نقد مشاور خاتمی به عملكرد عارف

نقد مشاور خاتمی به عملكرد عارف به گزارش سنج نیوز عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات می گوید: اصلاح طلبان باید ائتلاف یاجبهه ای را باید شكل بدهند كه  به قول حجاریان بین العباسین باشد. چون بی اعتمادی مدنی نسبت به حكومت در بالاترین حد قرار دارد و جریان سیاسی ازاین پس نمی تواند درایهام و با كنایه كنشگری كند بلكه باید صریح وشفاف وقابل فهم سخن بگوید.به گزارش سنج نیوز به نقل از خبر آنلاین، اوضاع در اردوگاه چپ آنقدر آشفته و پریشان است که حتی نایب رییس شورای عالی سیاست گذاری هم ترجیح داد این مجمع را ترک کند. حالا دیگر اختلافات درونی پررنگ تر شده است و سرمایه اجتماعی دیگر با وضعیت چهارسال پیش تفاوت زیادی دارد. هرچه وضعیت پیچیده تر می شود این سوال در ذهن نقش می بندد که آیا جریان اصلاحات در آستانه یک فروپاشی قرار گرفته است؟ سوالی که آنرا با عبدالله ناصری از مشاوران رئیس دولت اصلاحات در بین گذاشتیم. او اعتقاد دارد جریان اصلاحات باید اصلاحاتی در درون خود ایجاد می کرد اما این اتفاق آن طور که باید و شاید صورت نگرفت.
ناصری یکی از ایرادات شورای عالی سیاست گذاری را متوجه مدیریت آن دانست و گفت «اگر ریاست این شورای به یکی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی سپرده می شد ارزیابی که امروز درباره شورای عالی وجود دارد متفاوت خواهد بود.»
ناصری این را هم می گوید که «اگر اصلاح طلبان می خواهند موفق باشند باید مدیریت اصلاحات را باید جامعه مدنی با "راهبرد-تاکتیک" جنبش سازی اجتماعی بدست گیرد.»
آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:
*****
آقای ناصری! از مدتها پیش یعنی پس از انتخابات ۹۶ صحبت از اصلاح و بازسازی جریان اصلاحات عنوان شد اما هیچ توجهی نشد چرا با این مورد تا این حد بی اهمیت بر خورد شد تا کار به اختلافات و تنش های درونی امروز در این جریان برسد؟
وقتی بحث اصلاح اصلاحات عنوان شد به این صورت نبود که اصلا توجه نشود؛ من این مورد را قبول ندارم. به هرصورت در دو مرحله ترکیب تغییر و افزایش پیدا کرد. اما با این مورد موافقم که پس از سال ۹۶ اهمیت شورا به آن اندازه که شایسته بود ظاهر نشد.
اصلاح طلبان آسوده خاطر بودند و از بازیابی غافل شدند
احتمالا یکی از دلایلش شاید این باشد که اکثریت شورا با نگاه قدرت محور، مجلس را در اختیار گرفتند و پس از آن دولت را هم با بیشترین رای در طول ۴۰ سال به دست آوردند و همین مبحث باعث شد کمی آسوده خاطر شوند و از بازیابی خود غافل شوند.
آفتی همه گیر به جان اصلاحات افتاده است
شورای عالی سیاست گذاری یکی از نهادهایی بود که به منظور هماهنگی در بین اصلاح طلبان روی کار آمد اما حالا پس از 4 سال خیلی از چهره های سیاسی از آن کناره گیری کردند و آخرین هم موسوی لاری بود برداشت شما از این استعفاها چیست آیا این به سبب ناکارآمدی شورای عالی است یا یک آفت همه گیر به جان جریان اصلاحات افتاده است؟
اینکه آفتی همه گیر به جان اصلاحات افتاده است را انکار نمی کنم. این طیف سیاسی هم مثل همه مردم به مرور ناامید شده اند. البته هیچ مطلوبی هم جز اصلاح گری نمیشناسم ولی معتقدم مدیریت اصلاح را باید جامعه مدنی با "راهبرد--تاکتیک" جنبش سازی اجتماعی بدست گیرد.
لذا معتقدم همه احزاب اصلاح طلب و هر ائتلاف قدیم و جدید فقط با این نگاه می تواند موفق شود. شکی نیست این رویکرد و این راهبرد--تاکتیک پرهزینه است وحتما بخشی از اعضای شعسا این آمادگی را ندارند. حتما باید طرحی دیگر در انداخت.

چقدر این ضعف و آشفتگی که در جریان چپ مشاهده می شود می تواند ناشی از نوع مدیریت باشد مثلا عملکردی که عارف از خود نشان داد؟
عملکرد مدیریت سیاسی حتما حرف اول را می زند. مثال من همیشه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بوده است. مدیریت این حزب، نظام تحزب را قبول داشت؛ به عبارت واضح تر بسیاری از موارد بود که جمع بندی حزب با نظر دبیرکل تفاوت عمده ای داشت اما مجبور بود تسلیم اکثریت شود. آقای بهزاد نبوی که بی گمان علی الاطلاق مرجعیت سیاسی داشت ودارد محورهای یک مصاحبه یا نطقش را درسازمان به جمع بندی می رساند.
اگر ریاست شورای عالی با یکی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب بود وضعیت بطور قطع متفاوت بود
اگر ریاست شعسا به یکی از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی سپرده می شد مثلا فردی مانند محسن امین زاده، حتما ارزیابی که امروز درباره شورای عالی سیاست گذاری وجود داشت بطور قطع متفاوت بود. همیشه ناکارامدی بامدیریت نسبت دارد در واقع دو عاملِ «توان مدیریت تشکیلاتی» و «مسنخ بودن اعضا» حرف اصلی را می زند.
اصلاحات در آستانه فروپاشی نیست /باید ائتلاف بین العباسین را شکل دهیم
اختلافات سیاسی از یک سو و ریزش بدنه رأی اصلاح طلبان از طرف دیگر می تواند حکایت از این داشته باشد که اصلاح طلبان در آستانه یک فروپاشی قرار گرفته اند؟
نه من چنین برداشتی از این وضعیت ندارم و برای این مورد هم دلیل دارم. چون اولا گفتمان اصلاحات و اندیشه این نوع کنشگری زنده و قابل فهم است و نسخه بی بدیل راه نجات شمرده می شود. ثانیا احزاب اصلی که این گفتمان واندیشه را نمایندگی می کنند پویا و فعال می باشند اما مسلم است از این پس ائتلاف یاجبهه ای را باید شکل داد که به قول حجاریان بین العباسین باشد. چون بی اعتمادی مدنی زیاد شده است، جریان های سیاسی از این پس نمی تواند در ایهام و با کنایه کنشگری کند بلکه باید صریح و شفاف و قابل فهم سخن بگوید.
احتمال تغییر ماهیت دادن برخی فعالان اصلاح طلب وجود دارد
انتخابات مجلس یازدهم با همه اتفاقات آن به اتمام رسید و اصلاح طلبان این انتخابات را واگذار کردند اما با توجه به این انتقاداتی که نسبت به جریان وجود دارد آیا این آشفتگی و سر درگمی به انتخابات 1400 هم کشیده خواهد شد یا در این مدت یک سالی که باقی مانده است می تواند مشکلاتشان را سر و سامان بدهند؟
من بر این باورم یکسال آینده بسیار پر حادثه خواهد بود که هم در اندیشه و هم در عمل ظهور و بروز می کند. احتمال اینکه امسال بعضی از فعالان اصلاح طلب یا منفعل شده و یا تغییرماهیت (یامثبت ویامنفی) دهند کم نیست بنابراین در مورد۱۴۰۰ فقط می توان گفت جریان غیر همسو با اراده و خواست جامعه مدنی دیده نخواهد شد.
اصلاح طلبان باید تا شهریور کاندیدای ریاست جمهوری خویش را معرفی کنند
در این مسیر پر از سنگلاخی که جریان اصلاحات در آن گرفتار آمده راه برون رفت از این شرایط چیست و چطور اصلاح طلبان می توانند بر این مشکلات خود فائق بیایند؟
به اعتقاد من احزاب وکنشگران اصلی و جدی اصلاحات یعنی همان هایی که از ۷۶ فعال واقعی بودند و در این سال ها هزینه های زیادی دادند و در سال ۸۸ هزینه همه تلاش خویش را برای روشن نگهداشتن چراغ اصلاح گری تحول خواهانه به کار بستند و تا امروز دامنه فعالیت شان ادامه داشته است از الان جبهه ای را شکل دهند و تا شهریور نامزد خویش را معرفی کنند؛ نامزد جامعه محوری که بعد از معرفی، برنامه تحول خواهی ساختاری خویش را عرضه نماید و با صراحت و شفافیت به هسته قدرت بگویند ما با این برنامه ونامزد حاضریم مردم رابه کنارصندوق دعوت نماییم.
27216

1399/02/10
23:22:58
5.0 / 5
3141
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

سنج نیوز
sanjnews.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سنج نیوز محفوظ است

سنج نیوز

خبرگزاری سنج نیوز