سردار جلالی بیان كرد

رعایت نكردن مسائل ایمنی علت حادثه كلینیك سینا مهر

رعایت نكردن مسائل ایمنی علت حادثه كلینیك سینا مهر به گزارش سنج نیوز رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اینكه با هماهنگی وزارت كشور تمام شهرهای هسته ای را به تجهیزات رفع آلودگی مجهز كردیم، اظهار داشت: همینطور در ۵۱ شهر، آتش نشانی ها با كمك شهرداری ها به تجهیزات مقابله با جنگ نوین(CBRNE) تجهیز شده اند.


به گزارش سنج نیوز به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شامگاه پنجشنبه، ۱۲ تیرماه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار نمود: فناوری، امروز در چارچوب زیرساخت های یک کشور به عرضه خدمت پرداخته و به جزء لاینفک زندگی مردم تبدیل گشته است.
وی افزود: فناوری های پیشرفته به سبب ممزوج شدن با عناصر سایبری و هوشمند در ساختار خود، غیر از تمام منافعی که دارند تهدیداتی را هم به همراه دارند. در واقع فناوری های نو، تلفیقی از تهدید و فرصت هستند. به صورت مثال امروز شبکه های اجتماعی کارکردی ضروری در زندگی مردم دارد. ولی شبکه اجتماعی که در تسلط کشورهای خارجی باشد می تواند برای کنترل افکار عمومی و مردم کشورهای دیگر و ایجاد آشوب ها و برهم زدن نظم و امنیت هم مورد استفاده قرار گیرد.
جلالی با بیان اینکه، ضمن اینکه از فناوری استفاده می نماییم باید مراقب باشم تا درگیر صدمه ها و تهدیدات آنها نشویم، متذکر شد: برای مثال ما امروز از فناوری هسته ای برای تشخیص و درمان استفاده می نماییم اما به صورت طبیعی همین فناوری اگر به ملاحظات ایمنی آن توجه نشود می تواند صدمه هایی به همراه داشته باشد.
وی با اعلان اینکه ملاحظات پدافند غیرعامل در دنیا به سه لایه تقسیم می شود، خاطرنشان کرد: یک لایه ایمنی است یعنی ملاحظاتی که هر فردی جهت استفاده از هر تجهیزاتی باید به آن توجه کند. در ملاحظات امنیتی باید تهدید موثر بر آن حوزه را دنبال نماییم. یک لایه هم لایه دفاعی است.
جلالی با اشاره به حادثه های آتش سوزی در صنایع پتروشیمی کشور در سالهای گذشته توضیح داد: فرض اولیه این بود که شاید منشاء این حوادث، حمله های سایبری و خرابکارانه باشد ولی با بررسی های ما مشخص شد حدودا تمام این حوادث در لایه های ایمنی بوجود آمده بود.
وی افزود: در همین مساله اخیر مرکز درمانی واقع در خیابان شریعتی هم بررسی ها نشان داد که اتفاق در لایه ایمنی بوده و نوع نگهداری کپسول های گاز به صورت انباشته و در کنار هم و عدم رعایت نکات ایمنی سبب انفجار شده است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: بخش عمده این حوادث به نقص در حوزه ایمنی ما بر می گردد. یکی از ضعف های عمده در این عرصه مشکلات قانونی و حقوقی است. برای مثال آتش نشانی می گوید در حادثه مرکز درمانی خیابان شریعتی، سه بار به آنها اخطار داده شده که ساختمان از نظر ایمنی مشکل دارد. در حادثه پلاسکو هم مکررا تذکر داده شده ولی توجهی نشده بود. متاسفانه ما مجموعه های پرخطر زیاد داریم که به خاطر ضعف قانونی و مقرراتی، مدیریت شهری نمی تواند آنها را تعیین تکلیف کند. در صورتیکه اگر مساله امنیت جان مردم است باید از فعالیت این مراکز در صورت عدم توجه به تذکرات به حکم قاضی جلوگیری شود.
جلالی خاطرنشان کرد: سیاست کلی نظام در حوزه شیمیایی، هسته ای و بیولوژیکی، مأموریت هایی را به سازمان پدافند غیرعامل داده است. برای انجام این مأموریت ها ساختارهای لازم و تدوین قوانین و برنامه های لازم در دستور کار بوده و ما چهار قرارگاه پدافند شیمیایی، پدافند هسته ای، پدافند زیستی و سایبری را بوجود آورده ایم.
وی افزود: به صورت مثال در حوزه تهدیدات هسته ای، برای کنترل نتایج هسته ای و پرتوی قرارگاه پدافند هسته ای داریم و همه تمرکز بر مبحث نشت صنعتی و یا حوادث امنیتی منجر به نشت معطوف است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: برای آمادگی برای مواجهه با چنین حوادثی اولا ساختار قرارگاه پدافند هسته ای را با مسئولیت استانداران در ۷ استان هسته ای کشور سازماندهی کرده ایم. فرمانده سپاه استان را بعنوان جانشین قرارگاه منصوب کرده ایم و بدین ترتیب رابطه بین بخش نیروهای مسلح و کشوری را تعیین تکلیف کرده ایم. برای هر ۷ استان طرح پدافند هسته ای تهیه کرده ایم و در تمام آنها این طرح به منظور کسب آمادگی و مشخص شدن نقاط ضعف، در رزمایش هایی تمرین شد.
وی با اعلان اینکه با هماهنگی وزارت کشور تمام شهرهای هسته ای را به تجهیزات رفع آلودگی مجهز کردیم، اشاره کرد: همینطور در ۵۱ شهر، آتش نشانی ها با کمک شهرداری ها به تجهیزات مقابله با جنگ نوین(CBRNE) تجهیز شده اند و آموزش های لازم عرضه شد.
جلالی اظهار داشت: با کمک اورژانس تهران نزدیک به ۲۰۰ آمبولانس را در سراسر کشور تجهیز کرده ایم تا اگر حادثه ای شیمیایی و یا بیولوژیک داشته باشیم امکان خدمات رسانی وجود داشته باشد.
وی با اعلان اینکه با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ایجاد مرکز طب نوین در بیمارستان شهید چمران، این بیمارستان به قطب درمان مصونیت های پرتوی تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: همینطور کادر درمانی بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر را آموزش و به وسیله رزمایش ها، آمادگی این مراکز را بررسی کردیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: حدودا برای همه مراکز، اورژانس هسته ای با همکاری سازمان انرژی اتمی ساخته ایم. همینطور سال قبل برای بیمارستان هایی در تهران که از مراکز تشخیص هسته ای برای معاینه و درمان استفاده می نمایند طرحی را برای اقداماتی ایمنی در صورت احتمال نشت، با مسئولیت استاندار تهران تهیه کردیم. به همه دستگاه های متولی آموزش لازم عرضه و مانور انجام شد تا اشکالات احصا و برطرف شود. ملاحضات ایمنی در همه جا اصل است ولی در بخش هسته ای به سبب اهمیت آن ضوابط ایمنی چند برابر بیشتر از سایر حوزه ها مدنظر قرار می گیرد.
وی با اشاره به اهمیت مبحث پدافند شیمیایی در کشور هم توضیح داد: پیش از انقلاب تنها چند مجتمع پتروشیمی در کشور فعالیت داشت که امروز به نزدیک ۶۰ مجتمع رسیده است که هریک، مجتمع هایی را بعنوان زیر مجموعه خدمات دارند که خدمات پایین دستی در آن دنبال می شود. این نشان داده است که صنعت شیمیایی و پتروشیمی موتور پیشران اقتصاد ما است و سهم بالایی در درآمدهای غیرنفتی کشور دارد.
جلالی افزود: این صنعت گسترده به مباحث ایمنی احتیاج دارد. زمانی این مراکز بیرون از شهر بودند اما امروز با گسترش شهرها، بعضی از آنها در درون شهر قرار گرفته اند. طبیعتا هم زیستی یک مرکز شیمیایی در نزدیکی مرکز جمعیتی از نظر ضوابط پدافند غیرعامل کار درستی نیست و در سیاست های کلی نظام به این مورد تاکید گردیده است. یکی از مهمترین برنامه های ما خارج کردن این مجتمع ها از مراکز جمعیتی است که به شکل جدی دنبال می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: در جهت ارتقای توان پدافند شیمیایی کشور، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) بعنوان قطب درمان مصدومیت های شیمیایی تعریف شده است. برای نخستین بار در کشور مرکز درمان مصدومیت های شیمیایی که پیشرفته ترین مرکز در منطقه است در بیمارستان بقیه الله(عج) بوجود آمده و مشغول خدمت رسانی است. در حقیقت تجاربی که در دوران دفاع مقدس در زمینه مصدومیت‎های شیمیایی داشتیم سبب شد تا ما صاحب پروتکل های درمانی، پزشکان و متخصصان و تجارب و زیرساخت های درمانی شویم که ما را از سطح منطقه بالاتر برده است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همینطور از ایجاد مرکز آموزشی CBRNE با همکاری بیمارستان علوم پزشکی یزد به کمک یکی از خیرین یزدی اطلاع داد که تابحال نزدیک به ۶ هزار نفر از دستگاه های در رابطه با صنایع زیرساختی را به صورت تخصصی آموزش داده است.
جلالی با اعلان اینکه ما با کمک وزارت اطلاعات دستور العملی تعریف کردیم تا نحوه حفاظت از اطلاعات تولید شده در حیطه پدافند غیرعامل استخراج شود، توضیح داد: همه نهادهایی که در این حوزه کار مطالعه و بررسی انجام می دهند باید برای کنترل و دقت در امورشان، آموزش های لازم را کسب کنند اما به صورت طبیعی نگاه به اطلاعات و حفاظت از اطلاعات وظیفه ای ملی برای همه سطوح و همه بخش هاست و همه باید نقش و سهم خویش را ایفا کنند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سؤال که در صورت حمله سایبری، کدام نهاد پاسخگو خواهد بود؟، هم توضیح داد: مسئول هر نهاد، مسئول تأمین امنیت زیرساخت دستگاه خود است. سازمان پدافند غیرعامل کشور در واقع مسئول خدمات مشاوره ای، کمک و نظارت است. ما مسئول بخش دفاع هستیم. مسئول بخش ایمنی تا اندازه ای وزارت ارتباطات است که تأمین زیرساخت ها را انجام می دهد و بعد خود دستگاه که باید مسئولیت تأمین امنیت سایبری خویش را برعهده بگیرد. آنچه سازمان پدافند غیرعامل کشور انجام می دهد بررسی نقاط ضعف و پیگیری مرتفع ساختن اشکالات برای مصون سازی پیش از وقوع یک حادثه است که این کار اغلب به واسطه مانورهای سایبری انجام می شود.
جلالی در مورد آنچه در بندر شهید رجایی رخ داده است هم اظهار داشت: دو شرکت بخش خصوصی در سیستم حمل و نقل بندر شهید رجایی کار هماهنگی ترابری را انجام می دادند. یک صدمه پذیری سیستماتیک در سیستم فناوری اطلاعات آنها وجود داشت که این صدمه پذیری سبب شد تا در حدود دو تا سه ساعت توقف کار داشته باشند. این در حالیست که چند ماه پیش از این حادثه در این بندر رزمایشی داشتیم و اشکالات و ضعف ها را استخراج کرده بودیم. خوشبختانه با پیشبینی های صورت گرفته توانستند مجموعه ضعف ها را در سیستم اصلاح کنند و به وضعیت اول برگردانند.
وی در مورد منشاء حملات سایبری هم توضیح داد: یکی از موضوعات مهم در حملات سایبری اثبات منشاء حمله و فاعل حمله است. بررسی اینکه آیا این حمله از جانب دشمن یا کشور خاصی بوده یا عامل آن ویروسی رها شده در فضای سایبر باشد چندان راحت نیست. در واقع اثبات منشاء حمله و فاعل حمله کار سختی است چونکه احتیاج به همکاری بین المللی دارد و این همکاری در دنیا تعریف نشده است از همین رو بیشتر در چنین حوادثی، بحث احتمال و گمان مطرح است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به استراتژی افترا زنی رژیم صهیونیستی و آمریکا در حوزه سایبری به ایران اظهار داشت: این استراتژی رسانه ای آمریکا است که ایران را در فضای سایبری بعنوان یک مهاجم آنارشیست معرفی نماید مهاجمی که مقید به قوانین نیست ولی این واقعیت ندارد و سیاست های ما در این عرصه دفاعی است. البته قدرت پاسخ و آفند سایبری ما بخشی از قدرت دفاعی کشور است.
جلالی همینطور در پاسخ به این سؤال که آیا در ماه های اخیر حملات سایبری افزایش داشته است؟، حمله سایبری و حادثه سایبری را دو مقوله متفاوت دانست و خاطرنشان کرد: در چندماه گذشته به سبب صدمه پذیری هایی که در فضای سایبری وجود دارد و هجوم فعالیت ها به فضای سایبری به سبب شیوع ویرس کرونا، بعضی از این خدمات که صددرصد امن نبود روی فضای وب عرضه شده است و این وضعیت شرایط را برای هکرها مساعد می کند تا دسترسی هایی پیدا کنند و اختلالاتی به وجود آورند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: در مقوله دفاع از فضای سایبری کشور در مقابل حملات سایبری بزرگ ما زیرساخت های زیادی در کشور داریم که مبتنی بر فضای سایبری خدمات عرضه می کنند. طبیعتا پایداری خدمات و میزان امنیتی که دارد می تواند میزان آمادگی ما در مقابل تهدید را مشخص نماید ولی همه خبرگان امنیت می گویند که امنیت هیچگاه مطلق نیست و هر فضایی هر چقدر هم امن باشد باز هم راهکارهایی برای نفوذ در آن فضا وجود دارد.
وی با اعلان اینکه یکی از مهمترین کارها و وظایفی که به عهده سازمان پدافند غیرعامل کشور گذاشته شده است پیگیری مبحث شبکه ملی اطلاعات و نقش آن در پایداری کارکردهایی است که در فضای مجازی وارد کرده ایم، خاطرنشان کرد: در حوادث آبان ۹۸ و کرونای، اهمیت مبحث را بیشتر درک کردیم و فکر نمی کنم کسی در کشور ابهامی در این خصوص داشته باشد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری برای ساماندهی شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: در زمان تسلیم بودجه ۹۹ هم رئیس جمهور به این مورد اشاره کردند.
جلالی اظهار داشت: امروز طرح اولیه در دستور شورایعالی فضای مجازی است تا تقسیم کار در برنامه اجرایی به تصویب برسد. در دستور العملی که رهبر معظم انقلاب عرضه کردند زمان بندی دقیقی وجود دارد ولی کرونا کمی این برنامه را عقب انداخته است که امیدواریم بزودی در شورایعالی فضای مجازی تعیین تکلیف شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در مورد احتیاج به شبکه‎های اجتماعی بومی هم اظهار داشت: مسئول پیگیری این مورد شورایعالی فضای مجازی است. مسئولیت ما در مورد الزامات پدافند غیرعامل در شبکه ملی است. ولی دیدگاه ما در مورد این مورد کمافی السابق این است که شبکه های اجتماعی محل تولید، هدایت، سیاستگذاری و جهت دهی به افکار عمومی مردم است. از طرفی شغل و کار در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در حال توسعه است.
وی توضیح داد: همانطور که می دانید شبکه های اجتماعی درون رگولاتوری هستند یعنی تنظیم مقررات درون شبکه انجام و دنبال می شود. یعنی ما به شبکه ای خارجی چون اینستاگرام اجازه می دهیم وارد فضای سایبری کشور ما بشود و بدون اینکه تعهدی نسبت به رعایت مقررات ما داشته باشند جمعیت بالایی از کشور ما را درون شبکه خود سازماندهی کنند و به افکار عمومی جهت بدهند، مشاغل را کنترل کنند و حتی زمینه اقداماتی امنیتی و ضد امنیتی را فراهم نمایند کمااینکه در حوادث اخیر نقش این شبکه ها در تولید ناامنی قطعی است و ابهامی وجود ندارد.
جلالی اظهار داشت: ما نیازمند شبکه اجتماعی ملی و بومی هستیم و حتی اگر بخش خصوصی ظرفیت اجرایی ندارد دولت موظف است خود سرمایه گذاری کند. به عقیده من مسئولیت شبکه اجتماعی ملی باید به وزارت ارتباطات سپرده شود.
وی با اعلان اینکه امروزه همه کشورهای جهان به اهمیت مبحث شبکه های اجتماعی پی برده اند که می تواند در این حوزه امنیت ملی آنها را تحت تأثیر قرار دهد، خاطرنشان کرد: به نظر من امروز بحث در این مورد که شبکه اجتماعی چه نقشی در کشور دارد بحثی بدیهی است و کسی که منکر این تاثیرات است خویش را به گمراهی می زند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم شبکه های اجتماعی در اختیار آمریکا است ولی از آن استفاده نمی کنند فکر خام کردن است. طبیعتا برای ایجاد امنیت در کشور و اجرای خدمات پایدار باید به این مساله توجه کرد. امروز اگر یکی از این شبکه های اجتماعی خارج پایه بخواهد مشاغلی را حذف کند ما چه کاری می توانیم انجام بدهیم؟ اگر بخواهیم از شبکه ای شکایتی داشته باشیم باید به چه کسی شکایت کنیم؟
جلالی اظهار داشت: هیچ کشوری در دنیا اجازه نمی دهد شبکه های اجتماعی بیگانه به این صورت در فضای سایبری کشور آنها جولان دهند به نظر من این یک اهمال و سستی راهبردی است. خوشبختانه همه دوستان به این نتیجه رسیده اند که اشکالی اساسی وجود دارد و حتما باید رسیدگی شود.
وی با اشاره به ورود تکنولوژی های جدید به عرصه نظامی هم توضیح داد: استفاده از فناوری های نو برای ایجاد برتری و اشراف در کشورها مساله ای قطعی و جدی است. در حوزه سایبری پیشرفت ها به حدی بوده که لایه ای معروف به سایبری-نظامی بوجود آمده است این انتقال جنگ به حوزه سایبری است. ریزپرنده ها یکی از مظاهر همین لایه سایبری-نظامی است. طبیعتا در این چنین شرایطی بروز بودن بخش های دفاعی حرف اول و جدی را می زند.
رئیس سازمان پدافندغیرعامل کشور با اشاره به اینکه جنبه دیگری این تهدیدات، در حوزه زیرساخت اتفاق می افتد، تصریح کرد: وقتی ماجرای قطع برق ونزوئلا را بررسی می کنید متوجه می شوید آمریکایی ها از سیستم اسکادا و دیس پچینگ برای نفوذ و ایجاد اختلال در برق ونزوئلا بهره برده اند چون آن سیستم آمریکایی بود و بر آن سیستم کنترل و اشراف داشتند. همین سبب شد دو سه هفته با برق یک کشور بازی شود.

منبع:

1399/04/13
22:47:51
5.0 / 5
2357
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , اقتصاد , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز