آخرین وضعیت نرخ تورم همسایگان ایران

آخرین وضعیت نرخ تورم همسایگان ایران به گزارش سنج نیوز نرخ تورم در ارمنستان افزایش و در گرجستان كاهش پیدا كرد.


به گزارش سنج نیوز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، تا آخر ۱۲ ماه منتهی به می، نرخ تورم در ارمنستان از ۰.۹ درصد در ماه آوریل به ۱.۲ درصد در ماه می افزایش یافته است که این نرخ، بیشترین نرخ تورم از ژوئیه سال قبل تابحال به حساب می آید. ارتباطات با تورم ۱.۶ درصدی، بزرگترین محرک قیمت ها در این کشور بوده است و بعد از این بخش، آب و برق با تورم ۱.۱و مواد غذایی و نوشیدنی با تورم یک درصدی قرار دارند.
از طرفی کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با منفی ۳.۷درصد بوده است. بر اساس ماهانه هم نرخ تورم این کشور در ماه می منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده که یک درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۹ معادل ۵۹۳.۶ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن۱۹۹۴ با ۲۲هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین ترین نرخ تورم هم مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.
با عنایت به قرار گرفتن تورم ارمنستان در سطح زیر ۲ درصد، بانک مرکزی این کشور فعلاً برنامه ای برای تغییر در نرخ بهره خود ندارد و به قول آرتور جوادیان، رئیس بانک مرکزی این کشور سیاست های پولی فعلی حفظ خواهند شد.
از طرفی نرخ تورم در گرجستان کاهشی بوده است. تا آخر ۱۲ ماه منتهی به می، نرخ تورم در گرجستان از ۵.۹ درصد در ماه آوریل به ۶.۵ درصد در ماه می کاهش یافته است که این نرخ، کمترین نرخ تورم در سه ماه اخیر به حساب می آید.
مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۴.۷ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت ها در این کشور بوده است و بعد از این بخش، لوازم منزل با تورم ۸.۳ درصد در رده بعدی قرار دارد.
از طرفی کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۴.۶ درصدی و تنباکو با تورم ۱.۵ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر اساس ماهانه هم نرخ تورم گرجستان در ماه می ۰.۲ درصد اندازه گیری شده که ۰.۷ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.
متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۲ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین ترین نرخ تورم هم مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.
منبع:

1399/03/16
12:48:34
5.0 / 5
2440
تگهای خبر: ایران , سیاست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز