ادامه ریزش ها در بورس های آمریكا و آسیا

ادامه ریزش ها در بورس های آمریكا و آسیا سنج نیوز: فاكتورهای مهم بورسی اروپا سبز ماندند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از بلومبرگ، خروج تدریجی اقتصادهای بزرگ از رکود عمیق ناشی از کرونا موجب رونق مجدد بازارهای کار شده است. نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه آگوست باز هم کاهشی شد و رقم ۸.۴ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۱.۸ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در آمریکا در طول چهار ماه اخیر است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.
دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این اتفاق در پیامی توییتری با ابراز خرسندی از تک رقمی شدن مجدد نرخ بیکاری گفته است که این مساله خیلی زودتر از چیزی که خیلی از کارشناسان پیش بینی می کردند صورت گرفت و این مساله نشان دهنده آینده ای روشن پیش روی اقتصاد آمریکا خواهد بود.
هم چنین ممکنست بعد از مدتها کش و قوس سرانجام بسته محرک جدید در آمریکا نهایی و اجرایی شود. نانسی پلوسی- رئیس کنگره آمریکا که همچون مخالفان سرسخت این بسته به حساب می آید از پیشرفت جزئی در مذاکرات آگاهی داده هر چند افزوده که اختلاف جدی هنوز پاربرجا است. از طرف دیگر رشد بیش از اندازه سفارشات صنعتی در آمریکا در ماه ژوئیه می تواند نویدبخش ثبت یک رشد نیرومند در سه ماهه سوم سال بعد از ثبت رشد بسیار بد سه ماهه قبل باشد.
فاکتورهای بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجهند اما با بازگشت نسبی آرامش در میان معامله گران، ریزش های دو ماه اخیر حدودا جبران شده و شاخص ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استواری بخشی به بازار کار نخواهد بود. حالا شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.
تابحال بیش از ۲۷ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۳۵۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۹۵ هزار و ۲۵۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۳ هزار و ۳۸۸ نفر، برزیل با ۱۲۶ هزار و ۷۳۶ نفر، هند با ۷۲ هزار و ۸۰۹ نفر، مکزیک با ۶۷ هزار و ۵۵۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۵۴ نفر بوده است.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در آن قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۱۳۳.۳۱ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۸۱ درصد ریزش تا سطح ۳۴۲۶.۹۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۷ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۳۱۳.۱۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی هنوز بطور کامل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و نتایج مخرب آن قرار دارد و رشد اقتصادی در خیلی از کشورهای اروپایی به کمترین سطوح ثبت شده خود رسیده است. مرکز آمار فرانسه در گزارشی اعلام نمود در سه ماهه دوم امسال، متوسط رشد اقتصادی این کشور منفی ۱۳.۸ درصد اندازه گیری شده است که ۰.۴ درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و ۷.۹ درصد کمتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر اساس سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به ژوئن منفی ۶.۴ درصد اندازه گیری شده است.
از طرف دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. منابع خبری انگلیسی گزارش داده اند نخست وزیر این کشور که تا قبل از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام نماید که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.
میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت با نگران کننده خواندن این گزارشات گفته است شرایط دشواری پیش روی آینده مذاکرات قرار دارد چونکه بریتانیایی ها هم می خواهند بیشترین امتیاز را بگیرند و هم کمترین امتیاز را بدهند. قبل از وی نیز وزرای خارجه آلمان و فرانسه از انگلیس به علت مواضع خود در مذاکرات انتقاد کرده بودند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۳۷.۴۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۲.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۰۰.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۱.۷۹ درصدی در سطح ۵۰۵۳.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۳ درصد بالا رفت و به ۷۰۸۰.۷۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
بنظر می رسد اقتصاد چین به اولین اقتصاد در میان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل خواهد شد که از رکود ناشی از کرونا خارج خواهد شد. دنیل جرارد- استراتژیست ارشد بازار در موسسه " استیت استریت گلوبال" اظهار داشت: چیزی که حالا شاهدش هستیم این است که روند صادرات چین بهبود محسوسی داشته که بخش بزرگی از آن مربوط به از سر گیری تدریجی فعالیت ها در بازارهای هدف این کشور بوده است.
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۸۹.۹۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۸۹.۶۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۲.۱۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۶۹.۳۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۵۹۴۴.۸۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۶۱ درصد ریزش به ۳۹.۰۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۰.۸۹ درصدی به ازای ۴۲.۰۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۱۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۲۹.۶۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۶۸ درصدی به ازای ۲۷.۰۱ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/06/18
10:22:37
5.0 / 5
1772
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ترامپ , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز