مدیركل دفتر زنان و خانواد قوه قضاییه خبر داد

تحقق 19 درصدی صلح و سازش در زوجین متقاضی طلاق

تحقق 19 درصدی صلح و سازش در زوجین متقاضی طلاق به گزارش سنج نیوز مدیركل دفتر زنان و خانواده معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، اظهار داشت: با شركت زوجین متقاضی طلاق در كارگاه های قبل از طلاق مراكز مشاوره خانواده موضوع قانون پشتیبانی از خانواده، تا تیرماه امسال 19 درصد صلح و سازش محقق شده است.به گزارش سنج نیوز به نقل از معاونت اجتماعی قوه قضائیه علی محمد زنگانه، در جلسه ویدیویی با مدیران دفاتر زنان و خانواده در ۱۵ استان کشور با بیان این خبر که با شرکت زوجین متقاضی طلاق در کارگاه های قبل از طلاق مراکز مشاوره خانواده موضوع قانون پشتیبانی از خانواده، تا تیرماه امسال ۱۹ درصد صلح و سازش محقق شده است اظهار داشت: با اقدامات و مداخله های انجام شده بمنظور کنترل و کاهش دعاوی خانواده موفق شدیم با ۴ درصد بیش از پیش بینی انجام شده، ۱۹ درصد صلح و سازش را به ثبت برسانیم.

وی اظهار نمود: با همکاری کانون سردفتران و با ارجاع متقاضیان ازدواج به دوره های آشنایی با حقوق متقابل زوجین که توسط قوه قضاییه برگزار می گردد توانسته ایم ۱۶۳۴۹۶ زوج را برای ازدواج پایدار آماده نماییم.

مشاور معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به استقرار بیش از هزار مرکز مشاوره در معیت دادگاه خانواده بیان کرد: استقرار این مراکز با ابلاغ شیوه نامه تدوین شده توسط دکتر الفت معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم انجام شد.

زنگانه با اعلان اینکه به استناد تبصره ذیل ماده ۴۱ قانون پشتیبانی از خانواده و ماده ۶۸ بخشنامه قانون، روسای دادگستری ذیل ماده ۶۸ باید مراکزی که از نظر روحی و روانی برای کودکان مناسب هست را راه اندازی کنند، اظهار داشت: تا کنون ۲۰۷ مرکز ملاقات فرزندان طلاق در سراسر کشور با همکاری سازمان بهزیستی و سازمان های ذیربط در پارک ها و فرهنگسراها به راه افتاده است.

وی اضافه کرد: در این مراکز بیش از ۱۴۰ هزار ملاقات انجام شده است و به همت مددکاران و مشاوران مستقر در این مراکز توانسته ایم ۸ و نیم درصد صلح و سازش و بازگشت به زندگی زوجین را فراهم نماییم.

مدیرکل دفتر زنان و خانواده اظهار نمود: در کنار این مداخلات، برنامه ای با عنوان تربیت مصلح و حَکم قرآنی را داشتیم تا در زمانی که نشانه های اختلاف ظاهر می شود با استراتژی هوشمندانه مداخله اثربخش داشته باشیم.

زنگانه با اشاره به اینکه تا کنون ۵۷۴ کارگاه آموزشی برای مصلحین برگزار شده است و بیش از ۶۶۰۰ مصلح در این کارگاه ها شرکت کرده اند، اظهار داشت: ما شاهد صلح و سازش ۲۱ یک ونیم درصد از زوجین متقاضی طلاق مراجعه کننده به مصلحین بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه عمده مداخلات قبل از بحران در قوه قضاییه انجام می شود اظهار داشت: سیاست گذاری متوجه سایر دستگاه ها است؛ مثلا آموزش و پرورش موظف به انجام یه سری اقدامات است و برای دانش آموزان کارگاه های آموزشی برگزار می نماید و نیروهای مسلح با برگزاری دوره های آموزشی، پسران را در دوران سربازی برای ازدواج آماده می کند.

زنگانه با اعلان اینکه هر دستگاه بر طبق قانون باید مداخله کند اضافه کرد: الان بیش از ۳۰۰ شعبه تخصصی یا اختصاصی دادگاه خانواده پروسه رسیدگی به اختلافات خانوادگی را انجام می دهند.

مدیرکل دفتر زنان اظهارکرد: بیش از ۳۶۰ شعبه تخصصی شورای حل اختلاف خانواده نیز به پرونده های مرتبط و خاص که قانون اجازه داده رسیدگی می کنند که این اقدام منجر به صلح و سازش ۴ درصد از زوجین متقاضی طلاق شده است.

وی اظهار داشت: ۳۰۹ شعبه تخصصی دادگاه خانواده نیز به راه افتاده است که در این شعب بیش از ۳۰۰ قاضی به کار گرفته شده اند.

زنگانه در آخر اشاره کرد: با راه اندازی و تجهیز ۹۴ دفتر پشتیبانی از زنان و کودکان در استان های کشور توانسته ایم از مراجعان حمایت ۱۰۰ درصدی داشته باشیم.

منبع:

1399/07/19
20:51:08
5.0 / 5
1643
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , سیاست , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز