واكنش وزیر كشور به به هدف خوردن خمپاره های جنگ قره باغ به مناطق مرزی كشورمان

واكنش وزیر كشور به به هدف خوردن خمپاره های جنگ قره باغ به مناطق مرزی كشورمان وزیر كشور با اشاره به درگیری های نظامی قره باغ اظهار داشت: اگر ادامه به هدف خوردن خمپاره و توپ به مناطق مرزی كشورمان ادامه یابد، به طرفین درگیری تذكرات قوی تری خواهیم داد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه ستاد اطلاع رسانی تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات امنیتی در مرزهای کشورمان ناشی از درگیری های قره باغ، اظهار نمود: درگیری های همسایگان در شمال کشور از نظر وزارت کشور، برای امنیت داخلی ما که از مرزها تا اقصی نقاط کشور است، اولویت بالایی دارد و هر منطقه مرزی ما جزیی از امنیت ملی ماست. نیروهای مسلح و انتظامی ما بطور دقیق مناطق مرزی را کنترل می کنند.
وزیر کشور اشاره کرد: به کشورهای همجوار سفارش کردیم و تذکر دادیم که به هیچ وجه ناامنی و دخالت و هر اقدامی که بخواهد وضع امنیت مردم ما در آن مناطق را گرفتار خدشه کند را تحمل نمی نماییم و امیدواریم با رعایت قوانین و روند جاری اجرای مقررات بین المللی که احترام به حاکمیت ملی و حقوق کشورهاست این مسأله حل شود.
وی یادآورشد: امیدواریم با دقت طرفین و با استقرار قوی و رصد خوبی که ما در مناطق مرزی داریم، در آن مناطق گرفتار ناامنی نباشیم.
رحمانی فضلی افزود: برخی گلوله ها به صورت خمپاره و توپ به مناطقی از کشورمان به هدف خوردن کرده که ما از طرفین درگیری خواستیم که این مسأله را کنترل کنند ولی اگر ادامه یابد تذکرات قوی تری خواهیم داد.
وزیر کشور در ادامه با اشاره به جلسه امروز و بررسی فعالیت رسانه های داخلی و خارجی اظهار داشت: متأسفانه بیش از ۹۰ درصد اطلاعات و اخبار و تبلیغات رسانه های خارجی در ابعاد منفی اقتصادی کشور با قصد تهییج و تحریک مردم و با هدف نشان دادن ناکارآمدی بوده که عموم آن غیرکارشناسی و غیرمنصفانه است. این عدد در داخل هم هرچند حدود ۵۰ درصد بوده ولی رسانه ها در مباحثی که در حوزه اقتصادی مطرح می شود، شرایط حاکم بر کشور و اقتصاد جهانی را در نظر داشته باشند.
وی همین طور با اعلان اینکه در اقتصاد با سه پدیده مواجهیم که اثرگذاری بالایی دارد، اظهار نمود: پدیده اول رکورد جهانی است. همانطور که مردم می دانند، اقتصاد های بزرگ جهانی با رشدهای اقتصادی حدود منفی هفت مواجهند و این بر اقتصادهای کشورها همچون ما تاثیر دارد. مسأله بعد تحریم های ظالمانه، هدفمند و هوشمند است که روزنه های کارهای اقتصادی، تولید و تجاری ما را نشانه رفته اند و ما دو سال است در مقابل این تحریم ها با مقاومت مردم و مسئولان مواجه هستیم. آنها می خواستند نتیجه این تحریم ها را در بازه زمانی سه و شش ماهه در اغتشاشات داخلی کشور ببیند و نتوانستند به این قصد خود برسند و مردم ثابت کردند در دفاع از کشور و انقلاب خود مصمم هستند.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه نمی توان سختی ها، مشکلات و نارسایی های ناشی از تحریم را نادیده گرفت، اشاره کرد: نادیده نگرفتن به معنای یاس و انفعال و سستی نیست و بلکه باید بیشتر کار کرد و مقاومت را تقویت کرد و همدلی داشت تا این مسأله را حل نماییم.
وی افزود: مساله سوم کرونا است که در حوزه اقتصادی اثرات بسیار زیادی داشته و در اقتصاد ما هم تاثیر آن در کارهای تجاری و اقتصادی کاملا مشهود است.
وی اضافه کرد: روند کارهای اقتصادی در کشور باتوجه به فراز و فرودها و مشکلات و ضعف ها، را در این نشست مثبت تلقی کردیم و برخی نگرانی هایی درباره برخی کالاها همچون تامین مواد اولیه کارخانجات و قطعات و لوازم یدکی برای صنایع و کامیون ها مطرح بود که طبق جمع بندی که ارائه شد، اعضای جلسه درباره خیلی از این کالاها نگرانی خاصی نداشتند و بیان شد که این کالاها به صورت زیاد و قابل توجهی در گمرکات رسوب کرده است.
وزیر کشور اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور جلسه ای دراین زمینه داشته است و در جلسه امروز مقرر شد که در آن جلسه، موضوع پیگیری شود و با ترخیص آن کالاها بتوانیم بخش زیادی از این نگرانی ها را بر طرف نماییم.
رحمانی فضلی اشاره کرد: با توجه به این که قاچاق سوخت در مرزهای شرقی اتفاق می افتاد، توافق خوبی بین وزارتخانه های نفت، کشور و صمت انجام شده و امیدواریم مسیر قاچاق سوخت را به مسیر قانونی آن با در نظر گرفتن سهم مناسبی برای مردم آن منطقه داشته باشیم تا مردم منطقه بتوانند از این موهبت استفاده کنند و طرح خوبی است و از وزارت نفت تشکر می نماییم که با ما همراهی کردند. در حوزه واردات کالا از مرزهای غربی و جنوبی که بعضاً بعنوان کوله بری از آنان یاد می شود، با پیگیری های مستمر وزارت کشور، صمت و بانک مرکزی مقرر شد تا مسأله پی گیری شود.
وزیر کشور اشاره کرد: پیش از تحریم ها به توافق خوبی رسیده بودیم ولی با تحریم ها و کرونا با کاهش امکان واردات به مشکلات زیادی رسیدیم و واردات بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا ممنوع گردید و امکان واردات آن نبود. قرار شد بیش از ۱۰۰ قلم کالا را از این طریق وارد نماییم که مستلزم برخی هماهنگی ها و برخی مصوبات در دولت و اصلاح برخی قوانین بود که انجام شده و شاهد بودیم که نخستین محموله ها در چارچوب بازارچه های مرزی آمده و امیدواریم بتوانیم شرایط مرزها و مردم این مناطق را درک نماییم.
وی بیان کرد: سفارش جلسه امروز به رسانه ها ضمن تشکر این بوده که باید به مطالبات مردم بپردازیم و ضعف ها و اشکالات را ببینیم ولی باید مطالب مطرح شده کارشناسانه و منصفانه باشد و همه دستگاه ها فرصت و امکان توضیح را داشته باشند و نباید تسلیم فضاسازی های منفیِ بیش از ۹۰ درصدی رسانه های خارجی قرار بگیریم و مسیری را داشته باشیم که به قدرت مقاومت مردم ما از نظر روحی و روانی لطمه برساند.1399/07/15
11:53:14
5.0 / 5
1605
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز