عراقچی:

نباید بهانه دست آمریكا بدهیم

نباید بهانه دست آمریكا بدهیم به گزارش سنج نیوز معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاكید بر اینكه نباید اجازه دهیم آمریكا باردیگر ایران را بعنوان یك تهدید امنیتی ارائه كند، اظهار داشت: هر حركتی كه ایران را در عرصه بین المللی بعنوان یك تهدید ارائه كند، بازی در زمین آمریكا است و نباید بهانه ای به آمریكا بدهیم كه ایران را در رقابت های انتخاباتی به وجه المصالحه انتخاباتی آمریكا تبدیل كند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ظهر دوشنبه در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه با معاون اول رئیس جمهوری با اعلان اینکه حالا درگیر یک معرکه سنگین سیاسی، اقتصادی و حقوقی با آمریکا در قالب سیاست فشار حداکثری این کشور هستیم، اظهار نمود: این سیاست سه سال و نیم است که توسط ترامپ شروع شده است و شروع آن یکسال بعد از اجرایی شدن برجام بود.
وی اظهار داشت: وقتی آمریکایی ها متوجه شدند ایران به تمام خواسته های خود رسیده هم تحریم ها را رفع کرده، همه قطعنامه ها را از بین برده و همه تحریم های موشکی و تسلیحاتی بسته شده، فشارهای خودرا شروع کردند. در زمان اجرای برجام دیدید چه گشایش هایی برای کشور ایجاد کرد که هنوز آثار آنرا مشاهده می کنید.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: آقای ترامپ بعد از یکسال از اجرای برجام به این نتیجه رسید که برجام بدترین توافق برای آمریکا است و مبادرت به اعمال فشار حداکثری مقابل ایران کرد؛ هدف سیاست فشار حداکثری مجبور کردن ایران به تن دادن به یک توافقی بود که به زعم آمریکایی ها ایرادات برجام را نداشت.
عراقچی اشاره کرد: در مقابل سیاست فشار حداکثری، سیاست ایران مقاومت حداکثری است که ماهرانه آنرا در سه سال و نیم گذشته اجرا کردیم و در یکسال و نیم گذشته آن مقاومت را به مقاومت فعال تبدیل کردیم.
وی ادامه داد: به سبب ناکام بودن سیاست فشار حداکثری، آمریکایی ها بتازگی فشار حداکثری خودرا به حد اعلای خود رسانده اند؛ چون به نتیجه لازم نرسیده اند. هم اکنون مهمترین هدف آمریکا، بردن مجدد ایران به شورای امنیت است؛ در این راستا همه ظرفیت و توان خودرا بسیج کردند و این یک بازی خطرناکی است و اگر ما در این بازی گرفتار شویم، خسارات راهبردی برای ایران به همراه خواهد داشت.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه اظهار نمود: آمریکایی ها از چند راه، مسیر بردن ایران به شورای امنیت را دنبال می کنند؛ یک مسیر از شورای حکام است. رژیم صهیونیستی مدعی اسنادی شده اند که بر طبق آن اسناد جعلی، آژانس درخواست هایی را مطرح کرده و بازی بسیار پیچیده ای را در مقابل ما به وجود آورده و با فشار آمریکا آژانس قطعنامه ای مقابل ما صادر کرده و احتمال ارجاع پرونده ایران در نشست بعدی شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد.
عراقچی افزود: مسیر دیگر، فعال کردن مکانیزم ماشه و تمدید تحریم های تسلیحاتی است که در نیویورک دنبال می شود. برمبنای برجام، تحریم های تسلیحاتی در 26 مهر خود به خود لغو می شود؛ آمریکا همه تلاش خودرا ماه ها است بسیج کرده تا این تحریم ها را دائمی کند و مانند قطعنامه 1929 که به همه کشورها اجازه بازرسی از ایران را می داد، این نظام را احیا کند.
وی اظهار داشت: وزارت امور خارجه در قالب مقاومت حداکثری دو هدف را برای خود تعریف کرده است؛ یکی کمک به نیازهای اقتصادی کشور و هدف دوم جلوگیری از اجماع سازی مقابل ایران است؛ یکی از دستاوردهای برجام از بین بردن اجماع امنیتی از طرف آمریکا و رژیم صهیونسیتی بود که به زحمت طی سال ها به وجود آورده بودند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه اشاره کرد: هدف ما در طول ماه های گذشته عدم شکل گیری مجدد این اجماع بود؛ دو سه بار اهتمام کردند پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند که با آن مقابله کردند. دو سه بار هم بیرون شورای امنیت چنین تلاشی کردند همچون در نشست ورشو که با آنها هم مقابله کردیم و موفق شدیم جلوی اجماع کامل مقابل ایران را بگیریم. در نشست شورای حکام نیز چین و روسیه و هفت کشور عضو به روند آمریکا نپیوستند.
عراقچی با تاکید بر اینکه برای مقابله با سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی در این خصوص در نیویورک هم مشغول به کار هستیم، اشاره کرد: نباید اجازه دهیم آمریکا باردیگر ایران را بعنوان یک تهدید امنیتی معرفی کند؛ هر حرکتی که ایران را در عرصه بین المللی بعنوان یک تهدید ارائه کند، بازی در زمین آمریکا است. تحولات اخیر آمریکا وضعیت ترامپ را دشوار کرده و در چنین شرایطی هر اقدامی ممکنست و بدین سبب نباید بهانه ای به آمریکا بدهیم که ایران را در رقابت های انتخاباتی به وجه المصالحه انتخاباتی آمریکا تبدیل کند.

وی اشاره کرد: وزارت امور خارجه تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به دقت رصد می کند و امیدواریم این ماه های آتی را به سلامتی طی نماییم که نیازمند دقت و مراقبت بسیار زیادی است. امیدواریم شرایط سیاسی داخلی سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار ندهد. وقایع روز گذشته مجلس نشان داد که چگونه می تواند سیاست خارجی را تحت تاثیر قرار دهد.
منبع:

1399/04/16
17:10:50
5.0 / 5
2592
تگهای خبر: آمریكا , اقتصاد , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز