه می توانند به زودی موافقتنامه تولید مشترک واکسن کرونا را امضا کنند. آیا پیشرفت و تاریخ های مشخصی درباب این مسئله وجود دارد؟
پاسخ: گفتگو در این مورد بین ایران و روسیه در جریان می باشد و طبیعتا در تماس تلفنی مدتی پیش روسای جمهور نیز به این مساله اشاره شد. من خیلی امیدوارم که ما بتوانیم قدمهای موثری را با هم دراین زمینه برداریم.
سوال: موضع ایران درباب مسئله حل و فصل قره باغ چه می باشد؟ آیا شما واقعا آماده میانجیگری بصورت مشترک با روسیه و ترکیه هستید؟ و آیا این واقعیت دارد که ایران از کار گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ناراضی است؟
پاسخ: پیش از هر چیز باید بگویم ما خواهان صلح بین دو کشور همسایه می باشیم و معتقدیم این جنگ می تواند به ضرر مردم دو کشور و مردم کل منطقه باشد. به این علت جمهوری اسلامی ایران با حفظ موضع بیطرف در این مسئله، به شکل فعالانه ای با مقامات مسئول این دو کشور همسایه کار می کند. ما تلاشهای لازم را به کار می گیریم و آنها را به خویشتنداری فرا می خوانیم. نکته دوم ما از آن ابتکاراتی که منجر به مصالحه بین دو کشور می شود، استقبال می نماییم، همچون از ابتکاری که روسیه با میانجیگری رئیس جمهور پوتین انجام داد و وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به مسکو آمدند و مذاکره کردند. نکته سوم این است که ما از سایر ابتکاراتی که به هر شکل می توانند منجر به صلح شوند، استقبال می نماییم. گزینه های مختلفی وجود دارند: بعضی می گویند فرمت میانجیگری ایران، روسیه و ترکیه بعنوان کشورهای ضامن برمبنای مدل فرمت آستانه یا مدل های دیگر- به عنوان مثال یک مدل مشترک بین گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و ایران و ترکیه- و سایر ابتکارات. این ابتکارات هم می بایست بررسی شوند. فکر می نماییم این ابتکارات می بایست موثر باشند و در نهایت سبب صلح بین آذربایجان و ارمنستان شوند.
منبع:

1399/07/26
14:08:14
5.0 / 5
1650
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز