موافقت رئیس جمهور با پیشنهادات گمرك برای ترخیص سریع كالاها بعلاوه جزئیات

موافقت رئیس جمهور با پیشنهادات گمرك برای ترخیص سریع كالاها بعلاوه جزئیات پس از آنكه گمرك ایران طی گزارشی وضعیت رسوب و موانع ترخیص كالا را به همراه پیشنهاداتی به رئیس جمهور اعلام كرد، وی هم با كلیت مبحث موافقت كرده و آن طور كه معاون فنی گمرك ایران می گوید، با اجرایی شدن این پیشنهادات ترخیص كالاهای اساسی و تولیدی از گمرك سرعت می گیرد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، ایستایی و رسوب کالا در اماکن گمرکی و بنادر و عدم ترخیص سریع آن طی چند سال اخیر مورد توجه بوده و البته حواشی و بحث های بسیاری را با خود به همراه داشته است، حتی در دو سال قبل پس از بازدیدها و بررسی هایی که از بنادر صورت گرفت طی توافقات انجام شده دستورالعمل هایی هم در امتداد ترخیص کالاها صادر و در دستور کار قرار گرفت، اما اختتام دهنده به مشکلات مربوط به ترخیص کالا نبوده و باز هم طی مدت گذشته بر طبق آنچه که مسئولان در گمرک و بنادر ایران اعلام نمودند همچنان حجم رسوب کالا در این بخش ها بالا بوده و مشکلات خاص خودرا به همره داشته است.
چندی پیش بود که گمرک ایران طی گزارشی آخرین وضعیت موجودی و ترخیص کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات را به همراه پیشنهادها و راهکارهایی به مراجع ذیربط همچون ریاست جمهوری اعلام نمود.
اما تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران از این خبر می دهد که پیشنهادات گمرک از طرف رئیس جمهور جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی مورد پذیرش قرار گرفته است.
وضعیت کالا در گمرک و بنادر
طبق توضیح ارونقی، هم اکنون موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات کشور بیش از ۳.۵ میلیون تن است. حدود ۳.۳ میلیون تن کالای غیراساسی غیرکانتینری نیز در بنادر و گمرکات کشور وجود دارد که حدود ۸۰درصد از این کالاها تولیدی، سرمایه ای و یا مربوط به پروژه های مختلف است. موجودی کانتینرهای پُر وارداتی نیز بیش از ۳۰ هزار دستگاه برآورد می شود.
وی همین طور با اشاره به دلیلهای ایستایی، دپو و رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور که بعد از احصاء و به همراه راهکارها و پیشنهادهای لازم به مراجع ذیربط و ذیصلاح اعلام شده است اظهار داشت که این دلیلهای در چهار مقطع، پیش از اظهار کالا به گمرک، پس از اظهار کالا به گمرک و درحین انجام تشریفات گمرکی، پس از صدور پروانه و پیش از خروج کالا از گمرک و پس از ترخیص کالا بررسی و برای هر مقطع پیشنهادهای لازم داده شد.
معاون امور گمرکی گمرک ایران یادآور شده که این پیشنهادات به استحضار رئیس جمهور نیز رسید و ایشان با اجرایی شدن پیشنهادهای ارائه شده موافقت کرده و دستور لازم در این خصوص صادر گردیده است که جزئیات آن طی روزهای آینده اعلام خواهد شد، بدین سبب با تعامل بوجود آمده با سازمان ها و دستگاههای ذیربط همچون وزارت صمت و بانک مرکزی، پیش بینی می شود ترخیص کالاهای اساسی و ضروری، مواد اولیه و مورد نیاز واحدهای تولیدی از گمرکات ظرف روزهای آینده سرعت گیرد.
جزییاتی از ۲۰ پیشنهاد گمرک برای ترخیص کالا
اما گزارش دریافتی ایسنا، در رابطه پیشنهادات مطرح شده از طرف گمرک از این حکایت دارد که ۲۰ مورد در امتداد رفع مشکلات مربوط به دپو، ایستایی و رسوب احتمالی کالاهای وارده در بنادر، مناطق آزاد و ویژه و اماکن گمرکی به رئیس جمهور ارائه شده بود.
در پیشنهادها و راهکارهایی که گمرک ایران مطرح کرده است می توان به تشکیل کمیته ای برای رفع مشکلات و ترخیص سریع کالاها با مشارکت وزارت اقتصاد، وزارت راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی و گمرک اشاره نمود.
همچنین تعیین مهلت حداکثر هفت روز کاری برای افتتاح مجوز ثبت سفارش کالاهای وارداتی بعد از ارائه درخواست سیستمی واردکنندگان کالا به صورت تجاری، ارسال اطلاعات ثبت سفارش های وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای شناسه رهگیری بانک مرکزی بوسیله سامانه به گمرک جهت اظهار کالا، تامین ارز کالاهای اساسی در حداقل زمان ممکن، ترخیص کامل کالاهای اساسی و ضروری در صف تخصیص ارز بانک مرکزی به تشخیص وزارت صمت یا کشاورزی و یا با صدور اعلامیه تامین ارز بانک مرکزی به صورت اعتباری از دیگر موارد مطرح گردیده است.
از دیگر پیشنهادات گمرک می توان به این موارد اشاره کرد:
تعیین تکلیف کالاهای دپو شده در بنادر، مناطق آزاد و ویژه و گمرک که تاریخ اعتبار ثبت سفارش آنها منقضی شده است با اولویت اقلام سرمایه ای و مواد اولیه در رابطه با خطوط تولید.
بازنگری شرایط ستاندن حقوق ورودی در ابتدای فرآیند اظهار کالا به گمرک و اجازه ستاندن حقوق ورودی برخی کالاها در انتهای تشریفات گمرکی.
اعمال مقررات متروکه برای کالاهایی که ظرف مهلت مقرر قانونی صاحبان کالا برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص مراجعه نکردند.
تفویض اختیار به گمرک درباب ترخیص درصدی کالاهای گروه یک و دو که در صف تخصیص ارز بانکی بوده و مشکل مالکیت ندارد.
ترخیص قطعی و کامل کالاهای اساسی و ضروری گروه یک که در صف تامین ارز بانکی هستند و اعلام آمار کالاهای ترخیص قطعی شده به بانک مرکزی.
الزام کلیه دستگاه های صادرکننده مجوزهای قانونی به صدور مجوزهای مربوطه ظرف حداکثر هفت روز کاری و ارسال سیستمی به گمرک.
قرارگیری اظهارنامه های اقلام اساسی و ضروری در راه ثبت انتخاب مسیر اظهارنامه و ترخیص فوری از گمرک با ستاندن و ارائه ی مجوزهای قانونی.


منبع:

1399/04/27
11:51:30
5.0 / 5
2108
تگهای خبر: اقتصاد , ایران , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز