گزارش سنج نیوز

كارفرما موظف به پرداخت حق مسكن ۳۰۰هزار تومانی است

كارفرما موظف به پرداخت حق مسكن ۳۰۰هزار تومانی است به گزارش سنج نیوز حق مسكن ۳۰۰ هزار تومانی باید از این ماه در دستمزد شاغلان مشمول قانون كار اعمال و علاوه بر آن، ۴۰۰ هزار تومان معوقه تیر و مرداد هم پرداخت گردد.به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، بعد از گذشت ۶ ماه از سال بالاخره افزایش حق مسکن کارگران از ۱۰۰ هزار به ۳۰۰ هزار تومان به تصویب دولت رسید.
مطابق با مصوبه دولت، حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی از تیر ماه قابل اعمال بوده و در همین راستا، کارفرماها باید معوقه ۴۰۰ هزار تومانی را بابت مابه التفاوت حق مسکن دو ماه یعنی تیر و مرداد پرداخت کنند.
از سویی دیگر نیز، مولفه حق مسکن در فیش حقوقی شهریور ماه باید ۳۰۰ هزار تومان اعمال شود.
با اعمال افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان، سرجمع افزایش دستمزد شاغلان قانون کار امسال به ۱۰ درصد رسیده است.
کارفرمایان موظف به اعمال مصوبه جدید حق مسکن در دستمزد هستند
در این بین، با عنایت به این که بعضی از کارفرمایان از پرداخت مولفه های مزدی همچون حق مسکن، بن و … سر باز می زنند و نقض قانون می کنند، این نگرانی وجود دارد که افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان هم به سرنوشت بن و… گرفتار شود که در این رابطه یک کارشناس روابط کار به مهر می گوید: حق مسکن و بن از مزایای ضمن کار بوده و کارفرما موظف به پرداخت آنها همراه با حقوق پایه است.
به گفته وی، در صورت عدم پرداخت هر یک از این مولفه های مزدی از جانب کارفرمایان، کارگران می توانند در مراجع حل اختلاف مبادرت به طرح دعوی کنند.
به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، با مصوبه دولت برای افزایش حق مسکن به ۳۰۰ هزار تومان، جمع حقوق و مزایای یک مشمول قانون کار حداقلی بگیر طی ۷ ماه پیش رو به شرح جدول زیر است.

به گزارش سنج نیوز به نقل از مهر، طبق جدول بالا، جمع حقوق و دستمزد یک کارگر بدون سابقه کار این ماه باید ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۴۲۷ تومان، کارگر با یک سال سابقه کار ۲ میلیون و ۷۱۰ هزار و ۴۲۷ تومان و کارگر با یک فرزند ۲ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۴۶۹ تومان است.
البته این اعداد بدون احتساب اضافه کار و کسوراتی همچون حق بیمه و مالیات است.

1399/06/23
13:06:18
5.0 / 5
1754
تگهای خبر: بیمه , حقوقی , روابط
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز