واكنش بورسها به استعفای نخست وزیر ژاپن

واكنش بورسها به استعفای نخست وزیر ژاپن سنج نیوز: فاكتور های بورسی در آسیا و اروپا با استعفای نخست وزیر ژاپن ریزش كردند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از بلومبرگ، کنار رفتن شینزو آبه از نخست وزیری ژاپن می تواند مشکلات پیش روی سومین اقتصاد بزرگ جهان را تشدید کند. اقتصاد ژاپن که پیش تر به سبب کرونا و کاهش تقاضای واردات در سطح جهان با مشککلات زیادی روبه رو شده بود، از درآمدهای برگزاری المپیک نیز برای امسال محروم شد و بااینکه وضعیت بازار کار آن کماکان در سطح نیرومندی قرار دارد اما ممکنست به تدریج و با تداوم روند فعلی، عرصه بر سیاستگذاران این کشور تنگ شود خصوصاً حالا که آبه به سبب بیماری از سمت خود کناره گیری کرد.
از طرف دیگر، مناقشات بین دو اقتصاد نخست جهان نیز ادامه دارد و در اقدامی که ممکنست بار دیگر آتش اختلافات بین پکن و واشنگتن را شعله ور کند، وزارت بازرگانی آمریکا با صدور اطلاعیه ای از اعمال تحریم روی ۲۴ شخصیت حقیقی و حقوقی چینی به سبب نقش آنها در مناقشات دریای چین جنوبی آگاهی داده است. قبل از این چین اعلام نموده بود از تحریم های آمریکا هراسی ندارد و دخالت های آمریکا را عامل تنش زایی در منطقه می داند.
این اقدام تنها کمی بعد از آن انجام می شود که در اتفاقی کم سابقه و بعد از مدت ها تنش لفظی، استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا و رابرت لایت هایزر- وزیر بازرگانی این کشور با لیو هه- معاون نخست وزیر چین و سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور با آمریکا به صورت تلفنی صحبت و درباب اجرایی شدن توفقات فاز نخست رایزنی کردند. هم طرف چینی و هم طرف آمریکایی با صدور بیانیه هایی جداگانه از پیشرفت ملموس در جریان مذکرات آگاهی داده اند.
طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، دو طرف بر کوشش های چین برای تحقق وعده های داده شده تاکید کرده اند اما آمریکا معتقد می باشد طرف چینی باید اقدامات بیشتری را درباب نشان دادن پایبندی خود به مساله حقوق مالکیت انجام دهد. آمریکا هم چنین از چین خواسته است از مجبور کردن شرکت های این کشور به انتقال فناوری به چین برای دسترسی به بازار چین دست بردارد.
اختلاف نظر بین دو اقتصاد نخست جهان بر سر مسایل تجاری از دو سال پیش شروع شده اما حالا دامنه آن از مباحث تجاری به مناقشات حوزه مالی و تکنولوژی کشیده شده است. پیش تر دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده بود که در صورت تداوم وضعیت فعلی تجارت با چین را بطور کامل قطع خواهدنمود.
انتشار اخبار امیدبخش در تاثیر مثبت استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته در درمان بیماران مبتلا به کرونا موجب ایجاد موج جدیدی از خوش بینی ها به نزدیک شدن به مهار این ویروس مرگبار شده است. وزارت بهداشت آمریکا با صدور دستورالعملی مجوز استفاده از پلاسما در روند درمانی بیماران را صادر کرده است. از طرف دیگر سازمان بهداشت جهانی حال اعلام نموده است که احتمال تاخیر در دستیابی به واکسن کرونا وجود دارد و این پروسه شاید تا سال ۲۰۲۱ و حتی بیش از آن نیز طول بکشد. مجمع جهانی اقتصاد نیز اجلاس سالانه خودرا به سبب کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخت.
تابحال بیش از ۲۴ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۷۶۳ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۳۸ هزار و ۶۹۹ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۸۵ هزار و ۴۴۴ نفر، برزیل با ۱۱۸ هزار و ۹۸۸ نفر، هند با ۶۲ هزار و ۷۱۳ نفر، مکزیک با ۶۱ هزار و ۵۹۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۴۸۶ نفر بوده است.
با تداوم بازگشت تدریجی سطوح کارهای اقتصادی به مقادیر پیش از شیوع بحران، شاخص مدیران خرید آمریکا تا اختتام ماه آگوست به ۵۳.۶ واحد رسید که این رقم ۲.۷ واحد بیشتر از مقدار ثبت شده دوره منتهی به ماه قبل و بالاترین میزان ثبت شده از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال بوده است. از طرف دیگر برای اولین بار از دسامبر سال قبل، میزان تقاضای خارجی برای محصولات تولیداتی آمریکا روندی صعودی به خود گرفته و به لطف افزایش تقاضا، تورم صنعتی نیز اوج گرفته است. خبر خوب دیگر برای اقتصاد آمریکا اینکه میزان فروش خانه های جدید در آمریکا طی ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل خود ۲۴.۷ درصد بیشتر شده که این رشد در طول تاریخ ثبت آمارهای مربوطه بی سابقه بوده است. این رقم هم چنین در مقایسه با زمان مشابه سال قبل نیز ۸.۷ درصد بیشتر شده است.
دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان میدهد وضعیت امیدوارکننده است و در ایام اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در ان قرار داشتند، بایستند.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۷۱۳.۹۰ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۲ درصد افزایش تا سطح ۳۵۰۶.۲۵ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۸ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۶۸۳.۰۶ واحدی بسته شد.
تیم گیرسکی- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه "اینورنس کانسیل" اظهار داشت: نگرانی هایی وجود دارد که اقتصاد چه زمانی باردیگر احیا خواهد شد. در بلندمدت چشم انداز اقتصادی امیدوارکننده است اما اگر یک شوک دیگر بوجود بیاید مثلا در پاییز شاهد یک موج همه گیری دیگر باشیم، حدس زدن درباب اینکه چه پیش خواهد آمد اصلا کار ساده ای نیست.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۶۳.۵۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۴۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۳.۲۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۲۳ درصدی در سطح ۵۰۰۲.۹۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶ درصد بالا رفت و به ۷۱۳۳ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۱.۴۱ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۸۸۲.۴۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۵۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۴۲۲.۰۶ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۲.۳۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۴۴.۲۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۷۳.۸۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۲ درصد کاهش به ۴۲.۹۹ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۰.۰۱ درصدی به ازای ۴۵.۰۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۲.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۶۵.۰۷ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۱ درصدی به ازای ۲۷.۸۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/06/08
21:45:45
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , تحریم , ترامپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز