جزئیات ترخیص فوری كالاهای اساسی

جزئیات ترخیص فوری كالاهای اساسی سنج نیوز: در جریان اقدامات صورت گرفته برای ترخیص فوری كالاهای اساسی، حدود 4.6 میلیارد یورو ثبت سفارش در صف تخصیص ارز از بانك مركزی قرار داشته كه 2.5 میلیارد آن به مرحله تامین ارز یا تایید منشا رسیده است.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، در مدت اخیر طی مذاکرات انجام شده و مصوبات دولت تصمیماتی در ارتباط با ترخیص فوری کالاهای اساسی و غیراساسی تولیدی که حدود شش میلیارد دلار برآورد می شد ستاندن شد و در دستور کار قرار گرفت.
یکی از مهم ترین مصوبات در این رابطه به گشایش در مسایل مربوط به تخصیص و تامین ارز برمی گردد که مصوبه دولت امکان ترخیص درصدی از کالاهای گروه یک و دو که در صف تخصیص ارز بانکی قرار دارند و مشکل مالکیت نداشتند برقرار شد.
براین اساس تمامی کالاهای اساسی به محض اینکه صاحبان آنها با مراجعه به بانک عامل بتوانند اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری دریافت نمایند فوری ترخیص خواهند شد، پس از آن نیز بانک ظرف سه ماه پیگیری ها و رسیدگی های بعدی را انجام می دهد و در این رابطه هیچ مشکلی وجود ندارد.
همین طور برای کالاهای گروه (۲) فهرست کالاهایی که تا پیش از ۲۰ تیرماه امسال به گمرک اظهار و دارای قبض انبار هستند در اختیار وزارت صمت قرار گرفته و از طرف دیگر فهرست کالاهایی که تا این تاریخ اظهار نشده بودند از طرف سازمان بنادر به وزارت صمت ارائه شد، تا به تشخیص وزارت صمت، با اولویت کالاهای تولیدی و مواد اولیه تولید در ارتباط با ترخیص آنها فوری اقدام خواهدنمود که این کالاها با ارز اشخاص یا سایر رویه ها و با صدور مجوز از بانک مرکزی ترخیص می شوند.
این در حالیست که تازه ترین اعلام ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران-از این حکایت دارند که درحال حاضر موجودی کالاهای اساسی در بنادر به بیش از سه میلیون تن می رسد که بیش از دو میلیون تن از این اقلام اساسی در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است.
میزان موجودی کالاهای غیرکانتینری غیراساسی در بنادر کشور به بیش از ۳.۵ میلیون تن می رسد که نزدیک به دو میلیون تن از این کالاها در بندر شهیدرجایی بندرعباس قرار دارد. موجودی کالاهای وارداتی کانتینری در بنادر کشور نیز بیش از ۲۵۰۰۰ دستگاه کانتینر برآورد شده که شامل اقلام اساسی و غیراساسی است.
در ارتباط با تامین ارز کالاها نیز معاون فنی گمرک اظهار داشت که از ۲۴ تیرماه تا هفتم مردادماه، باتوجه به فهرست های ارسالی از طرف گمرک ایران و وزارت صمت، ثبت سفارش های قرار گرفته در صف تخصیص بانک معادل۴.۶ میلیارد یورو بوده که ثبت سفارش های مربوط به ۲.۵ میلیارد یورو آن در صف تامین ارز یا تائید منشاء ارز قرار گرفته اند که صاحبان کالاهای مربوطه، با ستاندن و ارائه اعلامیه تامین ارز می توانند نسبت به ترخیص کل کالاهای خود اقدام نمایند.
همین طور در فاصله زمانی هشتم تا هفدهم مردادماه ثبت سفارش کالاهای وارداتی به میزان ۱/۵ میلیارد یورو، در صف تخصیص ارز نیمایی قرار گرفته است.
اما طی روزهای گذشته گمرک ایران از کلیه صاحبان کالا شامل حقیقی یا حقوقی خواسته بود تا چنانچه درخواستی در خصوص ترخیص درصدی یا کامل کالاهای درصف تخصیص خود به گمرک های اجرایی یا گمرک ایران دارند، یا آنهایی که تابحال مشکل ترخیص کالاهای ثبت سفارش شده آنها حل نشده و نتوانسته اند ترخیص انجام دهند، به گمرک اعلام کنند.
این در حالیست که طبق اعلام ارونقی، تابحال علاوه بر علاوه بر ارسال لیست کلیه اظهارنامه های در جریان گمرک ها، ۷۲۵ فقره درخواست ثبت شده نیز جهت بررسی موضوع و تشخیص اولویت های مربوطه و هماهنگی لازم با بانک مرکزی به دو مرجع اشاره شده ارسال شده است.
منبع:

1399/05/19
21:11:28
5.0 / 5
1911
تگهای خبر: ایران , حقوقی , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز